Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Nurdan Gül Kökten. TARAMA (KAYNAK ARAMA) Her türlü bilgi ve verilerin bulunması aşamasıdır. TARAMA (KAYNAK ARAMA) Her türlü bilgi ve verilerin bulunması.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Nurdan Gül Kökten. TARAMA (KAYNAK ARAMA) Her türlü bilgi ve verilerin bulunması aşamasıdır. TARAMA (KAYNAK ARAMA) Her türlü bilgi ve verilerin bulunması."— Sunum transkripti:

1 Nurdan Gül Kökten

2 TARAMA (KAYNAK ARAMA) Her türlü bilgi ve verilerin bulunması aşamasıdır. TARAMA (KAYNAK ARAMA) Her türlü bilgi ve verilerin bulunması aşamasıdır. Elde edilen bilgilerin zamana, mekâna ve konuya göre sınıflandırılmasıdır. Kaynaklardan elde edilen bilgilerin güvenli ve yeterli olup olmadığının kontrol edilmesidir. TENKİT (ELEŞTİRİ) TENKİT (ELEŞTİRİ) TERKİP (SENTEZ) TERKİP (SENTEZ) TARİH BİLİMİNİN ARAŞTIRMA YÖNTEMİ TASNİF TAHLİL Elde edilen bilgilerin işe yarayıp yaramadığı, hangi bilgilerin kullanılacağının belirlenmesidir. Kaynaklardan elde edilen bilgilerin düzenlenerek yazılması aşamasıdır. Nurdan Gül (KÖKTEN)

3 TARAMA (Kaynak Arama) Tarihçinin kullanım önceliğine göre Birinci elden kaynaklar :Tarihi olayın geçtiği döneme ait bulgular İkinci elden kaynaklar:Ana kaynaklardan yararlanılarak hazırlanan kaynaklardır. Bilgi veren kaynağın türüne göre Yazılı kaynaklar Ferman Mühür Para gazete Sözlü kaynaklar: Destan Efsane Şiir Kalıntılar : Toprak eşya Taş eşya Kemik Mezar Sesli görüntülü kaynaklar: CD Film Fotoğraf Resim Nurdan Gül (KÖKTEN)

4 Aşağıdaki görsellerde yazılı kaynakları,sözlü kaynakları,arkeolojik kaynakları,birinci elden kaynakları gösteriniz? Ergenekon Destanı Şahmaran Ağrı dağı efsanesi Divan-ı Lügati Türk Ceride-i havadis sözlü yazılı arkeolojik Birinci elkaynak Nurdan Gül (KÖKTEN)


"Nurdan Gül Kökten. TARAMA (KAYNAK ARAMA) Her türlü bilgi ve verilerin bulunması aşamasıdır. TARAMA (KAYNAK ARAMA) Her türlü bilgi ve verilerin bulunması." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları