Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

www.sunuindir.com1  Hareket  Kuvvet  Enerji www.sunuindir.com2 Hareket  Çevremizde hareketli ve hareketsiz varlıklar vardır.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "www.sunuindir.com1  Hareket  Kuvvet  Enerji www.sunuindir.com2 Hareket  Çevremizde hareketli ve hareketsiz varlıklar vardır."— Sunum transkripti:

1

2 www.sunuindir.com1  Hareket  Kuvvet  Enerji

3 www.sunuindir.com2 Hareket  Çevremizde hareketli ve hareketsiz varlıklar vardır.

4 www.sunuindir.com3  Hareketsiz cisimler kendiliğinden hareket edemezler. Ancak dışarıdan bir kuvvet uygulandığında hareket edebilirler.

5 www.sunuindir.com4 Duran Cisimleri ; 1. İterek;

6 www.sunuindir.com5 2.Çekerek

7 www.sunuindir.com6 3.Kaldırarak.  Hareket ettiririz.

8 www.sunuindir.com7 İtilen Cisimler  İttiğimiz yöne doğru ;

9 www.sunuindir.com8 Çekilen Cisimler  Çektiğimiz yöne doğru ;

10 www.sunuindir.com9 Kaldırılan Cisimler  Yukarıya doğru hareket ederler.

11 www.sunuindir.com10  Bir cisme ters yönlerden, eşit kuvvet uygulandığında cisim hareketsiz kalır.

12 www.sunuindir.com11 Kuvvet

13 www.sunuindir.com12  Duran cisimleri hareket ettirmek için kuvvet uygulamak gerekir.

14 www.sunuindir.com13  Uygulanan kuvvet cisimlerin kütle ve büyüklüklerine göre değişir.

15 www.sunuindir.com14  Cisimlerin kütlesi ve büyüklüğü fazla olduğunda, cisimleri hareket ettirmek için fazla kuvvet uygulamak gerekir.

16 www.sunuindir.com15  Cisimlerin kütlesi ve büyüklüğü az olduğunda, cisimleri hareket ettirmek için az kuvvet uygulamak gerekir.

17 www.sunuindir.com16 Enerji

18 www.sunuindir.com17  Yapılan her işte enerji harcanır. Canlılar gelişip büyümek, sağlıklı kalabilmek için sürekli enerji harcarlar. Verimli çalışmak da enerji gerektirir.

19 www.sunuindir.com18  Tüketilen enerjinin devamlı ve düzenli olarak yeniden kazanılması gerekir. Tüketilen enerjinin yeniden kazanılmasını besinler sağlar.

20 www.sunuindir.com19  Enerji kaynaklarının en büyüğü güneş’tir.  Seralarda turfanda sebze yetiştirmek,  Sıcak su ve elektrik elde etmek,  Evlerimizi ısıtmak için Güneş’ten yararlanırız.

21 www.sunuindir.com20  Yararlandığımız enerji kaynaklarından biri de sudur.  Hareket halindeki suyun bir enerjisi vardır.  Barajlarda biriktirilen suyun enerjisi ile elektrik üretilir.

22 www.sunuindir.com21  Üretilen elektrik, enerji nakil hatları ile evimize kadar gelerek elektrikli ev aletlerimizi çalıştırır.

23 www.sunuindir.com22  Akan suyun hareketinden sağlanan enerji, su değirmeninin çarkını döndürür.  Çarkın hareketi ile değirmen taşı dönerek, buğdayı un haline getirir.

24 www.sunuindir.com23  Ulaşımda, suyun kaldırma kuvvetinden yararlanılarak.  Gemiler,  Kayıklar,  Yelkenliler vb. Suda yüzdürülmektedir.

25 www.sunuindir.com24 Rüzgar Enerjisi  Rüzgarın da bir enerjisi vardır. Bu enerji,  Yelkenli gemileri,  Yel değirmenlerini,  Rüzgar jeneratörlerini.  Çalıştırır.

26 www.sunuindir.com25 Lütfen Soru Sorunuz


"www.sunuindir.com1  Hareket  Kuvvet  Enerji www.sunuindir.com2 Hareket  Çevremizde hareketli ve hareketsiz varlıklar vardır." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları