Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 36-72 AYLIK DÖNEMDE ÇOCUKLARIMIZIN;  ÖZBAKIM BECERİLERİ  KÜÇÜK VE BÜYÜK KAS GELİŞİMİ  İFADE EDİCİ DİL BECERİLERİ  SOSYAL VE PSİKOLOJİK GELİŞİMİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " 36-72 AYLIK DÖNEMDE ÇOCUKLARIMIZIN;  ÖZBAKIM BECERİLERİ  KÜÇÜK VE BÜYÜK KAS GELİŞİMİ  İFADE EDİCİ DİL BECERİLERİ  SOSYAL VE PSİKOLOJİK GELİŞİMİ."— Sunum transkripti:

1

2  36-72 AYLIK DÖNEMDE ÇOCUKLARIMIZIN;  ÖZBAKIM BECERİLERİ  KÜÇÜK VE BÜYÜK KAS GELİŞİMİ  İFADE EDİCİ DİL BECERİLERİ  SOSYAL VE PSİKOLOJİK GELİŞİMİ  BİLİŞSEL GELİŞİMİ AÇISINDAN EN HIZLI GELİŞTİĞİ DÖNEMDİR.

3  TÜM GELİŞİM BAŞLIKLARINDA ÇOCUKLARIMIZIN İLGİ VE YETENEKLERİNİN ETKİLİ BİR BİÇİMDE GELİŞMESİNİ SAĞLAMAK İÇİN OKUL ÖNCESİ EĞİTİM VAZGEÇİLMEZDİR.

4  OKUL ÖNCESİ EĞİTİM ETKİNLİKLERİ TÜM GELİŞİM AŞAMALARINDA ÖZELLİKLE SOSYAL VE PSİKOLOJİK GELİŞİM AŞAMASINDA ÇOCUKLARIMIZIN ETKİN BİR BİÇİMDE KENDİNİ GELİŞTİRMESİ İÇİN…BİR TIK FAZLASI.

5  TEMEL OLARAK ÜÇ TİP AİLE TİPİ VARDIR.  A) BASKICI-KURALCI AİLE TİPİ  B) YAPICI-DEMOKRATİK AİLE TİPİ  C) KORUYUCU AİLE TİPİ  D) GEVŞEK-TUTARSIZ KURALSIZ AİLE TİPİ

6  TEMELDE KENDİNE GÜVENEMEYEN;  KURALLARIN MERKEZDE OLDUĞU,  ÇOCUĞUN GELİŞİMİNİ KONTROL ALTINA ALMAYA ÇALIŞAN VE  İLETİŞİM DİLİ BAĞIRMAK, CEZALANDIRMAK VE ÖFKE OLAN AİLE TİPİDİR.

7

8  ÇOCUĞU GEREĞİNDEN FAZLA GÜVENMEYİ TEMEL ALIR.  AİLENİN TEMEL GÖREVİ ÇOCUĞUN TALEPLERİNİ KARŞILAMAKTIR.  EBEVEYNLER ARASINDA UYUMSUZ TEPKİLER VARDIR.  ÇOCUKTA BU UYUMSUZLUKTAN ÇIKAR SAĞLAMAYA SAĞLAR.  SINIRLARIN OLDUĞUNU BİLMEYEN BİR ÇOCUKLARDA DAVRANIŞ BOZUKLUĞU DAHA FAZLA KENDİNİ GÖSTERİR.  İLETİŞİM DİLİ TALEPLERİNİ KARŞILAYACAK KİŞİYE GÖRE DEĞİŞİR.

9

10  AŞIRI KORUYUCU OLARAK DA ADLANDIRILIR.  AMAN ÇOCUĞUMA BİR ŞEY OLMASIN! DÜŞÜNCESİ TEMELİNDE GELİŞİR.  ÇOCUĞUN TALEPLERİ, ÇOCUĞUNİHTİYAÇLARI OLARAK ALGILANIR.  AİLENİN TEMEL GÖREVİ BU İHTİYAÇLARI GİDERMEKTİR.  KAYGI ZEMİNİNDE DUYGUSAL GÖRÜNÜMDE GELİŞİR VE ZAMANLA AİLEYİ DE YUTAR.  İLETİŞİM DİLİ Mİ; “AĞLAYARAK TALEPLERİNİ İFADE ETMEKTİR.”

11

12  YUKARIDA İFADE ETTİĞİMİZ TÜM DAVRANIŞLARA DİKKAT EDER,  İHTİYAÇLAR,ÖDÜL,SEVGİ,KURALLAR HAKİMDİR.  SORUMLULUK BİLİNCİ KAZANDIRMAK İÇİN CEZA VERİLEBİLİR.  BEN DİLİ İLETİŞİM DİLİDİR.

13 PEKİ SİZ HANGİSİSİNİZ?

14  ÇOCUK GELİŞİMİ DEVAM EDEN BİR BİREYDİR. BU NEDENLE ÇOCUĞUMUZUN GELİŞİMİNİ DESTEKLEYEN YAKLAŞIMLAR TEMELİNDE AİLE TİPİMİZ BELİRLENİR.  ÖRN. BABA BASKICI İKEN, ANNE DEMOKRATİK VEYA GEVŞEK OLMASI G.B.


" 36-72 AYLIK DÖNEMDE ÇOCUKLARIMIZIN;  ÖZBAKIM BECERİLERİ  KÜÇÜK VE BÜYÜK KAS GELİŞİMİ  İFADE EDİCİ DİL BECERİLERİ  SOSYAL VE PSİKOLOJİK GELİŞİMİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları