Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

eTwinning Eğitim Toplantısı

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "eTwinning Eğitim Toplantısı"— Sunum transkripti:

1 eTwinning Eğitim Toplantısı
Kars e-Twinning İl Koordinatörlüğü Pınar GÜÇBİLMEZ

2 eTwinning nedir? eTwinning, öğrencilerin projeler aracılığı ile birbirlerini tanımaları ve öğretmenlerin Avrupa’daki öğretmen topluluklarının bir parçası olmaları için fırsattır. eTwinning projeleri, öğretmenler ve öğrenciler için – en az iki okul arasında olmak üzere – Bilgi İletişim Teknolojilerini (BİT) kullanarak birlikte çalışmalarını sağlayan işbirlikçi fırsatlardır.

3 eTwinning’de Amaç: Bilişim teknolojilerini geliştirmek
Projeler geliştirip paylaşabilmek Avrupa okullarıyla kültür etkileşimi ve iletişimi sağlamak Öğrencileri internete ve web 2.0 araçlarına adapte edebilmek

4 eTwinning kapsamı Öğrenmeyi öğretmek amacını taşır.
Öğrenci merkezli bir uygulamadır. Disiplinler arası geçiş - projelerde birçok ders bir arada kullanılabilir. Ücretsiz ve güvenilir bir kaynaktır. Öğretmen rehberliğinde ve esnek bir şekilde yürütülür.

5 Kimler katılabilir? Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki okulların hepsi katılabilir. (öğrencilerin yaş aralığı 3-19) Her branştan öğretmen katılabilir.

6 Fırsatları Nelerdir? Avrupa’daki okullarla iletişim kurma
Çevrimiçi projeler yürütme Yabancı dili kullanma Bilgisayar becerilerini geliştirme İşbirliği yapma ve fikir paylaşma Yeni insanlarla tanışıp, farklı kültürler keşfetme

7 eTwinning’e nasıl kaydolurum?

8 eTwinning Portal (Herkese Açık)
Her iki siteden de kaydolabilirsiniz. Ana Site adresi Türkçe tanıtım sitesi Türkçe tanıtım sitesinde ‘’KAYDOL’’ butonuna tıkladığınızda kaydınızı gerçekleştirmek için sizi ana site adresine yönlendirecektir.

9 ‘’Hemen üye ol’’ butonuna tıklayın.

10 Açılan ‘’Ön Kayıt’’ sayfasından kişisel bilgilerinizi girin.

11 Bilgilerinizi girip ‘’Gizlilik beyanını ve davranış kurallarını okudum’’ kutucuğunu tıkladığınızda ‘’Teslim et’’ butonu açılacaktır.

12 ‘’Teslim Et’’ butonuna tıkladığınızda ön kayıt işleminiz gerçekleşmiş demektir. adresinize yollanan aktivasyon linkine tıklamanız gerekir.

13 E-mail adresinize gelen aktivasyon linkine tıklayın.

14 Kayıt sayfasına yönlendirileceksiniz.
4 aşamada bilgilerinizi tamamlayın.

15 Bulunduğunuz ilçeyi seçtiğinizde sistemde kayıtlı okulların listesi otomatik olarak açılacaktır. Okulunuzu seçip ‘’Bu benim okulum’’ butonuna tıklayın.

16 Okulunuz listede yer almıyorsa ‘’Yeni bir okul oluştur’’a tıklayın.

17 Verilen bilgileri doldurarak ‘’Devam et’’e tıkladığınızda
bu sayfadan okulunuzu kaydedebilirsiniz.

18 2. Aşamada okuldaki göreviniz ve alanınız istenmektedir
2. Aşamada okuldaki göreviniz ve alanınız istenmektedir. Size uygun olanları seçip ‘’Devam Et’’ e tıklayın. Bültene üye olursanız eTwinning ile ilgili haberler düzenli olarak adresinize yollanacaktır.

19 Projelerinizi gerçekleştirirken kullanacağınız dilleri seçiniz.
3. Aşamada verilen kutucuğa kendinizi kısaca tanıtacak bilgilerinizi ve ilgi alanlarınızı yazınız. Bu bilgiler profilinizde herkes tarafından görülecektir. Projelerinizi gerçekleştirirken kullanacağınız dilleri seçiniz. Eğer öğretmen olarak görev yapıyorsanız öğrencilerinizin yaş aralığını işaretleyiniz.

20 4. aşamada bilgilerinizi kontrol edip ‘’Teslim et’’ butonuna tıklayın.

21 Artık siz de ailemize katıldınız 
Tebrikler! Artık siz de ailemize katıldınız  Mail adresinize gönderilen kullanıcı adı ve şifrenizle sisteme giriş yapabilirsiniz.

22 eTwinning Live (Öğretmenlere Açık)
https://live.etwinning.net Sisteme kaydolduğunuz için artık ‘’eTwinning Live’’dan giriş yapabilirsiniz.

23 eTwinning Live’dan giriş yaparak proje oluşturabilir, ortak bulabilir ve forumlara katılabilirsiniz.

24 Profilinizin dilini buradan değiştirebilirsiniz.
Profilinizi düzenleyin ve mutlaka fotoğrafınızı ekleyin.

25 ‘’Kişiler’’e tıkladığınızda arkadaşlarınızı bulup kişi listenize ekleyebilirsiniz.

26 İstek gönderdiğiniz kişi sizi kabul ettiği zaman artık arkadaşsınız
Kişiyi arkadaşınız olarak eklemek istiyorsanız ‘’Bağlantı Kurma İsteği Gönder’’ butonuna tıklamanız gerekiyor. İstek gönderdiğiniz kişi sizi kabul ettiği zaman artık arkadaşsınız

27 ‘’Etkinlikler’’e tıkladığınızda yapılan etkinliklere katılabilir veya kendiniz bir etkinlik oluşturabilirsiniz.

28 Bir eTwinning Projesi nasıl başlatırım?

29 ‘’Projeler’’e tıkladığınızda bir proje oluşturabilir ya da aktif olan bir projeye katılabilirsiniz.

30 Başka bir projeye dahil olmak istiyorsanız detaylı aramadan konu, dil ve yaş aralığını girerek kendinize uygun projeleri bulabilirsiniz.

31 Aradığınız projeyi bulduğunuzda projenin etkin olduğuna dikkat edin.
Eğer projeye katılmak isterseniz ‘’Üyeler’’ kısmına tıklayarak kurucu üyelerden birine mesaj atın. Bu alanlara tıkladığınızda projenin içeriğini, üyelerini ve projeyle ilgili resimleri görebilirsiniz.

32 ! Bir proje oluşturmak için 2 kurucu ortağın olması gerekir.
Bu nedenle eğer kendiniz bir proje oluşturmak istiyorsanız önce ortağınızı belirlemelisiniz. Arkadaş listenizde projenize uygun bir ortağınız yoksa ‘’Ortak Bulma Forumları’’na girebilirsiniz.

33 Tasarladığınız projenize uygun forum başlığını seçin.

34 Ortak bulmak için yazdığınız mesajı sadece bir yerde yayınlayın,
Size uygun başlığa tıkladığınızda ‘’Yeni Bir Mesaj Oluşturun’’. Buraya projenizin başlığını ve kısaca içeriğini yazıp kişisel bilgilerinizi de ekleyerek yayınlayın. Ortak bulmak için yazdığınız mesajı sadece bir yerde yayınlayın, kopyala yapıştır yapmayın!

35 Kurucu ortağınızı bulduktan sonra projenizi başlatmak için
‘’Bir Proje Oluştur’’a tıklayın.

36 Projeyi başlatmak istediğiniz okulunuzu seçin.

37 Projenizin diğer kurucu ortağını seçin.

38 Projenizin başlığını ve projenizle ilgili kısa bir açıklama yazın.

39 Projenizde kullanacağınız dilleri seçin.

40 Projenize katılacak öğrencilerinizin yaş aralığını girin ve projenizle ilgili olan konuları seçin.

41 Projenizde kullanacağınız araçları seçin.

42 Projeniz sayesinde öğrencilerin kazanması beklenilen becerileri yazın.

43 Projenizin çalışma takvimini belirleyin. Açıklayıcı bir biçimde yazın.

44 Projenizin sonucunda elde etmeyi beklediğiniz sonuçları kısaca yazın.

45 Projenizi ön izleme yaptıktan sonra artık gönderebilirsiniz
Projenizi ön izleme yaptıktan sonra artık gönderebilirsiniz. Ortağınız isteği kabul ettikten sonra Ulusal Destek Servisi en kısa sürede projenizi onaylayacaktır.

46 Projeniz beklemede görünecektir.
Projeniz onaylandıktan sonra istediğiniz kadar ortak ve öğrenci ekleyebilirsiniz.

47 Projeyi öğrencilerim ve ben nerden ve nasıl takip edebilirim?

48 Twinspace (Projeye Katılan Öğretmen ve Öğrencilere Açık)
https://twinspace.etwinning.net/

49 İsterseniz eTwinning Live sayfanızdan ‘’Projeler’’ kısmından kendi projenize tıklayarak ‘’Twinspace’e Git’’e tıklayabilirsiniz.

50 İsterseniz https://twinspace. etwinning
İsterseniz https://twinspace.etwinning.net adresinden etwinning live’da kullandığınız kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz.

51 Projenize mutlaka logo ekleyin.
Twinspace’deki profiliniz farklıdır. Bu nedenle buraya da mutlaka kendi fotoğrafınızı ekleyin. Ayarlar bölümünden değişiklikleri yapabilirsiniz. Projenize mutlaka logo ekleyin.

52 ‘’Görüntüler’’ bölümüne fotoğraflarınızı yükleyebilirsiniz.
‘’Sayfalar’’ bölümünü kullanmak projenizi düzenli bir şekilde tutmanıza yardımcı olur. ‘’Videolar’’ bölümüne videolarınızı yükleyebilirsiniz. ‘’Proje Günlüğü’’ bölümünde yapmış olduğunuz tüm çalışmaları sergileyebilirsiniz. ‘’Öğretmen Bülteni’’ sadece projeye katılan öğretmenlerin kullandıkları ve görebildikleri yerdir.

53 ‘Sayfalar’’ bölümünde bir sayfa oluştururken mutlaka okulunuzu veya adınızı yazın.
Oluşturduğunuz sayfalarda ‘’Görüntüler’’ ve ‘’Videolar’’ bölümüne yüklediğiniz fotoğrafları, videoları ve Web 02. araçlarıyla tasarladığınız materyalleri açıklamaları ile ekleyebilirsiniz.

54 ‘’Görüntüler’’ bölümünde mutlaka okulunuzun albümünü oluşturarak fotoğraflarınızı yükleyin.

55 ‘’Videolar’’ bölümünde çekmiş olduğunuz ve düzenlediğiniz videoları eklemek için videonuzu öncelikle Youtube, Vimeo veya Daily Motion’a yükleyin. Daha sonra videonun url’sini kopyalayarak ilgili alana yapıştırın.

56 ‘’Öğretmen Bülteni’’ sadece projeye katılan öğretmenlerin kullanabildiği gizli alandır. Ziyaretçiler ve öğrenciler burada yazılanları göremezler. Projenin detaylarını ve yapmayı planladığınız şeyleri buradan tartışabilirsiniz.

57 ‘’Proje Günlüğü’’ herkesin görebildiği alandır
‘’Proje Günlüğü’’ herkesin görebildiği alandır. Twinspace’e yüklediğiniz görüntüleri ve videoları ekleyebilir, açıklamaları ile paylaşabilirsiniz.

58 Öğrencileri projeye nasıl dahil edebiliriz?

59 Başka üyeleri de eklemek için ‘’Üyeleri davet et’’ butonuna tıklayın.
Projenizin Twinspace sayfasında ‘’ÜYELER’’e tıkladığınızda karşınıza projeye katılan tüm üyelerin listesi çıkar. Başka üyeleri de eklemek için ‘’Üyeleri davet et’’ butonuna tıklayın.

60 Öğrencilerinizi eklemek için ‘’Öğrenciler’’ butonuna tıklayın.

61 Yeni öğrenciler kısmına öğrencinizin adını ve soyadını girip ‘’doğrula’’ butonuna tıkladığınızda parola belirleme kutucuğu açılır. Öğrencinize şifresini siz belirliyorsunuz. Daha sonra burada yazan kullanıcı adı ve şifresi ile projenizin bulunduğu Twinspace sayfasına giriş yapabilir

62 Kalite Etiketleri Ulusal Kalite Ödülü (Kurucu ortaklardan her ikisi de Türk olmalıdır) Avrupa Kalite Ödülü (Kurucu ortaklardan biri Türk diğeri yabancı olmalıdır. Avrupa Kalite Etiketine başvurmadan önce projenin kendi ülkesinde Ulusal Kalite ödülü alması gerekir.)

63 Projenin uygulama aşamasında nelere dikkat etmeliyiz?

64 Twinspace düzenli ve etkin kullanılmalı
Etkinlikler ‘’Sayfalar’’ bölümünde paylaşılmalı Forumlar aktif kullanılmalı Öğrenciler mutlaka dahil edilmeli Resimleri Twinspace’e yüklerken boyutu küçültülmeli Etkinlikleri yüklerken okul ya da öğretmen ismi yazılmalı İnternet etiği ve güvenliğine dikkat edilmeli Web 0.2 araçları kullanılmalı

65 ICT(Information and communication technology) ve Web 2.0 Araçları

66 (Kelime baloncukları oluşturma) Kullanmak için kaydolmanız gerekiyor.

67 (Duvar oluşturma) Kullanmak için kaydolmanız gerekiyor
(Duvar oluşturma) Kullanmak için kaydolmanız gerekiyor. QR Code Reader’ı telefon ya da tabletinize yükleyip padlet’teki çalışmalarınızı paylaşıp takip edebilirsiniz

68 (Poster oluşturma) Kullanmak için kaydolmanız gerekiyor.

69 (Zihin haritası oluşturma) Kullanmak için kaydolmanız gerekiyor.

70 (Slayt ve video hazırlama) Kullanmak için kaydolmanız gerekiyor.

71 (Fotoğrafı konuşturma) Kullanmak için kaydolmanız gerekiyor.

72 (Online hikaye, kitap hazırlama) Kullanmak için kaydolmanız gerekiyor.

73 (Video hazırlama) Kullanmak için kaydolmanız gerekiyor.

74 (Dijital hikaye anlatma) Kullanmak için kaydolmanız gerekiyor
(Dijital hikaye anlatma) Kullanmak için kaydolmanız gerekiyor. & Ücretli, deneme süresi var.

75 (Sunum hazırlama) Kullanmak için kaydolmanız gerekiyor.

76 (Ses kaydetme ve paylaşma programı) ( Mikrofon gerekiyor)

77 (Online yayıncılık programı) Kullanmak için kaydolmanız gerekiyor.

78 (Online sunum programı) Kullanmak için kaydolmanız gerekiyor
(Online sunum programı) Kullanmak için kaydolmanız gerekiyor. Program ücretli fakat ücretsiz de kullanabilirsiniz.

79 (Online Quiz/ Tartışma/ Anket Programı) Oluşturmak için sayfanın altında bulunan linke tıklamanız ve kaydolmanız gerekiyor.

80 Projelerle dolu başarılı bir eğitim – öğretim yılı dilerim
Projelerle dolu başarılı bir eğitim – öğretim yılı dilerim.  Etwinning Kars


"eTwinning Eğitim Toplantısı" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları