Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

VERİMLİ DERS ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ HAZIRLAYAN SAYİDE ÇAKIR Psikolojik Danışman.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "VERİMLİ DERS ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ HAZIRLAYAN SAYİDE ÇAKIR Psikolojik Danışman."— Sunum transkripti:

1 VERİMLİ DERS ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ HAZIRLAYAN SAYİDE ÇAKIR Psikolojik Danışman

2 Öğrencilerin ders çalışma konusundaki sorunlarının nedenleri: Çalışma alışkanlığı edinmemiş olmaÇalışma alışkanlığı edinmemiş olma Yanlış çalışma alışkanlığıYanlış çalışma alışkanlığı Bilgi eksikliğinden dolayı dersleri anlayamamaBilgi eksikliğinden dolayı dersleri anlayamama Ailevi sorunlarAilevi sorunlar

3 Başarıya giden yol çok çalışmaktan değil, etkili çalışmaktan geçmektedir.

4 ETKİLİ ÇALIŞMA NEDİR? Etkin çalışma, “öğrencinin zamanını, belirlenmiş hedefler ve saptanmış öncelikler doğrultusunda programlı ve verimli bir şekilde kullanmasıdır.

5 ETKİN ÇALIŞMA İÇİN ÖNEMLİ NOKTALAR  Zamanın iyi planlanması  Çalışma ortamının düzenlenmesi  Çalışma sürelerinin ve aralıklarının planlanması  Not tutma  Aktif dinleme  Hızlı ve etkili okuma  Özet çıkarma  Hafızayı (belleği) güçlendirme  Güdülenme

6 HEDEF BELİRLEMEK

7 ŞU SORULARI YANITLAYIN Ben liseyi bitirip bir iş sahibi mi olmak istiyorum,yoksa üniversiteye mi gitmek istiyorum ? Ben liseyi bitirip bir iş sahibi mi olmak istiyorum,yoksa üniversiteye mi gitmek istiyorum ? Eğer kısa yoldan meslek sahibi olmak istiyorsam hangi mesleğe uygun bir yapıdayım? Eğer kısa yoldan meslek sahibi olmak istiyorsam hangi mesleğe uygun bir yapıdayım? Eğer üniversiteye gitmek istiyorsam,üniversiteden sonra nasıl bir yaşam düşünüyorum ? Eğer üniversiteye gitmek istiyorsam,üniversiteden sonra nasıl bir yaşam düşünüyorum ?

8 On yıl sonra nerede olmak istiyorum? On yıl sonra nerede olmak istiyorum? Yaşama yönelik hayallerim neler? Yaşama yönelik hayallerim neler? Bir yıl sonra nerede olmak istiyorum? Bir yıl sonra nerede olmak istiyorum? Hedefiniz ortaya çıkacaktır Hedefiniz ortaya çıkacaktır

9 Okuduklarımızın % 10 ‘ unu, İşittiklerimizin % 20 ‘ sini, Gördüklerimizin % 30 ‘ unu, Hem görüp hem işittiklerimizin % 50 ‘ sini, Söylediklerimizin % 80 ‘ ini, Yaşayarak söylediklerimizin % 90 ‘ ını hatırlarız. 24 saatte bu hatırladıklarımızın % 80 nini unuturuz

10 Unutmanın önüne geçebilmek için bilgileri düzenli tekrarlar yoluyla “Uzun Süreli Hafızaya” geçirmek gerekmektedir.

11 Kısa Süreli Hafıza Uzun Süreli Hafıza Öğrenilen konu Düzenli tekrarlar bilgi USH kaydedilir ve bilgi unutulmaz

12 KEŞKE DERSLER ESKİSİ GİBİ OLSAYDI

13 . Derslere düzenli olarak devam edin, dersi dikkatli dinleyin, derste not tutun ve derse katılın.Anlamadığınız yerleri mutlaka öğretmenlerinize sorun..Dersi derste öğrenmek boş zaman etkinliklerine daha çok imkan sağlar.

14 Çalışma Ortamının Düzenlenmesi

15 DERS ÇALIŞILAN ORTAM NASIL OLMALIDIR? Ayrı bir oda düzenlenmeli ya da odanın bir bölümü çalışma yeri haline getirilmeli. Oda sessiz, havadar ve iyi ışıklandırılmış olmalı.Çok sıcak ve soğuk olmamalı. Mutlaka masa başında çalışmalısınız.Bu masada sadece ders çalışın başka işler yapmayın.

16 DERS ÇALIŞILAN ORTAM NASIL OLMALIDIR? Ders çalışma ortamında poster, afiş olmamalı.Bu dikkatin dağılmasını, hayal dünyasına kaymayı sağlar. Uyku kıyafeti ile ders çalışmayınız.Bu motivasyonu bozar. Kullanılacak araç gereçler masaya yakın olmalı, sık sık masadan kalkılmamalı.

17 Ders programında bulunması gereken etkinlikler Uyku ve Uyanma saati Yemek saatleri Okula ya da dersaneye gidiş geliş saatleri Ders çalışma saatleri Hangi dersleri çalışacağınızı, Hangi konulara çalışacağınızı, Hangi derslere kaçar saat çalışacağınızı Boş zamanları değerlendirme saatleri belirlemelisiniz

18 45’ ders çalışma+15’dinlen me

19 15 dakikalık dinlenmede TV’den,uzun süren telefon görüşmelerinden, kitap okumaktan uzak durun.

20 EN İYİ ÖĞRENİLEN SAAATLER ZOR ÖĞRENİLEN DERSLER İÇİN AYRILMALIDIR!!! EN İYİ DERS ÇALIŞMA ZAMANI SABAH, EN İYİ TEKRAR YAPMA ZAMANI YATMADAN ÖNCEDİR.!! ÇALIŞMA SAATLERİNİ OLABİLDİĞİNCE GÜNÜN AYNI SAATLERİNE YERLEŞTİRMEK GEREKİR.

21 ALTINI ÇİZEREK VE YAZARAK ÇALIŞ.ÖZELLİKLE SÖZEL DERSLERDE ÖZET ÇIKAR.!!! BİR DERSİ TAMAMEN BİTİRDİKTEN SONRA DİĞERİNE GEÇ !!! BİR SÖZEL BİR SAYISAL OLARAK DÖNÜŞÜMLÜ ÇALIŞMAK VERİMİ ARTTIRIR.

22

23 Güvensizlik ve Hedeften Sapma Galiba başaramayacağım Başarının Önündeki Engeller

24 Başarının Önündeki Engeller Zorlanılan derslerden kaçılması Yine mi falan ders. Boş ver sonra çalışırım

25 İsteksizlik Başarının Önündeki Engeller Yine mi ders ? Daha geçen hafta çalışmıştım

26 Özel zevklerden vazgeçememe Başarının Önündeki Engeller

27 Başarının Önündeki Engeller Derslerin Biriktirilmesi: Zor iş,zamanında yapmamız gerekip de yapmadığımız kolay şeylerin birikmesiyle oluşur.

28 . Yatarak Çalışma Başarının Önündeki Engeller Ben mükemmel olduğuma göre Galiba bu derslerde problem var. Çalışıyorum çalışıyorum Olmuyor.

29 Başarının Önündeki Engeller Çalışma anında uygun dinlenme aralıkları vermemek. Gözlerinizi yapamadıklarınıza çevirmek. Hatalardan ders almamak. Düzenli tekrar yapmamak. Çözülemeyen ailevi ve kişisel problemler. Programsız çalışma. Düzensiz çalışma mekanı. Arkadaşlara hayır diyememek. Çalışmayı tamamlamadan bırakmak.

30 En arkadaki “seyirci” adam “Bu sabah acelem yoktu.Otobüsten indikten sonra yavaş yavaş yürürken aynı otobüsten inen ve önümde yürüyen üç adamın davranışları dikkatimi çekti.En öndeki sanki arkasından biri kovalıyormuş gibi hızlı adımlarla yürüyordu. Arkasından gideni hayli geride bırakmıştı.Kendi kendime ‘bu adam kesinlikle hayatta başarılı olacaktır’ diye düşündüm. Onun arkasından yürüyen sakin adımlarla yürüyordu. Belki ‘bu adam da hayatta başarılı olabilir’ diye mırıldandım.En arkamdan gelen adamın sanki hiçbir amacı yokmuş gibi sağına soluna bakmıyor, sallana sallana yürüyordu.Onun için ise ‘işte hayatta hiç bir işe yaramayacak olan serseri’ diye düşündüm.Tam o anda bir gerçeğin farkına vardım. Ben bu adamlardan en sondakinin bile en gerisindeydim ve hiçbir şey yapmıyor sadece onları seyrediyordum.” En arkadaki “seyirci” adam olmuştum! Sevgili gençler sınavlara hazırlanırken arkadaki seyirci adam olmak istemiyorsak başarılı olabilmek için etkili çalışma tekniklerini bilmemiz gerekmektedir.Şunu hepimiz çok iyi biliyoruz ki:artık çok çalışan değil, verimli ders çalışanlar sınavlarda başarılı oluyorlar.

31 “İnsan bir şeyi ciddi olarak istemeye görsün; hiçbir şey aşılamayacak kadar yüksekte değildir.” Anderson

32 İZLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER SAYİDE ÇAKIR Psikolojik Danışman


"VERİMLİ DERS ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ HAZIRLAYAN SAYİDE ÇAKIR Psikolojik Danışman." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları