Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Teknik Resim Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü M6/6318 Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Teknik Resim Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü M6/6318 Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi."— Sunum transkripti:

1 Teknik Resim Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü M6/6318 Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi - Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 1 www.Kucuker.sakarya.edu.tr Kucuker@sakarya.edu.tr

2 Teknik Resim AUTOCAD Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi - Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 2 Aynalama işleminden önce seçili geometrinin silme işlemi onaylama/iptali istenir. Katmanlı (Layer) Çizim Yöntemi Karmaşık çizim ortamlarında benzer çizimlerin gruplanarak istendiği zaman çizim ortamından çıkarılması veya dâhil edilmesi sağlanabilinir. Bu amaçla geliştirilmiş çizim yöntemine katmanlı (layer) çizim yöntemi adı verilmiştir. Katmanlı çizim, kat planı çizimi esnasında çok kullanışlı bir yöntemdir. Çizim esnasında pencereler, kapılar, ampuller, betonarme kat, oda tanımlamaları, ölçülendirmeler vb. grupların ayrı katman çizgileri ile çizilmesi, çizim sonrası grup esaslı incelemeyi olanak sağlayacaktır.

3 Teknik Resim AUTOCAD Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi - Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 3 Aynalama işleminden önce seçili geometrinin silme işlemi onaylama/iptali istenir. Katman Oluşturma Katman, Format düşen menüden Layer… veya araç çubuğundan Layer Proporties Manager tıklanarak Layer Proporties Manager diyalog kutusu gelmesi sağlanır.

4 Teknik Resim AUTOCAD Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi - Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 4 Aynalama işleminden önce seçili geometrinin silme işlemi onaylama/iptali istenir.

5 Teknik Resim AUTOCAD Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi - Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 5 Aynalama işleminden önce seçili geometrinin silme işlemi onaylama/iptali istenir. Yeni bir katman oluşturmak için new layer kutusuna tıklanır. Tıklama sonrası Layer 1 isminde bir katman oluşur.

6 Teknik Resim AUTOCAD Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi - Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 6 Aynalama işleminden önce seçili geometrinin silme işlemi onaylama/iptali istenir. Oluşan bu katmanın, ismi (name), rengi (color), çizgi tipi (linetype) ve çizgi kalınlığı (default) ilgili değişken üzerine tıklanarak değiştirilebilinir. Örneğin çizgi biçimini değiştirmek için Continuous penceresine tıklanır ve çizgi biçimleri diyalog kutusu açılır.

7 Teknik Resim AUTOCAD Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi - Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 7 Aynalama işleminden önce seçili geometrinin silme işlemi onaylama/iptali istenir. Eğer çizgi biçimi bu diyalog kutusunda mevcut değil ise Load… butonuna tıklanarak

8 Teknik Resim AUTOCAD Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi - Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 8 Aynalama işleminden önce seçili geometrinin silme işlemi onaylama/iptali istenir. İstenilen Katman ile Çizim Çizme Çizim süresince kullanacağımız katmanları (0 katmanı silinemez, bu katman ana katmandır) oluşturduktan sonra, hangi katman ile çizim yapılacak ise o katman düşen katman-araç çubuğundan seçilir ve çizimler gerçekleştirilir.

9 Teknik Resim AUTOCAD Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi - Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 9 Aynalama işleminden önce seçili geometrinin silme işlemi onaylama/iptali istenir. Katman Özelliklerinin Değiştirilmesi Katmanlar ile çalışırken aşağıda verilen 2 adet katman özelliğinin değiştirilebilir olması, hem çizim kolaylığı sağlaması açısından hem de çizim sonrası nesnelerin değerlendirilmesi açısından önemlidir. Turn a Layer On or Off (Katman görüntü ver/kapat) : Ampul yanıyor (sarı renk) ise ilgili katmanın çizgileri gözüküyor ve katmana ait diğer çizgiler çizilebilir durumda; sönük durumunda (gri renk) ise katman çizgileri gözükmez ve bu katman kullanılarak çizim gerçekleştirilemez.

10 Teknik Resim AUTOCAD Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi - Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 10 Aynalama işleminden önce seçili geometrinin silme işlemi onaylama/iptali istenir. Lock or Unlock a Layer (Katman Aç/Kilitle): Kilit kapalı olur ise ilgili katmanın çizgileri üzerinde işlem yapılamaz; yeni çizgiler çizilebilir.

11 Teknik Resim AUTOCAD Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi - Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 11 Aynalama işleminden önce seçili geometrinin silme işlemi onaylama/iptali istenir. Çizimlere Yazı Ekleme Çizmiş olduğumuz nesnelere açıklama amacıyla yazı eklenmesi gerekebilir. Bunun için Draw düşen menüden Multiline Text… (birden fazla satır yazmak için) veya Single Line Text (tek yazı satır yazı) seçilerek çizim alanına yazım ekleme işlemine geçilir.

12 Teknik Resim AUTOCAD Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi - Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 12 Aynalama işleminden önce seçili geometrinin silme işlemi onaylama/iptali istenir. yeni yazım biçimi oluşturulabilir. Eğer Single Line Text seçimi gerçekleştirilmiş ise komut satırından yazının başlangıç noktası, yüksekliği ve yazım açısı girilmesi istenecek ve aktif olan katman rengi ile yazım gerçekleştirilecektir. Tek satırlık yazının biçimini değiştirilebilmesi için önceden hazırlanmış yazım biçimleri seçilebilir veya Text Style kutusuna tıklayarak

13 Teknik Resim AUTOCAD Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi - Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 13 Aynalama işleminden önce seçili geometrinin silme işlemi onaylama/iptali istenir. Eğer Multiline Text… seçimi gerçekleştirilmiş ise komut satırı bizden başlangıç sol üst ve bitiş sağ alt köşelerinin belirlememizi isteyecektir. İstenen parametreler belirlendikten sonra hem yazının içine yazılacağı kutucuk hem de yazıyı biçimlendirmeye yarayan Text Formating biçimlendirme kutusu görülecektir

14 Teknik Resim AUTOCAD Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi - Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 14 Aynalama işleminden önce seçili geometrinin silme işlemi onaylama/iptali istenir. Uygulama: 1.Çizim alanınızı X ekseninde 2400mm ve Y ekseni için 2000mm olacak şekilde düzenleyiniz. 2.Çizim alanınızı çerçeve içerisine alınız. 3.Aşağıda verilen kat planını 3.1 Duvarlar, duvar katmanı ile pembe renkte, 3.2 Yazılar, yazı katmanı ile kırmızı renkte, 3.3 Ölçülendirme çizimi, ölçü katmanı ile sarı renkte, olacak şekilde çiziniz.

15 Teknik Resim AUTOCAD Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi - Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 15 Aynalama işleminden önce seçili geometrinin silme işlemi onaylama/iptali istenir. Uygulama: 1.Çizim alanınızı X ekseninde 2400mm ve Y ekseni için 2000mm olacak şekilde düzenleyiniz. 2.Çizim alanınızı çerçeve içerisine alınız. 3.Sonraki slaytta verilen kat planını 3.1 Duvarlar, duvar katmanı ile pembe renkte, 3.2 Yazılar, yazı katmanı ile kırmızı renkte, 3.3 Ölçülendirme çizimi, ölçü katmanı ile sarı renkte, olacak şekilde çiziniz.

16 Teknik Resim AUTOCAD Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi - Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 16 Aynalama işleminden önce seçili geometrinin silme işlemi onaylama/iptali istenir.


"Teknik Resim Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü M6/6318 Dr. Ahmet KÜÇÜKER Sakarya Üniversitesi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları