Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TAM GÖLGE 5.SINIF TANER BULUT. Tam Gölge Işık kaynağının önüne konulan opak (Saydam olmayan) maddelerin arkasında oluşan karanlık bölgeye tam gölge denir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TAM GÖLGE 5.SINIF TANER BULUT. Tam Gölge Işık kaynağının önüne konulan opak (Saydam olmayan) maddelerin arkasında oluşan karanlık bölgeye tam gölge denir."— Sunum transkripti:

1 TAM GÖLGE 5.SINIF TANER BULUT

2 Tam Gölge Işık kaynağının önüne konulan opak (Saydam olmayan) maddelerin arkasında oluşan karanlık bölgeye tam gölge denir.

3 Tam gölgenin büyüklüğünü etkileyen birçok faktör vardır. Bunlar: * Cismin büyüklüğü * Cismin ışık kaynağına uzaklığı * Cismin gölgenin düştüğü perdeye uzaklığıdır. TAM GÖLGENİN BÜYÜKLÜĞÜNÜ NELER ETKİLER?

4 Gölge boyları incelendiğinde büyük cismin gölgesinin büyük olduğu görülmektedir.

5 Işık kaynağı ile engel birbirine yaklaştığında gölge boyu büyür

6 Gölge boylarına baktığımızda, perdeye yakın olan cismin gölgesinin, perdeye uzak olan cismin gölgesinden daha küçük olduğu görülüyor.

7 GÜNEŞ TUTULMASI Ay, Dünya ‘nın etrafında dönerken Güneş ile Dünya arasına girdiğinde Ay`ın gölgesi Dünya`nın bir bölümünü kapatır. Dünya`nın o bölgesi Güneş`ten tam ışık alamaz. Bu olaya Güneş tutulması denir.

8

9 AY TUTULMASI Ay, Dünya etrafındaki dönüşünü tamamlarken Güneş, Dünya ve Ay bir doğru boyunca sıralanır. Bu durumda Ay yüzeyine düşecek güneş ışınları Dünya tarafından engellenir. Ay`ın üzerine Dünya`nın gölgesi düşer. Karanlıkta kalan Ay, kısa süreli de olsa Dünya`dan gözlenemez. Bu olaya Ay tutulması adı verilir.

10


"TAM GÖLGE 5.SINIF TANER BULUT. Tam Gölge Işık kaynağının önüne konulan opak (Saydam olmayan) maddelerin arkasında oluşan karanlık bölgeye tam gölge denir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları