Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Parantez içinde verilen kelimelere ifadelerdeki boşluğu dolduracak şekilde hal ekleri getiriniz. (Araba) Kırmızı kazağım ……………………. kalmış. (Öğretmen)

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Parantez içinde verilen kelimelere ifadelerdeki boşluğu dolduracak şekilde hal ekleri getiriniz. (Araba) Kırmızı kazağım ……………………. kalmış. (Öğretmen)"— Sunum transkripti:

1

2 Parantez içinde verilen kelimelere ifadelerdeki boşluğu dolduracak şekilde hal ekleri getiriniz. (Araba) Kırmızı kazağım ……………………. kalmış. (Öğretmen) Bu iş için ……………………. izin aldın mı? (Telefon) Küçük Cemil, ……………………. yere düşürdü. (Şâkir) Bu öyküyü …………………… aldım. (Hüseyin) Bu kitabı okuması için …………………. verdim. (Bilgisayar) O çocuk …………………… çok iyi anlıyormuş. (Kitap) Bunun yanıtını ……………………. mı bulacağız? (Beş) Saat ……………………. 10 kala yanına gelirim. (1923) Atatürk cumhuriyeti ……………………. ilan etti.

3 Yalın haldeki sözcükleri ek alamayan sözcükler olarak düşünmeyiniz. Yalın haldeki sözcükleri ismin diğer hal eklerini almamış sözcükler olarak biliniz. Simit-çi Kitap-lar Kalem-lik Tuz-lu Araba-nın Bu sözcüklerin hepsi de yalın haldedir. Çünkü kendilerine gelen ekler, ismin hal ekleri değildir. Ayrılma Hali Bulunma Hali Yönelme Hali Belirtme Hali


"Parantez içinde verilen kelimelere ifadelerdeki boşluğu dolduracak şekilde hal ekleri getiriniz. (Araba) Kırmızı kazağım ……………………. kalmış. (Öğretmen)" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları