Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Yapısında sadece C ve H bulunduran bileşiklere hidrokarbon denir Hidrokarbon H C.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Yapısında sadece C ve H bulunduran bileşiklere hidrokarbon denir Hidrokarbon H C."— Sunum transkripti:

1

2 Yapısında sadece C ve H bulunduran bileşiklere hidrokarbon denir Hidrokarbon H C

3 Hidrokarbonları ALKANLAR ALKENLER ALKİNLER BENZEN ALKOLLER KARBONHİDRATLAR KARBOKSİLLİ ASİTLER AMİNO ASİTLER olarak sınıflandırabiliriz.

4 ALKANLAR C arası tekli bağlar vardır. Genel formülleri C n H 2n+2 dir. C arası tekli bağlar vardır. Genel formülleri C n H 2n+2 dir.

5 Alkanların ilk 6 üyesi şunlardır

6 Halkalı (geometrik şekle benzeyen) yapıda alkanlarda vardır. Bunlara siklo alkanlar denir. Genel formülleri C n H 2n dir. Alkanların önüne siklo ön eki gelir. En basit üyesi siklopropandır. Genel formülleri C n H 2n dir. Alkanların önüne siklo ön eki gelir. En basit üyesi siklopropandır.

7 Silkoalkanların ilk 4 üyesi şunlardır:

8 ALKENLER Doymamış hidrokarbonlardır. C atomları arası en az bir tane çift bağ vardır. Genel formülleri C n H 2n dir. En basit alken 2 C lu olan eten(etilen)dir. Doymamış hidrokarbonlardır. C atomları arası en az bir tane çift bağ vardır. Genel formülleri C n H 2n dir. En basit alken 2 C lu olan eten(etilen)dir.

9 ALKİNLER Doymamış hidrokarbonlardır. C atomları arası en az bir tane üçlü bağ vardır. Genel formülleri C n H 2n-2 dir. En basit alkin 2 C lu olan etin(asetilen)dir.

10 BENZEN Petrol ve kömür gibi doğal kaynaklardan hidrokarbon karışımları ayrılırken kendine özgü(vanilya gibi kokulu)kokusu olan maddeler elde edilir. Genel formülü C 6 H 6 dir. Petrol ve kömür gibi doğal kaynaklardan hidrokarbon karışımları ayrılırken kendine özgü(vanilya gibi kokulu)kokusu olan maddeler elde edilir. Genel formülü C 6 H 6 dir.

11 ALKOLLER Yapısında bir veya birden fazla hidroksil (-OH) grubu bulunduran organik bileşiklerdir. Alkollerde bir –OH grubu varsa mono alkol, daha fazla –OH varsa polialkol denir. Yapısında bir veya birden fazla hidroksil (-OH) grubu bulunduran organik bileşiklerdir. Alkollerde bir –OH grubu varsa mono alkol, daha fazla –OH varsa polialkol denir.

12 Mono alkoller

13 Poli alkoller

14 KARBONHİDRATLAR C, H ve O elementleri içeren bileşiklerdir. Karbonhidrat sözcüğü sulu karbon anlamındadır. Doğada en çok bulunan bileşiklerdir. En yaygın olanları selüloz,nişaşta ve şekerdir. Basit şekerler glikoz, fruktoz ve sakkorozdur. C, H ve O elementleri içeren bileşiklerdir. Karbonhidrat sözcüğü sulu karbon anlamındadır. Doğada en çok bulunan bileşiklerdir. En yaygın olanları selüloz,nişaşta ve şekerdir. Basit şekerler glikoz, fruktoz ve sakkorozdur.

15 Basit şekerler(Glikoz ve Fruktoz)

16 KARBOKSİLLİ ASİTLER

17 AMİNO ASİTLER

18 ORGANİK MOLEKÜLLERİN HİDROFOB VE HİDROFİL BÖLÜMLERİ

19

20 ETKİNLİKLER

21 ETKİNLİK


"Yapısında sadece C ve H bulunduran bileşiklere hidrokarbon denir Hidrokarbon H C." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları