Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ISI MADDELERİ ETKİLER.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ISI MADDELERİ ETKİLER."— Sunum transkripti:

1 ISI MADDELERİ ETKİLER

2 GENLEŞME Genleşme, ısıtılan cisimlerin, boyunda, yüzeyinde veya hacmindeki değişmedir. Genleşme katı ve sıvılar için ayırt edici bir özelliktir. Her katı ve sıvının farklı bir genleşme katsayısı vardır. Aynı şartlarda eşit hacimdeki iki gaz örneği özdeş ısıtıcılarda aynı sürede ısıtıldıklarında hacimleri eşit miktarda artar. Bütün gazların genleşme katsayısı ayırt edici bir özellik değildir.

3 ISI ALIR GENLEŞİR,ISI VERİR BÜZÜLÜR
Asfalt sıcakta eridiği için çabuk bozulur. Balonların içi gaz ile doldurulur. Gaz genleştiği için hafifler ve yükselir.Soğudukça alçalır. Cam ve metalin genleşme oranları farklıdır.

4 GAZLAR GENLEŞİR Mİ? Gaz halindeki maddeler ısı alarak genleşir. Gazlardaki genleşme ,sıvı ve katı haldeki maddelerden çok daha fazladır. Gazlar ve katılar gibi sıvılar da genleşir. Sıvıların genleşme özelliğinden yararlanarak termometreler yapılmıştır.

5 Her madde belli sıcaklık değişimi sonucu farklı bir oranda genleşir veya büzülür.
Bilim adamları gazların genleşmesinden yararlanarak,insan taşıyan balonlar yapmışlardır. Termostatlar, yangın alarm sistemleri ve termometreler maddelerin genleşme özeliğinden yararlanılarak yapılmış araçlardır.

6 Ev araçlarında sıcaklık ayarlarını termostatlar yapar.
Sık sık genleşip büzülen maddeler çatlayıp bozulabilir. Bu duruma hangi örnekleri verebiliriz? Gök gürültüsünün sebebi de genleşmedir.

7 BUHARLAŞMA-YOĞUŞMA Sıvılar ısı alarak buharlaşır. Buhar ısı verirken yoğuşur. Buharlaşma her sıcaklıkta olur. Sıcaklık arttıkça buharlaşma hızlanır.

8 BUHARLAŞMAYI ETKİLEYEN FAKTÖRLER
Isı miktarı buharlaşmayı etkiler. Buharlaşan suyun yüzey genişliği bu Rüzgâr oluşu buharlaşmayı hızlandırır. Buharlaşma her sıcaklıkta gerçekleşir. (Buzdolabında ağzı açık kalan yemeğin suyunun azalması, çamaşırın bulutlu havada kuruması gibi…)

9 YOĞUŞMA Su buharı, soğuk bir yüzeye çarpması veya soğuk hava tabakasıyla karşılaşması sonucu ısı vererek hal değiştirir. Sıvı hale dönüşür. Su buharının ısı vererek sıvı haline dönüşmesine yoğuşma denir.

10 Gazlar yoğuşup sıvı hale geçerken dışarıya ısı verir
Gazlar yoğuşup sıvı hale geçerken dışarıya ısı verir.Sıcaklığın artması buharlaşmayı,düşmesi ise yoğuşmayı hızlandırır.Sıcaklık düştükçe yoğuşma artar yani hızlanır.


"ISI MADDELERİ ETKİLER." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları