Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SAĞLIK: Yalnızca hastalık ya da sakatlığın olmayışı değil bedenen, ruhen ve sosyal yönden tam iyilik halidir (DSÖ Anayasası 1947 ).

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SAĞLIK: Yalnızca hastalık ya da sakatlığın olmayışı değil bedenen, ruhen ve sosyal yönden tam iyilik halidir (DSÖ Anayasası 1947 )."— Sunum transkripti:

1

2 SAĞLIK: Yalnızca hastalık ya da sakatlığın olmayışı değil bedenen, ruhen ve sosyal yönden tam iyilik halidir (DSÖ Anayasası 1947 ).

3 Sağlığı Etkileyen Faktörler-1 Yaşadığımız çevre Kalıtım Bireyin yaşam biçimi Kilo Küresel çevre Gelir Kültür

4 Sağlığı Etkileyen Faktörler-2 Sosyal ilişkiler Aile ilişkileri Sağlık hizmetlerinden yararlanabilme Yaş Cinsiyet İş/Meslek İnanç Eğitim

5 Sağlığı geliştirme İnsan yaşantısına sağlık, sağlamlık, mutluluk, canlılık ve uzunluk katma çabasıdır.

6 Sağlığı geliştirme Bireysel olarak, hayatı tam olarak yaşamamızı sağlar

7 Ulus olarak Sağlığı herkesin ulaşabileceği hale getirmek adil ve sevecen bir toplum oluşmasını sağlar.

8 Ekonomik olarak İşgücümüz sağlıklı ve verimli ise daha zengin oluruz

9 Sağlığı geliştirme etkinlikleri şu stratejik yaklaşımları kapsamalıdır Bireyin potansiyelinin güçlendirilmesini teşvik etmek. Sosyal yapılara destek sağlamak, sağlıklı ve güvenilir ortamlar geliştirmek. Hayat şartlarını geliştirmek.

10 Sağlığı geliştirme etkinlikleri şu stratejik yaklaşımları kapsamalıdır Sağlık ve iyiliği geliştirmek için kamu politikalarını ve etkinliklerini koordine etmek. Risk grupları için ve onlarla birlikte hareket etmek. Sağlık ve sosyal hizmetler sistemini en etkili ve en ekonomik çözümlere yönlendirmek.

11 Sağlık Hizmetleri: Ülkemizde Sağlık hizmetlerinin üç boyutu vardır. 1- Koruyucu sağlık hizmetleri - Bireye yönelik - Çevreye yönelik 2- İyileştirici/Tedavi edici sağlık hizmetleri 3- Rehabilite edici sağlık hizmetleri

12 Koruyucu Sağlık Hizmetleri Sağlık hizmetlerinin temel amacı, kişilerin hasta olmamalarını sağlamak, yani onları hastalıklardan korumaktır.

13 Sağlığın Korunma Yolları 1-Kişiye Yönelik Korunma

14 Kişiye Yönelik Korunma Yolları Sağlık eğitimi Bağışıklama Kişisel temizlik

15 Kişiye Yönelik Korunma Yolları İlaçla ve serumla korunma Aile planlaması

16 Kişiye Yönelik Korunma Yolları Erken tanı Beslenme

17 Sağlığın Korunma Yolları 2-Çevreye Yönelik Korunma

18 Çevreye Yönelik Korunma İnsan sağlığına olumsuz etkiler yapan çevresel (biyolojik, fiziksel, kimyasal) faktörleri kontrol altına alarak insanları olası zararlardan korumaktır.

19 Çevreye Yönelik Korunma Yolları -Atıkların zararsız duruma getirilmesi, -Vektörlerin kontrolü, -Temiz su sağlanması, -Çevre kirliliğinin önlenmesi, -Gıda kontrolü gibi.

20 Tedavi Edici Sağlık Hizmetleri Ancak, herkesi her hastalıktan korumak mümkün olmaz, bazıları hastalanır. İşte o zaman sağlık hizmetlerinin ikinci amacı olan “hastaların tedavisi ” söz konusu olur.

21 Rehabilite Edici Sağlık Hizmetleri Sağlık hizmetlerinin üçüncü amacı sakatların başkalarına bağımlı olmadan, kendi kendilerine yeter biçimde yaşamalarını sağlamak, yani rehabilite etmektir. Her hasta tam olarak tedavi edilemez, bazıları sakat kalır.

22 Sağlık Eğitimi(DSÖ) Bireylere ve topluma sağlıklı hayat için alınması gereken önlemleri benimsetip Uygulatmak, sunulan sağlık hizmetlerini Kullanmaya alıştırmak, sağlıklarını ve Çevrelerini iyileştirmek için insanları ikna etmek, ortak karara vardırmak ve eyleme Yöneltmek amacıyla gerçekleştirilen eğitim Uygulamalarıdır.

23 Sağlık Eğitimi Sunulan sağlık hizmetlerini kullanmaya alıştırmak,

24 Sağlık Eğitimi sağlıklarını ve çevrelerini iyileştirmek için insanları ikna etmek, ortak karara vardırmak ve eyleme yöneltmek amacıyla gerçekleştirilen eğitim uygulamalarıdır.

25 Sağlık Eğitimi Temel amacı bireylere ve topluma, kendi çaba ve eylemleri yoluyla sağlıklı bir hayat sürmeleri için yardımcı olmaktır.

26 OLMAYA DEVLET CİHANDA BİR NEFES SIHHAT GİBİ Kanuni Sultan Süleyman


"SAĞLIK: Yalnızca hastalık ya da sakatlığın olmayışı değil bedenen, ruhen ve sosyal yönden tam iyilik halidir (DSÖ Anayasası 1947 )." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları