Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Madde ve Özellikleri.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Madde ve Özellikleri."— Sunum transkripti:

1 Madde ve Özellikleri

2 MADDE Madde kütlesi, hacmi ve eylemsizliği olan her şeydir. Maddenin aynı zamanda kütlesi hacmi vardır. Maddenin üç fiziksel hali vardır: Katı, sıvı, gaz.

3 HACİM Her maddenin kendisine ait bir hacmi vardır.
Hacim V ile gösterilir. Katı ve sıvıların belirli bir hacimleri vardır. Sıvıların hacmi, dereceli kaplarla ölçülür..

4 Katıların hacmi ise içinde hiç çözünmediği bir sıvı bulunan dereceli kaba atıldığında taşırdığı sıvının hacmi ile ölçülür. Gazların belirli bir hacmi yoktur. Bulunduğu kabın hacmi aynı zamanda gazın hacmidir

5 KÜTLE Her maddenin kütlesi vardır. Kütle m ile gösterilir. Maddelerin kütleleri, eşit kollu terazi ile ölçülür. Miktarı artan bir maddenin kütlesi kesinlikle artar. Kütle birimleri genel olarak miligram (mg), gram (g), kilogram (kg ve ton) olarak ifade edilir. 1000 mg = 1 g ; 1000 g = 1 kg ; 1000 kg = 1 ton dur.

6 ÖZKÜTLE Birim hacimdeki kütle miktarına özkütle denir. Özkütle’nin formülü d=m\v dir. Her maddenin kütlesi vardır. Örneğin suyun özkütlesi herhangi bir maddenin özkütlesinden büyük ise su üzerinde yüzer,küçük ise dibe çöker

7 Birim hacimdeki kütle miktarına özkütle denir
Birim hacimdeki kütle miktarına özkütle denir. Özkütlenin formülü d=m\v dir. Her maddenin kütlesi vardır.

8 EYLEMSİZLİK Maddelerin bulunduğu durumu koruma isteğine eylemsizlik denir. Bunun için gösterdiği dirence de eylemsizlik kuvveti denir. Hareket eden bir maddenin hareketine devam etme, durmakta olan bir maddenin de durmaya devam etme isteğine eylemsizlik denir.


"Madde ve Özellikleri." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları