Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ZARARLI ALIŞKANLIKLAR VE KORUNMA YOLLARI REHBERLİK SERVİSİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ZARARLI ALIŞKANLIKLAR VE KORUNMA YOLLARI REHBERLİK SERVİSİ."— Sunum transkripti:

1 ZARARLI ALIŞKANLIKLAR VE KORUNMA YOLLARI REHBERLİK SERVİSİ

2

3 ZARARLI ALIŞKANLIKLAR VE MADDE BAĞIMLILIĞI

4 BU EĞİTİMDE NELER PAYLAŞACAĞIZ? Sağlığa zararlı alışkanlıklar nedir? Bağımlılık ve bağımlı kişinin özellikleri nedir? Sigara, alkol ve uyuşturucuya başlama nedenleri nelerdir? Sigara, alkol ve uyuşturucunun sağlığa zararları nelerdir? Gebelikte sigara ve alkol kullanımının bebeğe zararları nelerdir? Bilinen Diğer Zararlı Alışkanlıklar

5 SAĞLIĞA ZARARLI ALIŞKANLIKLAR Sağlığı olumsuz yönde etkileyen,zararlı olduğu bilindiği halde kolay kolay vazgeçilemeyen alışkanlıklara sağlığa zararlı alışkanlıklar denir.

6

7 BAĞIMLILIK Bağımlılık kişinin kullandığı madde üstünde kontrolünü kaybetmesi ve onsuz bir yaşam sürememeye başlamasıdır.

8 Bağımlılığın Oluşumu İlk temas (Deneme):Madde denenmek için kullanılır, özenti önemli rol oynar. Kullanım ve hücresel düzeyde değişme (Zaman zaman kullanım):Madde zaman zaman kullanılır, kişiye zararı yok gibidir,bağımlı olmadan da kullanılabildiği düşünülür. Az miktarda, keyif amacı ile alınan maddeler gittikçe kişi için önem kazanmaya başlar. Psikolojik ve Biyolojik Bağımlılık (Sürekli kullanım):Aynı etkiyi elde edemez, ne bulunursa kullanılır,düzenli kullanım zamanla bağımlılığa kayar, Sosyal ilişkiler maddeyi alabilecek şekilde ayarlanır. Gittikçe maddeyi elde etmek ve kullanmak için daha fazla zaman harcanır.

9 Bağımlı Kimdir? Bu süreçleri yaşayan kişi bağımlıdır. Maddeyi Arttırıyorsa Yoksunluk Belirtisi (depresyon-kramp) Yaşıyorsa Madde Alınması ile Rahatlıyorsa Ruhsal Bedensel Sosyal Zarar Yaşıyorsa Sorumluluklarını İhmal Ediyorsa

10 Başlama Nedenleri Merak Arkadaş baskısı Sorunlarına çözüm aramak ve uzaklaşmak Farklı gözükmek Beğeni toplamak Bir gruba ait olmak Eğlenmek

11 SİGARA Zehirli bir bitki olan tütünün ince bir kağıt içine sıkıştırılarak sarılmış halidir. ÖLÜM ZEHİR KAĞIT-TÜTÜN

12 SİGARANIN İÇİNDEKİ MADDELER Karbon monoksit: Egzost gazı Arsenik: Zehir imalatı Metanol: Roket gazı DDT: Böcek ilacı Kadmiyum: Araba aküsü Bütan gazı: Tüp ve çakmak gazı Aseton: Kimyasal sökücü Naftalin: Güve ilacı Amonyak: Kimyasal temizleyici Nikotin : Bağımlılık yapan bir uyuşturucu çeşidi SİGARA DUMANI YAKLAŞIK 4000 KİMYASAL MADDE İÇERMEKTEDİRBUNLARDAN 40 TANESİNİN KANSER YAPTIĞI BİLİNMEKTEDİR.

13 Önümüzdeki 20 yıl içinde sigara; AIDS, Tüberküloz, Trafik kazaları, Anne ölümleri, İntihar, Cinayetlerin toplamından daha fazla insan öldürecektir!!!

14 Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, dünya genelinde 1.1 milyar kişi sigara içiyor, bu rakamın 2025 yılında 1.6 milyara yükseleceği tahmin ediliyor. Bugünkü sigara içme oranları devam ederse, bugün hayatta olan 500 milyon kişi sigara nedeniyle ölecek. DSÖ:sigara kullanımının yılda 4,9 milyon insanın ölümüne yol açtığını, bu sayının önümüzdeki 20 yıl içerisinde iki katına çıkmasının beklendiğini kaydetti.

15 SİGARANIN SAĞLIĞA ETKİLERİ Ses telleri,cilt ve cilt rengi bozulur. Tat alma duyusu ve dişler bozulur. Gözlerde katarakta ve körlüğe neden olabilir. Omurgada bozuklukları ve kemik erimesi artar. Mide ve yemek borusunda kanama, ülser ortaya çıkar. Şeker hastalığına neden olur. Sigara vücudun bağışıklık sistemini baskılar

16 Ses tellerini ve sesin ahengini bozar.Cilt, rengini ve canlılığını kaybeder. Vaktinden önce buruşur ve pörsür. Tükrük salgısını azaltır,Dişleri sarartır, vaktinden önce bozar ve çirkinleştirir.Gözler parlaklığını kaybeder.Gözün beyaz tabakası sarı ve kirli bir renk alır. Yemek borusunun alt ucunun basıncını azalttığı için reflü hastalığına yol açar İnfeksiyonlara zemin hazırlar, İnfeksiyon hastalıklarının tedavisini zorlaştırır Ayrıca, Sigara toplumsal açıdan da problem kaynağıdır. İçen kişinin elleri, nefesi ve elbisesi üzerine sinen kokuda etrafındakiler için tiksinti vericidir.

17

18

19 SİGARA; Akciğer Kanserlerinden% 95, Akciğer Hastalıklarından% 82, Kalp-Damar Hastalıklarından %21, Felçlerden % 18, Oranında Sorumludur.

20 Kanserler: Ağız-dil-yutak-gırtlak--tükrük bezi-diş eti,Akciğer-bronş,Yemek borusu-mide-karaciğer- pankreas- bağırsak-anüs,Böbrek- mesane –penis-vulva-rahim ağzı,Kan kanserleri Akciğer hastalıkları: Akciğer fonksiyonlarını bozar, Akciğer gelişimini bozar, Öksürük, balgam, hırıltılı solunum,nefes darlığı yapar,Fiziksel performansı, egzersiz, yeteneğini bozar Kalp damar hastalıkları: Hipertansiyon, Kolesterol yüksekliği, Felç, Damar tıkanıklıkları, Kalp krizi, kalp yetmezliği, Kalp ritim problemleri

21 Pasif İçicilik Pasif içicilerin % 25’ inde akciğer kanseri görülür. Sigara içtiği için ölen her 9 kişi, içmediği halde dumanını soluyan 1 kişinin de ölümüne neden olmaktadır.

22 Büyüme gelişme geriliği, Ateşli havale, Davranış bozukluğu, Alerjik hastalıklar, Akciğer gelişme bozukluğu, Solunumsal Enfeksiyonlar, Astım, Kronik bronşit, Akciğer kanseri, gelişme riski artmaktadır Sigara İçen Annelerin Çocuklarında;

23 SİGARAYI BIRAKMAK İÇİN ÖNERİLER Kesin karar vererek herhangi bir gün seçilerek bırakılır. Sigara içen arkadaş ve çevreden uzaklaşın. Sigara içme isteği uyandıran yiyecek ve içeceklerden uzak durun. Yanınızda sigarayı hatırlatacak eşya taşımayın. Sizi strese sokacak konu ve tartışmalardan uzak durun.

24 SİGARAYI HERKES BIRAKABİLİR!!!

25

26 ALKOL Alkollü içkiler, mayalanmış şekerli besinlerden elde edilen aklı, şuuru etkilemek suretiyle sarhoşluk veren maddelerdir.

27 İnsanlar Neden İçiyorlar? Zevk almak Duygu durumlarını düzeltmek Stresle başa çıkmak Alkol içme arzusu

28 ALKOLÜN SAĞLIĞA ETKİLERİ Kan dolaşım düzenini bozar. Karaciğer hücrelerinde yağlanma meydana gelir, siroz hastalığına sebep olur. Böbrek iltihabına, idrarda şeker ve cerahat oluşmasına yol açar. Mideyi bozar, ağrı yapar, gastrit ve ülsere sebep olur. Bağırsak çalışma düzeni bozulur.

29 İnsan,irade ve dengesini kaybeder. Beyni uyuşturur, yürümekte zorluk çekilir, kol ve bacak çekilmelerine, yüz ifadesinde bozukluklara sebebiyet verir. Heyecan, telaş, korku, sinir buhranları ve kıskançlık, çeşitli rûhî bozukluklara yol açar. El titremeleri, tikler, felçler ortaya çıkar. damarların sertleşmesine,felç ve ânî ölümlere sebep olur. İdrar bolluğu veren bira, böbrekleri temizlemez,bilâkis yorar. Bağırsak ishallerine, iltihaplarına ve çalışma düzeninin bozulmasına sebep olur.

30 “Alkol kullananların ve alkol kullanmaya bağlı problemlerin oranı ülkemizde maalesef her geçen gün artmaktadır”.

31

32 MADDE KULLANIMI Beyin ve akıl sağlığının en büyük düşmanıdır. Bağımlılarda beliren ilk olgu; akıl ve sinir hastalıklarıdır. Kullanan kişide fiziksel ve ruhsal bağımlılığa yol açar. Ayrıca bu maddeler kişisel ve toplumsal yönden ekonomik ve sosyal çöküntü oluştururlar.

33 VÜCUDA ETKİLERİ Beyin ve Merkezi Sinir sistemini, Sindirim Sistemini, Karaciğer ve Böbrekleri, Solunum Sistemini olumsuz yönde etkilemektedir. Ayrıca AİDS, frengi, verem, kanser, kangren ve benzeri bir çok ölümcül hastalığa neden olmaktadır.

34 KULLANIMLA MÜCADELE Tedavi; Madde kullanan kişiler tedavi olabilir. Özellikle tedavi ilkelerini yerine getiren kişilerde uyuşturucu maddeyi bırakma oranı çok yüksektir.

35 DİĞER ZARARLI ALIŞKANLIKLAR Düzenli ve Dengeli Beslenmeme Hareketsiz Yaşam Tarzı Kişisel Hijyeni ve Uyku Hijyeni Sağlamama Kumar Alışkanlığı TV ve İnternet Alışkanlığı

36 HATIRLATMALAR Madde bağımlılığının sağlığa sayısız zararları söz konusudur. Madde bağımlılığı sadece kişiye değil çevresini de zarar vermektedir. Bağımlılık yapıcı maddeleri bir kere denemek bile kişiyi bağımlı yapabilir. Bağımlılıkla mücadele kişinin elindedir!!!

37 UNUTMAYIN !!! BAĞIMLILIK YAPAN MADDELER ÖZGÜRLÜĞÜ ÇALAR, SAĞLIĞI BOZAR ve ÖLÜME NEDEN OLABİLİR….

38


"ZARARLI ALIŞKANLIKLAR VE KORUNMA YOLLARI REHBERLİK SERVİSİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları