Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MORFOLOJİ 4 (MORFOLOJİK HATALAR)

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MORFOLOJİ 4 (MORFOLOJİK HATALAR)"— Sunum transkripti:

1 MORFOLOJİ 4 (MORFOLOJİK HATALAR)

2 Aşağıdaki cümlelerde, varsa, morfolojik hataları bulunuz ve düzeltiniz:
Şu dünya da hangimizin yabancı, hangimizin yerli olabileceğini, dahası buadlandırmaların sahiciliğini, imkânını tartışıyor Angelika’nın, Aliss’anın, Mukadder’in, Hüküm’ün ve diğerlerinin hikâyelerin de. İçinde, duvarda, etraftaki resimlere bakamayadabilirdi. Sende kabilelerden sonra İstanbul’a gelmemişmisin, annecim? Arkamda şuanda bir insan varmı?

3 İçinde, duvarda, etraftaki resimlere bakamazdı da.
Aşağıdaki cümlelerde, anlam kaybı olmadan, mümkün olduğu kadar başka kelime kullanın: Şu dünyada hangimizin yabancı, hangimizin yerli olabileceğini, dahası bu adlandırmaların sahiciliğini, imkânını tartışıyor Angelika’nın, Alissa’nın, Mukadder’in, Hüküm’ün ve diğerlerinin hikâyelerinde. İçinde, duvarda, etraftaki resimlere bakamazdı da. Sen de kabilelerden sonra İstanbul’a gelmemiş misin, anneciğim? Arkamda şu anda bir insan var mı?

4 Aşağıdaki cümlelerde, varsa, morfolojik hataları bulunuz ve düzeltiniz:
"Tüm hayvanların enzekisi, iyiliğin nedemek olduğunu bilen insanoğluna sistematik bir baskı uygulayarak onu otomatik işleyen bir makine haline getirenlere kılıç kadar keskinolan kalemimle saldırmaktanbaşka hiçbirşey yapamıyorum..." sözleri ile Antony Burgess yazdığı kitabı yorumlamıştır. Kitabın isminin biz deki çevirisinde değişmesinin, Funda Uncunun mükemel bir dokunuşu olduğunuda takdir etme den geçmeyelim.

5 Aşağıdaki cümlelerde, anlam kaybı olmadan, mümkün olduğu kadar başka kelime kullanın:
"Tüm hayvanların en zekisi, iyiliğin ne demek olduğunu bilen insanoğluna sistematik bir baskı uygulayarak onu otomatik işleyen bir makine haline getirenlere kılıç kadar keskin olan kalemimle saldırmaktan başka hiçbir şey yapamıyorum..." sözleri ile Antony Burgess yazdığı kitabı yorumlamıştır. Kitabın isminin bizdeki çevirisinde değişmesinin, Funda Uncu’nun mükemmel bir dokunuşu olduğunu da takdir etmeden geçmeyelim.

6 Aşağıdaki cümlelerde, varsa, morfolojik hataları bulunuz ve düzeltiniz:
Ve tek kelime etmesem bile vücudum yaşadıklarımı, hayattan neanladığımı anlat maya yetiyor. Sağ omzuma kendi çizdiğim kelebek, beğenmediğimiçin üzerine attığım çarpıişareti ve altında aynı kelebeğin bir Japon tarafından çok dahaiyi işlenmişi. Sol dirseğimin ikiparmak yukarısında ki kurşun yarası. Bileklerimdeki otuzdört dikiş.

7 Sol dirseğimin iki parmak yukarısındaki kurşun yarası.
Aşağıdaki cümlelerde, anlam kaybı olmadan, mümkün olduğu kadar başka kelime kullanın: Ve tek kelime etmesem bile vücudum yaşadıklarımı, hayattan ne anladığımı anlatmaya yetiyor. Sağ omzuma kendi çizdiğim kelebek, beğenmediğim için üzerine attığım çarpı işareti ve altında aynı kelebeğin bir Japon tarafından çok daha iyi işlenmişi. Sol dirseğimin iki parmak yukarısındaki kurşun yarası. Bileklerimdeki otuz dört dikiş.

8 BUGÜNLÜK BU KADAR.


"MORFOLOJİ 4 (MORFOLOJİK HATALAR)" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları