Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Hazırlayan:Murat GÜNDÜZ Sınıf Öğretmenliği 4-B 1. Öğretim 200210212002 Öğretim Görevlisi:Neşet DEMİRCİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Hazırlayan:Murat GÜNDÜZ Sınıf Öğretmenliği 4-B 1. Öğretim 200210212002 Öğretim Görevlisi:Neşet DEMİRCİ."— Sunum transkripti:

1 Hazırlayan:Murat GÜNDÜZ Sınıf Öğretmenliği 4-B 1. Öğretim 200210212002 Öğretim Görevlisi:Neşet DEMİRCİ

2 İÇERİK Konular –Ay Hakkında Bilgi –Ay’ın Evreleri –Güneş’in yapısı ve Dünya’ya etkisi –Tutulmalar Örnek Değerlendirme Kaynaklar Çıkış

3 Ay Hakkında Bilgi Bir gezegen etrafında doğal olarak dönen gök cismine uydu denir.Ay,Dünya etrafında dönen tek doğal gök cismidir ve Dünya’nın tek uydusudur. Ay,Dünya’dan görüldüğü gibi küçük değildir.Bizden uzak olduğu için küçük görünür. Ay’da atmosfer olmadığından, hayat da yoktur.

4 AY’IN HAREKETLERİ Ay,Dünya etrafında elips şeklindeki bir yörünge üzerinde döner. Ay,aynı zamanda kendi etrafında da döner. Ay,Dünyamız’ın etrafında dönerken,Dünyamız da Güneş etrafında dönmeye devam eder.Böylece Ay,hem Dünya hem de Güneş etrafında döner.

5 Ay’ın kendi ekseni etrafındaki dolaşım süresiyle Dünya’nın etrafındaki dolaşım süresi birbirine eşittir.Bu nedenle Ay’ ın hep aynı yüzünü görürüz.

6 Ay’ın Evreleri Yeni Ay:Ay,Dünya ile Güneş arasına girdiğinde Ay’ın karanlık yüzü Dünya tarafındadır ve Ay’ı göremeyiz. İlk Dördün:Ay’ın Dünya’ya bakan yüzünün yarısının görülmesidir. Dolunay:Ay’ın Dünya’ya dönük yüzünün tamamının görünmesidir. Son dördün:Ay’ın Dünya’ya dönük yüzünün yarısının görülmesidir.

7 GÜNEŞ’İN ŞEKLİ Milyonlarca yıldız,çeşitli gök cisimleri,gaz ve toz bulutlarının oluşturduğu topluluğa galaksi denir.Güneş Sistemi,Samanyolu Galaksisi’nde bulunur. Güneş,çevresine ısı ve ışık verir. Güneş,Dünya’mız gibi küre şeklindedir.Işığı bize 8,5 dakikada gelir. Işık saniyede 300 000 km yol alır.

8 Güneş’in Dünya’ya Etkisi Güneş olmasaydı Dünya’da hayat olmazdı.Canlıların kullandıkları enerjinin kaynağı güneştir. Güneş Dünya’yı aydınlatır ve ısıtır. Güneş,Güneş sistemindeki bütün gök cisimlerini çeker.Güneş etrafında dönmelerini sağlar. Güneş,suları buharlaştırır ve yağışlar meydana gelir.

9 Güneş Tutulması Ay,Dünya ve Güneş arasına girer,gölgesi Güneş üzerine düşer, böylece Güneş tutulması oluşur. Dünya Ay Güneş

10 Ay Tutulması Dünya,Ay ve Güneş arasına girer,gölgesi Ay üzerine düşer, böylece Ay tutulması oluşur. Güneş Dünya Ay

11 SORULAR 1-Aşağıdakilerden hangisi ışık kaynağıdır? a)Ay b)Dünya c)Güneş d)Yapma uydu

12 2-Ay’ın neden hep aynı yüzünü görürüz? a)Dünya etrafında dönmesinden. b)Kendi etrafında dönmesinden. c)Güneş’ten ışık almasından. d)Kendi ekseni ve Dünya etrafındaki dönüşünü aynı zamanda tamamlamasından.

13 3-Ay’da neden hayat yoktur? a)Güneş’ten ışık aldığından b)Güneş’e uzak olduğundan c)Çok krater bulunduğundan d)Atmosfer olmadığından

14 4-Aşağıdakilerden hangisi Dünya’nın güneş etrafında dönmesinden meydana gelir? a)Günler b)Mevsimler c)Aylar d)Hepsi

15 5-Dolunay evresinde Ay’ın görünen evresi hangisidir? a)Daire b)Hilal c)Çember d)Yarım daire

16 6-Ay neden Güneş kadar büyük görünür? a)Güneş kadar büyük olduğundan b)Dünya’ya daha yakın olduğundan c)Güneş’ten küçük olduğundan d)Hiçbiri

17 7-Yeniay evresinde Ay’ın şekli hangisidir? a)Hilal b)Daire c)Çember d)Görünmez

18 8-Ay tutulması nasıl oluşur? a)Güneş, ışınlarını yansıtmaması b)Dünya’dan ışık alamaması c)Dünya’nın gölgesinin ay üzerine düşmesi d)Güneş’in gölgesinin Ay üzerine düşmesi

19

20 ÜZGÜNÜM!!!! YALIŞ CEVAP

21 TEBRİKLER!!! DOĞRU CEVAP YOLA DEVAM Ay ve Dünya ışığını Güneş’ten alır.Şıklar içinde ışık kaynağı sadece Güneş’tir.

22 KAYNAKLAR M.E.B. Yayınları 4. sınıf Fen Bilgisi kitabı www.fenokulu.net

23 ÖRNEKLER 1.Ay’ın gölgesi Güneş üzerine düştüğünde Güneş Tutulması meydana gelir. 2.Ay,hareketleri esnasında 4 şekilde görünür. 3.Güneş,kendi etrafındaki cisimlerle bir sistemi oluşturur. 4.Ay,Dünya ve Güneş’ten küçüktür. 5.Güneş sistemi Samanyolu Galaksisi’nde yer alır.

24 TEBRİKLER!!! DOĞRU CEVAP YOLA DEVAM Ay’ın hareketlerinden dolayı hep aynı yüzünü görürüz.

25 TEBRİKLER!!! DOĞRU CEVAP YOLA DEVAM Atmosfer, dolayısıyla hava hareketleri olmadığından Ay’da hayat yoktur.

26 TEBRİKLER!!! DOĞRU CEVAP YOLA DEVAM Dünya, Güneş etrafında dönerken açı değiştirdiğinden mevsimler oluşur.

27 TEBRİKLER!!! DOĞRU CEVAP YOLA DEVAM Dolunay evresinde Ay’ın bize dönük bütün yüzeyini görürüz.

28 TEBRİKLER!!! DOĞRU CEVAP YOLA DEVAM Güneş Ay’dan büyüktür.Ama Ay’ın Dünya’ya daha yakın olması, Ay’ı daha büyük gösterir.

29 TEBRİKLER!!! DOĞRU CEVAP YOLA DEVAM Ay’ın bize dönük yüzü ışık alamadığından Ay’ı göremeyiz.

30 TEBRİKLER!!! DOĞRU CEVAP YOLA DEVAM Dünya’nın Ay ve Güneş arasına girmesiyle ay tutulması oluşur.


"Hazırlayan:Murat GÜNDÜZ Sınıf Öğretmenliği 4-B 1. Öğretim 200210212002 Öğretim Görevlisi:Neşet DEMİRCİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları