Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İZMİR ATATÜRK LİSESİ Rehberlik Servisi. Öğrenciler 11. sınıftan (lise 2) itibaren ders seçerek ağırlıklı ders temelli sınıflara yönelirler.Öğrenciler.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İZMİR ATATÜRK LİSESİ Rehberlik Servisi. Öğrenciler 11. sınıftan (lise 2) itibaren ders seçerek ağırlıklı ders temelli sınıflara yönelirler.Öğrenciler."— Sunum transkripti:

1 İZMİR ATATÜRK LİSESİ Rehberlik Servisi

2 Öğrenciler 11. sınıftan (lise 2) itibaren ders seçerek ağırlıklı ders temelli sınıflara yönelirler.Öğrenciler 11. sınıftan (lise 2) itibaren ders seçerek ağırlıklı ders temelli sınıflara yönelirler. Programlarında birden fazla alana yer verilen liselerde 10. sınıfı geçen öğrenciler; ilgi, istek, yetenek ve derslerdeki başarı durumlarına göre ders seçimine yönelir veya yönlendirilirler. Ders yılı sonunda okulun bina ve imkanları ile öğretmen durumu dikkate alınarak açılabilecek seçmeli dersler okul idaresince ilan edilir. Yönlendirme öğrenci ve velisinin görüşü alınarak ilgili müdür yardımcısı, sınıf öğretmeni ve rehber öğretmen tarafından yapılır. Dersler seçildikten sonra, öğrenci velisi tarafından okul müdürlüğüne yazılı olarak bildirilir.

3 Ders seçimi için sizlere “DERS SEÇİM FORMU” dağıtılacak.Ders seçimi için sizlere “DERS SEÇİM FORMU” dağıtılacak. Bu formda seçtiğiniz derslere işaretler koyacaksınız.Bu formda seçtiğiniz derslere işaretler koyacaksınız. Öğrenci ve Veli imza atarak formu sınıf rehber öğretmenine teslim edeceksiniz.Öğrenci ve Veli imza atarak formu sınıf rehber öğretmenine teslim edeceksiniz. NASIL?

4 İstenen mesleklerin hangi derslerle ilişkili olduğunu bilmek çok önemli. Üniversite bölümlerinin hangi puan türünden öğrenci alacağı bellidir. İstenen mesleklerin hangi derslerle ilişkili olduğunu bilmek çok önemli. Üniversite bölümlerinin hangi puan türünden öğrenci alacağı bellidir. İstenen bölümü kazanmak için hangi ders lazımsa o yönde öğrenci kendini yetiştirmeli. Yani öğrenci 11. sınıftan itibaren okuyacağı üniversite bölümüne göre derslerini seçmelidir. İstenen bölümü kazanmak için hangi ders lazımsa o yönde öğrenci kendini yetiştirmeli. Yani öğrenci 11. sınıftan itibaren okuyacağı üniversite bölümüne göre derslerini seçmelidir.

5 Ders seçimi sisteminde öğrenim gören bir öğrencinin alanı olmadığından istediği üniversite bölümünü puanı kırılmadan tercih edebilecek…Ders seçimi sisteminde öğrenim gören bir öğrencinin alanı olmadığından istediği üniversite bölümünü puanı kırılmadan tercih edebilecek… O bölümlerin istediği sınava girmek zorunda…O bölümlerin istediği sınava girmek zorunda…

6 Ders Seçimi 10.SINIFTA DERS SEÇİMİNİZDE GÖZÖNÜNE ALINMASI GEREKEN HUSUSLAR ?  Sayısal Temelli Ders Seçimi  Sosyal Bilimler Temelli Ders Seçimi  Türkçe-Mat. Temelli Ders Seçimi  Dil Temelli Ders Seçimi

7 EĞİTİM GÖRECEĞİNİZ ALANA KAYNAKLIK EDEN DERSLER Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji Sayısal temelli yüksek öğretim programları için; 1. Edebiyat- Dil Anlatım,Tarih, Coğrafya, Felsefe Grubu Sözel temelli yüksek öğretim programları için; 2. Matematik, Edebiyat -Dil Anlatım, Coğrafya Eşit Ağırlık temelli yüksek öğretim programları için; 3. Yabancı Dil(İngilizce- Almanca- Fransızca) Dil temelli yüksek öğretim programları için; 4.

8 - Alman Dili ve Edb. - Dil Bilimi - Fransız Dili ve Kült - Fransızca Öğrt. - İngiliz Dil Bilimi - İngiliz Dili ve Edb. - İngilizce Öğrt. - Japonca Öğrt. - Karşılaştırmalı Edb. - Kore Dili ve Edb. - Latin Dili ve Edb. - Mütercim-Tercm. - Turist Rehberliği - Urdu Dili ve Edb. - Yunan Dili ve Edb. - Uluslararası ilişkiler DİL -Avrupa Birliği İlş. -Bank. ve Finans -Ekonomi -Finans -Felsefe Öğrt. -Hukuk -İşletme - İktisat -Kamu Yönetimi -Psikoloji -Rehberlik ve Pis.Da. -Reklamcılık -Sigortacılık -Siyaset Bilimi -Turizm İşletmeciliği -Uluslararası İlişkiler -Yönt. Blşm. Sist. -Ana Okulu Öğrt. -Arkeoloji -Basım ve yayımcılık -Coğrafya Öğrt. -Gazetecilik -Görme Eng. Öğrtm. -Halkla İlişkiler -İlahiyat -İletişim -Kütüphanecilik -Radyo, TV ve Sinm. -Sanat Tarihi -Sosyal bilgiler Öğrt. -Tarih Öğretmenliği -Tv. Gazeteciliği -Türkçe Öğretmenliği - Bilgisayar Müh. - Bilgisayar Müh. - Biyoloji - Biyoloji - Çevre Müh. - Çevre Müh. - Deri Müh. - Deri Müh. - Diş Hekimliği - Diş Hekimliği - Ebelik - Ebelik - Eczacılık - Eczacılık - Elektrik Müh. - Elektrik Müh. - Fizik - Fizik - Gıda Müh. - Gıda Müh. - İşletme Müh. - İşletme Müh. - Kimya Müh. - Kimya Müh. - Maden Müh. - Maden Müh. - Tıp - Tıp - Veteriner - Veteriner -Ziraat Müh. -Ziraat Müh.TMSOSYALFEN Not : Bu tabloda bazı meslekler yer almamaktadır.

9 11. Sınıftaki derleri 11. Sınıftaki derleri ◦ Ortak Dersler, ◦ Seçmeli Dersler, olarak sınıflandırabiliriz.

10 Ortak Dersler, tüm öğrencilerin zorunlu olarak alması gereken derslerdir. Ortak Dersler, tüm öğrencilerin zorunlu olarak alması gereken derslerdir. Seçmeli Dersler, girmek istediğiniz LYS sınavlarına göre seçebileceğiniz derslerdir. (Matematik, Dil Anlatım, Fizik, Tarih, vb.) Seçmeli Dersler, girmek istediğiniz LYS sınavlarına göre seçebileceğiniz derslerdir. (Matematik, Dil Anlatım, Fizik, Tarih, vb.) VE VE LYS sınavında çıkmayacak olan daha ziyade genel kültür tarzında olan ve alınması zorunlu olan seçmeli derslerdir. (Diksiyon, Demokrasi ve İnsan Hakları, Drama, Sosyal Etkinlik vb.) LYS sınavında çıkmayacak olan daha ziyade genel kültür tarzında olan ve alınması zorunlu olan seçmeli derslerdir. (Diksiyon, Demokrasi ve İnsan Hakları, Drama, Sosyal Etkinlik vb.)

11

12

13 İstenilen mesleğe ve eğitimini alabileceğiniz üniversite bölümüne uygun LYS sınavlarına göre ders seçilmelidir.

14 DİL-3

15 Meslekler GEREKEN PUAN TÜRÜ Girilmesi Gereken Sınavlar Aktüerya Astronomi ve Uzay Bilimleri,İstatistik İç Mimarlık İlköğretim Matematik Öğrt. MF-1 YGS LYS-1 (Mat-Geo) LYS-2 (Fen Bil) Fen Bilgisi, Biyoloji, Fizik Öğretmenliği Kimya Mühendisliği Orman Mühendisliği Peyzaj Mimarlığı MF-2 YGS LYS-1 (Mat-Geo) LYS-2 (Fen Bil) Beslenme ve Diyetetik Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Diş Hekimliği Eczacılık, Odyoloji, Genetik ve Biyomühendislik Gıda Mühendisliği Tıp, Hemşirelik Veterinerlik, Veterinerlik, ErgoterapiMF-3 YGS LYS-1 (Mat-Geo) LYS-2 (Fen Bil) Bilgisayar Mühendisliği Elektrik-Elektronik M. Endüstri M. Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Müh. İnşaat Mühendisliği Makine Mühendisliği Mekatronik Mühendisliği Mimarlık, İç Mimarlık Otomotiv Mühendisliği Otomotiv Mühendisliği Uçak Mühendisliği Yazılım Mühendisliği MF-4 YGS LYS-1 (Mat-Geo) LYS-2 (Fen Bil)

16 Meslekler GEREKEN PUAN TÜRÜ Girilmesi Gereken Sınavlar Bankacılık ve Finans Gümrük İşletme İktisat İşletmeMuhasebe Maliye, Ekonometri Uluslararası İşletme Uluslararası Ticaret TM-1 YGS LYS-1 (Mat-Geo) LYS-3 (Edb-Coğ) Avrupa Birliği İlişkileri Kamu Yönetimi Sağlık Kurumları Yöneticiliği Sınıf Öğretmenliği Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Turizm ve Otelcilik Uluslararası İlişkiler TM-2 YGS LYS-1 (Mat-Geo) LYS-3 (Edb-Coğ) Hukuk, Çocuk Gelişimi Hukuk, Çocuk Gelişimi Okul Öncesi Öğretmenliği Sosyoloji, Psikoloji, Psikoloji Felsefe,Sosyoloji, Psikoloji, Psikoloji Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık TM-3 YGS LYS-1 (Mat-Geo) LYS-3 (Edb-Coğ)

17 Meslekler GEREKEN PUAN TÜRÜ Girilmesi Gereken Sınavlar Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğr Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğr Coğrafya Öğr, Din Kültürü Öğrt. Gastronomi Din Kültürü Öğrt. Gastronomi Basın ve Yayın Halkla İlişkiler Radyo, Sinema ve TV İletişim Reklamcılık Sosyal Bilgiler Öğretmenliği TS-1 YGS LYS-3 (Edb-Coğ) LYS-4 (Sos Bil) Sanat Tarihi Tarih Öğretmenliği Türkçe Öğretmenliği Edebiyat Öğretmenliği TS-2 YGS LYS-3 (Edb-Coğ) LYS-4 (Sos Bil)

18 Meslekler GEREKEN PUAN TÜRÜ Girilmesi Gereken Sınavlar Almanca Öğretmenliği İngilizce Öğretmenliği Tercümanlık Turist Rehberliği İngiliz Dili ve Edebiyatı DİL-1YGS LYS-5 (Yab.Di Arapça Öğretmenliği Çin Dili ve Edebiyatı, Çin Dili ve Edebiyatı,Yunan Dili ve Edebiyatı Arap dili ve edebiyatı, Fars Dili ve Edebiyatı Japon Dili ve Edebiyatı Rus Dili ve Edebiyatı Turizm Rehberliği (Doğu DilleriDİL-2DİL-3YGS LYS-5 (Yab.Dil) YGS

19

20 DERSLER DERS SAATİ İLERİ MATEMATİK 6 İLERİ FİZİK 4 İLERİ KİMYA 4 İLERİ BİYOLOJİ 3 3 TOPLAM20 MF-1 MF-4

21 DERSLER DERS SAATİ İLERİ MATEMATİK 6 İLERİ FİZİK 4 İLERİ KİMYA 4 İLERİ BİYOLOJİ 3 3 TOPLAM20 MF-3 MF-2

22 DERSLER DERS SAATİ DİL VE ANLATIM 3 İLERİ MATEMATİK 6 SEÇMELİ COĞRAFYA 4 TÜRK EDEBİYATI 2 TOPLAM20 TM-1 TM-2 TM-3

23 DERSLER DERS SAATİ DİL VE ANLATIM 3 SEÇMELİ YABANCI DİL 8 İLERİ MATEMATİK 6 TOPLAM20 DİL-1

24 1. Kendi Özelliklerimizi tanımalıyız. Yetenekler, Beklentiler, İlgiler, Kişilik Özellikleri 2. Mesleklerin Özelliklerini tanımalıyız. “10 Yıl Sonra Nasıl Bir Yaşam İstiyorum?” MESLEK SEÇİMİ KONUSUNDA GERÇEKÇİ VE DOĞRU KARARA NASIL ULAŞABİLİRİZ ? 3. İş Dünyasını tanımalıyız. A. Kendisi ve Meslekler Hakkında Edindiği Bilgileri Değerlendirmeli B. Seçtiği Mesleği Kazanabileceği Uygun Eğitim Yerine Uygun Eğitim Yerine Yönelmelidir. Yönelmelidir. 4. DAHA SONRA

25 BEKLENTİLERİNİZİBEKLENTİLERİNİZİ SOSYO-EKONOMİK DURUMUNUNUZU FİZİKSEL ÖZELLİKLERİNİZİ YETENEKLERİNİZİ KİŞİLİK ÖZELLİKLERİNİZİ İLGİLERİNİZİİLGİLERİNİZİ KENDİNİZİ TANIMALISINIZ

26 KENDİNİ TANIMA İLGİLERİNİZ a.Mekanik b.Ticaret c.Sosyal Yardım vb. YETENEKLERİNİZ a.Sözel Yetenek b.Sayısal Yetenek c.Şekil- Uzay Yeteneği vb. DEĞERLERİNİZ a.Yaratıcılık b.Liderlik c.Kazanç vb. SAĞLIĞINIZ a.Ruhsal Yönden b.Bedensel Yönden 1. Kendi Özelliklerimizi Tanımalıyız. İlgi ve yeteneklerinizi öğrenebilmeniz için sizlere HOLLAND MESLEKİ TERCİH ENVANTERİ uygulanmıştır.

27 2. Mesleklerin Özelliklerini Tanımalıyız 1. Nasıl bir iş ? 2. Nasıl bir iş yeri? 3. Nasıl bir ev? 4. Nasıl bir aile? 5. Nasıl arkadaşlar? 6. Nasıl bir sosyal yaşam ? Kendi özelliklerimizle, mesleklerin özellikleri arasındaki ortak noktaları bulmalıyız.

28 MESLEĞİN İNSAN YAŞAMINDAKİ YERİ  Meslek yaşamı anlamlı kılar  Size toplum içinde belli bir yer sağlar  Meslek bir statü sembolüdür  Meslek size bir sorumluluk yükler  Gerçekleştirebileceğiniz performansı ortaya koyar  Meslek olgunlaşmanızı sağlar ve yaratıcı olmanıza olanak tanır  Meslek ekonomik özgürlük sağlar  Meslek kendinizi gerçekleştirmenizi sağlar

29 BİR MESLEĞİN ÖZELLİKLERİ (MAKİNA TEKNİSYENİ) MESLEĞİN TANIMI EĞİTİM SONUNDA ALINAN BELGE DİPLOMA VE UNVAN EĞİTİM SÜRESİNCE VE EĞİTİM SONRASI KAZANÇ MESLEKTE YAPILAN GÖREVLER MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER MESLEKTE İLERLEME KOŞULLARI MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER KULLANILAN ALET VE MALZEMELER ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ BENZER MESLEKLER

30 1.Nasıl bir hayat yaşamak isterim? 2.Büyük bir şirkette mi yoksa serbest çalışmayı mı isterim? 3.Büyük şehirde mi yoksa küçük şehirde mi yaşamak isterim? 4.Çok para kazanmak istiyor muyum? 5.Emin bir iş mi istiyorum yoksa risk almalı mıyım ? 7.Seyahat etmeyi seviyor muyum ? 8.Nerede çalışmak bana zevk verir? Açık hava mı? Bina içinde mi? 9.Hangi derslerden zevk alıyorum? 10.Öğrenim süresinde hangi dersler okutulmaktadır? 11.Nasıl ve kaç yıllık bir öğrenim gerektirmektedir? 12.Meslekte staj süresi ve çıraklık var mı? 13.Meslekte yükselme imkanları, var mı? 14.Çalışma şartları neler ? 15.İnsanlarla mı ? Hayvanlarla mı ? Bitkilerle mi ? çalışmak istiyorum. 16.Bu iş kolunda istihdam var mıdır? 17.Kullanılan malzeme ve makineler nelerdir? 18.İş tehlikeleri var mıdır? (Radyasyon, zehirlenme, patlama, yanma, elektriğe kapılma, mikrop kapma Cevaplanması gereken sorular :

31 MESLEKLERİ TANIMA  Yazılı ve görsel basında mesleklerle ilgili çıkan yayınlar  Meslek odaları tarafından çıkarılan yayınlar,ÖSS amacıyla hazırlanan meslek tanıtım rehberleri  İş ve İşçi Bul. Kurumu Meslek Danışma Merkezl.  Mesleği yapan kişiler  Mesleki eğitim veren kurumlar(Üniversiteler)  Tüm özellikleri,iş bulma olanakları ve gelecekleri Kan görmeye dayanamıyor ama Tıp okumak istediğini söylüyor. 1. Aşırı derecede içe dönük.Ama Uluslararası ilişk. okumak istiyor. 2. Konuşma problemi var. Ama Hukuk okumak istiyor. Vs… 3. Meslek popüler olabilir. Ama kişiliğinize uygun değilse…

32 SOSYAL TATMİN KAZANÇ KOLAY İŞ BULMA İŞ HAYATINDA BAŞARI MESLEKTE BAŞARI MESLEKTE İLERLEME İŞ DOYUMU PRESTİJ

33 YANLIŞ MESLEK SEÇİMİ  İŞ DEĞİŞTİRME  İŞİNDEN MEMNUN OLMAMA  İSTEKSİZ ÇALIŞMA  VERİM DÜŞÜKLÜĞÜ  MESLEKİ YENİLİKLERİ TAKİP EDEMEME  ÖZEL HAYATINA YANSIMA  MALİ VE MANEVİ ZARARA YOL AÇAR

34 ÇALIŞARAK GEÇİRDİĞİNİZ ZAMAN ÇALIŞARAK GEÇİRDİĞİNİZ ZAMAN GÖSTERECEĞİNİZ PERFORMANS YAPACAĞINIZ DOĞRU TERCİHLE BİRLEŞTİĞİNDE KAZANACAĞINIZ EN BÜYÜK ŞEY MUTLU BİR YAŞAM OLACAKTIR

35 Anne–babaların arzularına uymak,Anne–babaların arzularına uymak, Beğenilen–sevilen kişilerin mesleklerine özenmek,Beğenilen–sevilen kişilerin mesleklerine özenmek, Günümüzde popüler olan mesleği edinmek,Günümüzde popüler olan mesleği edinmek, Daha çok para kazanılan mesleği seçmek,Daha çok para kazanılan mesleği seçmek, Toplum içinde sadece saygınlığı olan meslekleri seçmek,Toplum içinde sadece saygınlığı olan meslekleri seçmek, 35

36 İş bulması kolay olan meslekleri seçmek,İş bulması kolay olan meslekleri seçmek, Üniversiteye girmeyi kolaylaştıran, düşük puanla yerleşilen meslekleri seçmekÜniversiteye girmeyi kolaylaştıran, düşük puanla yerleşilen meslekleri seçmek Sevildiği sanılan meslekleri seçmek, (Sadece olumlu özellikleri tanınarak yanılgıyla seçmek)Sevildiği sanılan meslekleri seçmek, (Sadece olumlu özellikleri tanınarak yanılgıyla seçmek) Hayallerle geliştirilen idealdeki meslekleri seçmek,Hayallerle geliştirilen idealdeki meslekleri seçmek, 36

37 Birey, istekleri doğrultusunda bir meslek tercihi yapmadığında, ne içinde bulunduğu meslekte yeteneklerini kullanıp başarılı olabilir, ne de mutlu bir birey olarak mesleğini sürdürebilir. Birey, istekleri doğrultusunda bir meslek tercihi yapmadığında, ne içinde bulunduğu meslekte yeteneklerini kullanıp başarılı olabilir, ne de mutlu bir birey olarak mesleğini sürdürebilir. 37

38

39 DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM… İlkay UYSAL Psikolojik Danışman


"İZMİR ATATÜRK LİSESİ Rehberlik Servisi. Öğrenciler 11. sınıftan (lise 2) itibaren ders seçerek ağırlıklı ders temelli sınıflara yönelirler.Öğrenciler." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları