Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bilişim Teknolojileri için İşletme İstatistiği Yrd. Doç. Dr. Halil İbrahim CEBECİ B.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bilişim Teknolojileri için İşletme İstatistiği Yrd. Doç. Dr. Halil İbrahim CEBECİ B."— Sunum transkripti:

1 Bilişim Teknolojileri için İşletme İstatistiği Yrd. Doç. Dr. Halil İbrahim CEBECİ B

2 SAYISAL TANIMLAYICI TEKNİKLER

3 MERKEZİ EĞİLİM ÖLÇÜTLERİ

4 Mod En yüksek frekansa sahip olan gözlem değeridir. Merkezi eğilim ölçütü olarak kullanılmasında bazı sıkıntılar olabilir. – Eğer örnek sayısı çok az ise uygun sonuç üretmeyebilir. – Bazı durumlarda tek değildir. Geometrik Ortalama: Bir veri setindeki aykırı değerlerin etkisini minimize edebilmek için geometrik ortalama kullanılır.

5 DEĞİŞKENLİK ÖLÇÜTLERİ Merkezi eğilim ölçüleri dağılım hakkında bilgi vermez. Bir veri setinin ortalamasının ne olduğu kadar, verilerin bu ortalama etrafında nasıl değişkenlik gösterdiğinin de bilinmesi önemlidir. Yandaki örnekten de anlaşılacağı üzere, mavi ve kırmızı sınıfların bir dersten aldığı ortalamalar aynı olmakla beraber, farkı değişkenlikleri oldukları görsel olarak söylenebilir.

6 DEĞİŞKENLİK ÖLÇÜTLERİ

7

8

9 Eğer Histogram Çan eğrisi şeklinde (simetrik ise) bütün değerleri % 68’i tek, %95’i çift ve %99,7 si üç standart sapma aralığındadır.

10 DEĞİŞKENLİK ÖLÇÜTLERİ Örneklem 1Ortalama = 141Standart Sapma = 12Değişkenlik Katsayısı = 12/141 = 0,0851 Örneklem 2Ortalama = 136Standart Sapma = 12Değişkenlik Katsayısı = 12/136 = 0,0882 Örneklem 3Ortalama = 136Standart Sapma = 10Değişkenlik Katsayısı = 10/136 = 0,0735

11 GÖRECELİ DURUM ÖLÇÜTLERİ

12

13 Örnek

14 GÖRECELİ DURUM ÖLÇÜTLERİ En Küçük Değer (S) En büyük Değer (L)

15 GÖRECELİ DURUM ÖLÇÜTLERİ Kutu Grafiği: Temelde 5 Nokta yöntemine dayanan kutu grafiği veri setinin değişkenliği ve hangi aralıkta değiştiği ile ilgili önemli yorumlar sunar. Kutu grafiği uç değerleri, medyanı (dağılım simetrikse ortalamayı) ve dağılımı birlikte sunduğunda kuvvetli bir görsel tanımlama aracıdır.5 farklı değer grafik üzerinde sunulur.

16 GÖRECELİ DURUM ÖLÇÜTLERİ

17 Örnek: Önceki örnekteki veriyi görselleştirelim.

18 GÖRECELİ DURUM ÖLÇÜTLERİ Wendy’s firmasının servis süresi en kısa ve en az değişkenlik gösterendir. Hardee’s en yüksek değişkenlik değerine ulaşır. Jack-in-the-Box en uzun servis süresine sahiptir.

19 SPSS DE TANIMLAYICI İSTATİSTİKLER SPSS içerisinde sayısal tanımlayıcı istatistikler Analyze içerisinde yer alana Descriptives alanında bulunur. Bütün istatistikleri Bu alanda yer alana geçtiğimiz hafta işlediğimiz Frequencies analizinden elde edilir. EXCEL içerisinde kullandığımız 25 öğrenciye ait boyları SPSS içerisine girerek BOY adı altında Scale measure yapısında bir değişken oluşturuyoruz. Daha sonra yukarıda belirtilen Freequencies / Statistics tabına basılır.

20 SPSS DE TANIMLAYICI İSTATİSTİKLER Bu ekranda merkezi eğilim ölçütlerinden Aritmetik Ortalama, Mod ve Medyan yer alırken, Değişkenlik ölçütlerinden Değişim aralığı, varyans ve standart sapma bulunmaktadır. Göreceli durum ölçütlerinden persentillerde de yine bu ekrandan seçilebilir. Çeyreklikler Quartiles alanından seçilebilirken, istenirse Cuts point for …. Equal groups kısmından eşit aralıklı persentil değerleri alınabilir.

21 SPSS DE TANIMLAYICI İSTATİSTİKLER Kutu Grafiği Oluşturma Kutu grafiği karşılaştırma amaçlı kullanılan bir diyagram olduğundan Boy veri setinekarşılaştırma ölçütü olarak Cinsiyeti değişkeni (Nominal) de eklenmelidir. Graphs> Legacy Dialogs > Box Plot seçimi yapılıp aşağıdaki ayarlar gerçekleştirilir.

22 AMAN DİKKAT Kategorik veriler için sayısal tanımlayıcı teknikleri kullanmayın. Bazı kategorik değişkenler sayısal formda sunulsa da bu durum o değişkenlerin kantitatif yani nominal oldukları manasına gelmez. Bazı durumlarda birden fazla mod değerine rastlanabilir. Bu şekildeki durumlarda diğer tanımlayıcı istatistiklere yönelin. Verilerin içerisinde aykırı değer olup olmadığını sorgulayın. Bu durum sonucunda kullanılacak tanımlayıcı yöntemi seçin.


"Bilişim Teknolojileri için İşletme İstatistiği Yrd. Doç. Dr. Halil İbrahim CEBECİ B." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları