Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1. 2 Asenkron motorun devir yönünü niçin değiştirme gereği duyarız. Bunu nerede kullanabiliriz? Peki bunu nasıl yapabiliriz?

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1. 2 Asenkron motorun devir yönünü niçin değiştirme gereği duyarız. Bunu nerede kullanabiliriz? Peki bunu nasıl yapabiliriz?"— Sunum transkripti:

1 1

2 2 Asenkron motorun devir yönünü niçin değiştirme gereği duyarız. Bunu nerede kullanabiliriz? Peki bunu nasıl yapabiliriz?

3 3 Asenkron motorun devir yönünü niçin değiştirme gereği duyarız. Asenkron motoru kullandığımız sistemlerde her zaman tek yönlü bir hareket olmaz. Zaman zaman ya da her zaman iki yöne de hareket sağlanması gerekebilir.

4 4 Bunu nerede kullanabiliriz? Motorun çift yönlü hareket etmesini istediğimiz her yerde kullanabiliriz. Örneğin; Asansörlerde, taşıma bantlarında, konveyörlerde, garaj kapılarında vb. yerlerde.

5 5 Peki bunu nasıl yapabiliriz? Asenkron motorlarda devir yönünü değiştirebilmek için, bir faz sabit kalmak koşulu ile 3 fazdan ikisi yer değiştirilir.

6 6 İnceleyiniz. İlk motor sağa dönüyorsa diğerleri hangi yöne döner sırayla söyleyiniz. Motor sola dönüyor

7 7 Peki bu iki fazı her seferinde nasıl değiştirebiliriz? Bunun kontrolü kontaktörlerle yapılır. Biz ne tarafa dönmesini istiyorsak o kontaktörü enerjilendirmemiz gerekiyor.

8 8 Peki hem ileri hem de geri kontaktörü aynı anda çekerse ne olur? Şekildeki kırmızı çizgiler ile gösterildiği şekilde, FAZLAR ARASI KISA DEVRE olur. Bu nedenle iki kontaktörün birlikte enerjilenmesi engellenmelidir.

9 9 a)Elektriksel kilitleme: Kilitleme yapacak kontaktörlerin birbiri önüne koydukları kapalı kontaklar sayesinde biri enerjili iken diğeri enerjilenemez. b)Butonsal kilitleme: İki adet jog butonu kullanılarak yapılan bu kilitleme şeklinde;1. butona basıldığında 1. ileri çalıştırılırken aynı anda geri stop yapılır. 2. butona basıldığında ise geri çalıştırılırken ileri stop yapılır. c)Mekanik kilitleme: bu kilitlemede ise iki kontaktör birleşiktir içlerinde bir mekanik mil vardır. Biri çektiğinde diğerinin çekmesi imkansızdır.

10 10

11 11

12 12 Temrinin devamı için lütfen word belgesi ve cad simü simülasyonuna bakınız.

13 13 ÖRNEK; Her motor ayrı başlatma ve durdurma butonlarıyla çalıştırılıp, durdurulacaktır. Her motor, kendinden önceki motor çalışmadıkça çalışamayacaktır. Yani birinci motor çalıştırılmadıkça ikinci, ikinci motor çalışmadıkça üçüncü motor çalıştırılamayacaktır. Her motor için bir motor koruma şalteri kullanılacak. Hangi motorun aşırı akım rölesi atarsa, o motor ve ondan sonraki bütün motorlar duracaktır. Gerekli kumanda ve güç devresini çiziniz.


"1. 2 Asenkron motorun devir yönünü niçin değiştirme gereği duyarız. Bunu nerede kullanabiliriz? Peki bunu nasıl yapabiliriz?" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları