Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÜNİTE 3 GRAFİK. Çeşitli çalışmalarda elde edilen bilgileri, bir bakışta anlayabilmek için yapılan resim, şekil ve çizgilere grafik denir. VERİ TOPLAMA.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÜNİTE 3 GRAFİK. Çeşitli çalışmalarda elde edilen bilgileri, bir bakışta anlayabilmek için yapılan resim, şekil ve çizgilere grafik denir. VERİ TOPLAMA."— Sunum transkripti:

1 ÜNİTE 3 GRAFİK

2 Çeşitli çalışmalarda elde edilen bilgileri, bir bakışta anlayabilmek için yapılan resim, şekil ve çizgilere grafik denir. VERİ TOPLAMA Bir grafiğin oluşması için toplanan bilgilere veri denir. Örnek:1 Okulumuzun 3/B sınıfından bir öğrenci görevlendirilerek okul kantininde Kasım ayında satılan ayran, kola ve simit miktarını öğrenmesi istenmiştir. Öğrenci, 80 tane ayran, 50 kola ve 90 tane simit satıldığını saptamıştır. Öğrenci veri toplamıştır.

3 ŞEKİL GRAFİĞİ Çoklukların elaman sayılarını şekillerle gösteren grafiklere şekil grafiği denir Şekil grafiğinin altına her şeklin kaç varlığı temsil ettiği yazılır. Örnek 1’de öğrencinin bulduğu verileri şekil grafiği ile gösterelim. Okul kantininde satılan yiyeceklerin grafiği İçecekler ve yiyecekler İçecek ve yiyecek sayısı ayran kola simit Her şekil 10 varlığıgösteriyor.

4 ŞEKİL GRAFİĞİ MEYVELER MEYVE SAYISI Elma çilek Muz Her şekil 4 meyveyi gösterir.

5 ÇETELE TABLOSU Çeşitli çalışmalarda elde edilen bilgileri, saymayı kolaylaştırmak için her bir varlık için bir çizgi çizilerek, çizgilerin beşer beşer birleştirilerek tablo oluşturma çalışmasına çetele denir.

6 Meyvelerle ilgili çetele tablosu meyvelermeyve sayısı elma çilek muz

7 SIKLIK TABLOSU Bir grafiğin oluşması için toplanan verilerin sayısal olarak rakamlarla tabloya yazılmasına sıklık tablosu denir.

8 Meyvelerle ilgili sıklık tablosu meyvelermeyve sayısı elma24 çilek8 muz16


"ÜNİTE 3 GRAFİK. Çeşitli çalışmalarda elde edilen bilgileri, bir bakışta anlayabilmek için yapılan resim, şekil ve çizgilere grafik denir. VERİ TOPLAMA." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları