Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Servisi Olgu Sunumu 25 Kasım 2015 Çarşamba.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Servisi Olgu Sunumu 25 Kasım 2015 Çarşamba."— Sunum transkripti:

1 Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Servisi Olgu Sunumu 25 Kasım 2015 Çarşamba

2 Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Olgu Sunumu 25 Kasım 2015 Çarşamba

3 N. Ç., 17 yaş, K Şikayet: Bilinç bulanıklığı, Hikaye: Daha önce aile içi şiddete maruz kaldığı belirtilen ve bilinen bir hastalığı olmayan hasta, bir gün önce akşam arkadaşlarıyla dışarı çıktıktan sonra eve geç gelmiş ve hemen uyumuş. Sabah annesi tarafından uyandırılamayan ve herhangi bir tepki vermeyen hasta acil servisimize getirilmiş. Nöromotor gelişimi yaşıtlarına uygun olan hastanın öz geçmiş ve soy geçmişinde özellik saptanmadı.

4 FM Ateş: 37,2 °C Nabız: 106/dk Solunum: 24/dk TA: 110/70 mmHg

5 Muayene Bulguları Genel durum: Kötü Cilt: Turgor, tonus doğal. Siyanoz,peteşi, purpura, pigmentasyon bozukluğu yok. Baş - boyun: Saç ve saçlı deri doğal. Kafa yapısı simetrik. Boyunda kitle yok. Gözler: IR -/-. Pupiller dilate. Göz küresi hareketsiz. Kulak-burun- boğaz: Bilateral kulak kepçesi ve kulak zarı doğal. Burun tıkanıklığı, akıntısı yok. Orofarenks doğal. Kardiyovasküler: S1, S2 doğal, S3 yok, üfürüm yok. KTA 5. interkostal aralıkta. Periferik nabızlar: +/+ Solunum sistemi: Her iki hemitoraks solunuma eşit katılıyor. Solunum sesleri doğal, ral - ronküs yok, ekspiryum uzunluğu yok. Gastrointestinal sistem: Batın normal bombelikte. Barsak sesleri doğal. Defans, rebound yok. Hepatomegali ve splenomegali yok. Traube alanı açık. Genitoüriner sistem: Haricen kız. Anomali yok. Nöromüsküler sistem: Bilinç bulanık. Derin tendon refleksleri alınamadı. Ağrılı uyaranı lokalize edebiliyor. Kas gücü ve duyu muayenesi hasta uyumsuz olduğu için değerlendirilemedi. GKS:9

6 Ön tanılar? Tetkikler?

7 Laboratuvar BK: 7.073 10 3 /uL Neu : 4.784 10 3 /uL HGB: 9.323 g/dl Trombosit: 319.9 10 3 /uL KG pH: 7.34 pO2: 58.3 mmHg pCO2: 43 mmHg Laktat: 17 mg/dl CK- MB < 2,0 ng/ml Troponin I < 0,01 ng/ml Üre: 15 mg/dl Cre: 0,61 mg/dl Ürik Asit: 2,9 mg/dl Ca: 9,2 mg/dl Na: 140 mEq/L K: 4,13 mEq/L Mg: 1,98 mg/dl Albumin: 4,37 g/dl Alkol: 0 mg/dl Tox drug : THC +

8 Klinik izlem: Zehir danışma hattı arandı. Esrar veya bonzai olabilir. Destek tedavisi önerildi.Özel antidot tedavisi yok. Bilinci açılana kadar oksijen desteği verilmeli. KG takibi ve kan şeker regülasyonu önerildi. En az 48 saat gözlem önerildi. Kardiyak monitorizasyon gerekli. Elektrolit takibi. Tiamin 100mg/iv önerildi. Psikiyatri konsultasyonu.

9 BONZAİ Sentetik marihuana, laboratuvar ortamında esrar ve benzeri maddelerin kimyasal likitlerle spreylenmesi sonucu oluşturulan normal marihuananın içinde bulunan THC maddesi gibi bir etki yapması beklenen bir uyuşturucu türüdür.

10 Sentetik kannabinoidler Marihuanada bulunan Δ9- tetrahidrokannabinol’e benzer psikoaktif özelliklere sahip bileşiklerdir. Sentetik kannabinoidler saf halde, katı veya yağ olarak bulunmaktadır. Sentetik kannabinoidler bir solventte çözüldükten sonra, bitkisel karışıma püskürtülür. Solvent buharlaştıktan ve bitkisel karışım tekrar kuruduktan sonra, paketlenir.

11 Sentetik Marihuana Nasıl Kullanılır? Sigara gibi sarılabilir, Pipo, bong yardımıyla içilebilir, Çay, kek gibi yiyecek ve içeceklerin içine karıştırılarak tüketilebilir.

12 Etkileri keyif, rahatlama, algılama değişimi, psikotik semptomlar, aşırı anksiyete, paranoya, halüsinasyon

13 Sentetik marihuanada bulunan kannabis benzeri bileşenler beyindeki hücre reseptörlerini etkileyerek normal marihuanada bulunan THC’nin yarattığı etkiden 100 kat fazlasını yaratmaktadır. Bu bileşenler, HU-210, CP 47,497, JWH-018, JWH- 073, JWH-398, JWH-250’dır. Bu da sentetik marihuananın çok zararlı, tahmin edilmesi mümkün olmayan, çok güçlü etkiler yaratmasına neden olmaktadır.

14 Şu ana kadar sentetik marihuananın beyinde yarattığı etkilerle ilgili yapılmış bilimsel bir çalışma bulunmamaktadır. Fakat bununla birlikte sentetik marihuananın içinde bulunan kimyasalların, normal marihuanadaki birincil psikoaktif madde olan THC gibi beyindeki aynı reseptörleri etkilediği bilinmektedir.

15 Sentetik kannabinoiderin sorun teşkil eden en önemli özelliği sürekli değişen bileşimleridir. İlk Spice ürünleri yaygın olarak JWH-018 ve JWH-073 içermekteydi. Fakat düzenlemelerden kaçmak amacıyla JWH- 081, JWH-122, JWH-210 ve AM- 2201 gibi yeni yan ürünler ortaya çıkarılmıştır.

16 Metabolizma Sentetik kannabinoidler inhalasyonla alındıktan sonra, akciğerlerden anında emilir ve birkaç dakikada beyin gibi diğer organlara da yayılır ve etkisi genellikle dakikalar içinde başlar. Oral yolla tüketildiğinde ise ilk geçiş metabolizmasına ve sindirim aktivitesine bağlı olarak etkilerinin görülmesi gecikebilir. Etki süresi değişebilmekle beraber genelde saatler sürebilir.

17 İnhalasyon yoluyla alınan JHW-018’in kandaki yarı ömrü kısadır ancak biyotransformasyonda rol oynayan yolaklar ile ilgili bilgiler yetersizdir. Hepatik sitokrom P450 oksidasyonundan sonra glukuronik asit konjugasyonu ve renal ekskresyonunun meydana geldiği düşünülmektedir. Konjugasyondan eses sorumlu UDP-glukuronil transferazların UGT1A1, UGT1A3, UGT1A9, UGT1A10 ve UGT2B4 olduğu bildirilmiştir. JWH-018’in bazı metabolitlerinin, CB-1 reseptörlerine JWH-018 kadar afinitesi olduğu bildirilmiştir

18 Metabolitleri N-dealkilasyon, karboksilasyon, hidroksilasyon ve dealkilasyona beraber uğrayarak çeşitli şekillerde metabolize edilebilirler. JWH-018 ve JWH-073’ün monohidroksi metabolitleri idrarda diğer metabolitlere göre daha fazladır. Bunların dışında, di-, trihidroksi gibi metabolitleri de vardır. JWH-073’ün monohidroksi metabolitlerinin CB-1 reseptörlerine karşı kısmi agonist veya doğal antagonist görevi gördüğü gösterilmiştir.

19 Semptomlar Baş ağrısı, baş dönmesi, Bulantı – kusma, Kan basıncı yüksekliği, Çarpıntı, Terleme, Aşırı sözel veya motor hareketlilik, Anksiyete, Bilinç bulanıklığı, Halüsilasyonlar, Kalp krizi, Nöbet.

20 Pediatrics dergisinin 2011 sayısında sentetik marihuana kullanımı sonrası hastaneye kaldırılan üç hastanın hikayesi yayınlanmıştır. Hastalarda görülen semptomlar, değişen seviyelerde katatoni (sözlü ya da fiziksel herhangi bir uyarılmaya cevap verememe, katılaşma ve acı hali), kalp çarpıntısı, heyecan, aşırı anksiyete, baş dönmesi, baş ağrısı, aşırı terleme, konuşmanın yavaşlaması, ve bilinç bulanıklığıdır.

21 European Monitoring Centre for Drugs and Drug Addiction 73 yeni psikoaktif madde EMCDDA 2012 raporunda bildirilmiştir. (30 tanesi sentetik kannabinoid) 84 sentetik kannabinoid Avrupa Birliği (EU 2013) uyarı sistemi içinde yer almıştır.


"Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Servisi Olgu Sunumu 25 Kasım 2015 Çarşamba." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları