Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Organik bileşikler Genel olarak öncelikle iki guruba ayrılır. Genel olarak öncelikle iki guruba ayrılır. –Alifatik yani düz zincirli hidrokarbonlar –Aromatik.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Organik bileşikler Genel olarak öncelikle iki guruba ayrılır. Genel olarak öncelikle iki guruba ayrılır. –Alifatik yani düz zincirli hidrokarbonlar –Aromatik."— Sunum transkripti:

1 Organik bileşikler Genel olarak öncelikle iki guruba ayrılır. Genel olarak öncelikle iki guruba ayrılır. –Alifatik yani düz zincirli hidrokarbonlar –Aromatik hidrokarbonlar.

2 Alifatik hidrokarbonlar Zinciri oluşturan karbon atomlarının hibritleşme türüne göre 3 guruba ayrılır: Zinciri oluşturan karbon atomlarının hibritleşme türüne göre 3 guruba ayrılır: –Alkanlar –Alkenler –Alkinler Grupların hepsinde C ve H den meydana gelen yapının yanı sıra başka elementler de bulunur. Her gurubun iki ucu açık yani düz zincirli ve kapalı yani halkalı yapıları bulunur.

3 Organik bileşiklerin önemli özellikleri Genellikle yanıcıdır. Genellikle yanıcıdır. Erime ve kaynama noktaları genellikle düşüktür. Erime ve kaynama noktaları genellikle düşüktür. Suda çok zor çözünür. Suda çok zor çözünür. Yapılarının büyük kısmını kovalent bağlar oluşturur. Yapılarının büyük kısmını kovalent bağlar oluşturur. İzomerleri bulunur. İzomerleri bulunur. Oluşumunda katalizörlerin önemi büyüktür. Aynı başlangıç moleküllerinden farklı katalizörlerle farklı moleküller elde edilebilir. Oluşumunda katalizörlerin önemi büyüktür. Aynı başlangıç moleküllerinden farklı katalizörlerle farklı moleküller elde edilebilir. Organik reaksiyonlar genellikle ısı, zaman ve katalizör gerektirir. Organik reaksiyonlar genellikle ısı, zaman ve katalizör gerektirir. Organik reaksiyonlar genellikle kantitatif değildir. Organik reaksiyonlar genellikle kantitatif değildir.

4 ALKANLAR C n H 2n+2 formüllü bileşiklerdir. C n H 2n+2 formüllü bileşiklerdir. Halkalı ise sikloalkan (C n H 2n ) Halkalı ise sikloalkan (C n H 2n ) Alkil (C n H 2n+1 ) Alkil (C n H 2n+1 ) Aril (C n H 2n-1 ) Aril (C n H 2n-1 )

5 ALKANLAR IUPAC (International union of Pure and Applied Chemistry) IUPAC (International union of Pure and Applied Chemistry) Sp3 tip hibritleşmiş C lardan oluşan en uzun zincir esas zincir olarak alınır. Sp3 tip hibritleşmiş C lardan oluşan en uzun zincir esas zincir olarak alınır. Yan zincirler adlandırılır. Yan zincirler adlandırılır. Esas zincirin önüne ekler yazılır. Esas zincirin önüne ekler yazılır. İsim sonuna (-an) (-ane) son eki konur. İsim sonuna (-an) (-ane) son eki konur.

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15 Alkenler Yapılarında en az 2 adet sp2 tip hibritleşmiş C atomu bulunduran bileşiklerdir. Yapılarında en az 2 adet sp2 tip hibritleşmiş C atomu bulunduran bileşiklerdir. C n H 2n C n H 2n Sikloalken C n H 2n-2 Sikloalken C n H 2n-2

16

17 Alkenler (-en) (-ene) (-en) (-ene) Çift bağ asyısına göre –dien, -trien Çift bağ asyısına göre –dien, -trien

18 Alkenler İzole İzole Konjuge Konjuge Kümüle Kümüle

19 Alken Alkenil C n H 2n-1 Alkenil C n H 2n-1 Sikloalkenil C n H 2n-3 Sikloalkenil C n H 2n-3

20 Alken

21 Alken

22 Alkinler

23 Alkinler Yapılarında en az 2 adet sp tip hibritleşmiş C atomu bulunduran bileşiklerdir. Yapılarında en az 2 adet sp tip hibritleşmiş C atomu bulunduran bileşiklerdir. C n H 2n-2 C n H 2n-2 Sikloalkin C n H 2n-4 Sikloalkin C n H 2n-4

24 Alkinler

25 Farklı bağları bir arada içeren bileşikler H 3 C-C-C=C-C-CΞC-C-CΞCH H 3 C-C-C=C-C-CΞC-C-CΞCH H 3 C-C=C-C-CΞC-C-CΞCH H 3 C-C=C-C-CΞC-C-CΞCH | CH 2 -CH 3 CH 2 -CH 3

26 Aromatik organik bileşikler

27

28 sp2 tip hibritleşmiş karbon atomlarından oluşmuş düzlemsel (planar) yapılı bileşiklerdir. sp2 tip hibritleşmiş karbon atomlarından oluşmuş düzlemsel (planar) yapılı bileşiklerdir. Karbon-hidrojen oranı en düşük düzeydedir. Karbon-hidrojen oranı en düşük düzeydedir. Karbon-hidrojen oranı çok düşük olduğundan sarı isli alev çıkararak yanarlar. Karbon-hidrojen oranı çok düşük olduğundan sarı isli alev çıkararak yanarlar. Nükleofilik substitüsyon reaksiyonu veren alifatik organik bileşikler dışında tüm organik bileşiklerle elektrofilik substitüsyon reaksiyonu verirler. Nükleofilik substitüsyon reaksiyonu veren alifatik organik bileşikler dışında tüm organik bileşiklerle elektrofilik substitüsyon reaksiyonu verirler.

29 Aromatik organik bileşikler tek halkalı (monosiklik-monocyclic) tek halkalı (monosiklik-monocyclic) çoklu halkalı (polisiklik-polycyclic) çoklu halkalı (polisiklik-polycyclic)

30 Aromatik organik bileşikler

31

32 1.Karbosiklik aromatik hidrokarbonlar 1.Karbosiklik aromatik hidrokarbonlar 2.Heterosiklik aromatik hidrokarbonlar. 2.Heterosiklik aromatik hidrokarbonlar.

33 Aromatik organik bileşikler (piridin)

34 Aromatik organik bileşikler

35

36


"Organik bileşikler Genel olarak öncelikle iki guruba ayrılır. Genel olarak öncelikle iki guruba ayrılır. –Alifatik yani düz zincirli hidrokarbonlar –Aromatik." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları