Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

YEME BOZUKLUKLARI OBEZİTE ANOREKSİYA NEVROZA BLUMİYA NEVROZA.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "YEME BOZUKLUKLARI OBEZİTE ANOREKSİYA NEVROZA BLUMİYA NEVROZA."— Sunum transkripti:

1 YEME BOZUKLUKLARI OBEZİTE ANOREKSİYA NEVROZA BLUMİYA NEVROZA

2 OBEZİTE NEDİR? Bireyin ideal vücut ağırlığının %30’u kadar ya da bu miktarın daha üstünde ağırlığa sahip olması sonucu ortaya çıkmış bir hastalıktır.

3 OBEZİTENİN NEDENLERİ : GGENETİK FAKTÖRLER AAŞIRI YEME

4 GENETİK FAKTÖRLER:  Çocukların obez olma olasılığı: %80 %40 %10

5 AŞIRI YEMENİN NEDENLERİ:  Yiyeceğin görünüşüne, tadına daha duyarlı olmalarıdır.  Doyma sinyallerine daha az duyarlı olmalarıdır.  Yiyeceği sevgi açlığını giderecek bir nesne olarak görmeleridir.  Gergin ya da stresli olduklarında yiyeceğe sığınmalarıdır.

6  YEME ATAKLARI  BEDEN İMAJININ AŞAĞILANMASI  DİĞER PSİKOLOJİK BOZUKLUKLARA KARŞI EĞİLİM

7 YEME ATAKLARI NE DEMEKTİR? Gece yemek yeme, yemeği durdurmakta güçlük çekme ve çok miktarda yiyecek tüketme demektir.

8 BEDEN İMAJININ AŞAĞILANMASI NEDİR? Bireyin kendi vücudunu kaba ve iğrenç olarak nitelendirmesi ve diğerlerinin ondan tiksindiğini düşünmesidir.

9 DİĞER SORUNLAR NELERDİR?  Zayıflama programlarına uymadıklarında duydukları güvensizlik duygusu  Aile ve arkadaşlarını ilgisiz tutumları  Sosyal çevrenin obezlere karşı tutumları

10 ÇOCUKLAR ŞİŞMANLIYOR! ABD’de yapılan bir araştırmaya göre: 2010 yılında Kuzey ve Güney Amerika'daki çocukların %50 Avrupalı çocukların %38 obez olacaktır.

11 ŞİŞMANLIK ZEKAYA ZARAR MI? Beden kitle endeksi 20 veya daha az olanların kelimelerin %56 sını 30 veya daha fazla olanların ise %44 ünü akılda tuttuğu ortaya çıkmıştır.

12 TEDAVİ YÖNTEMLERİ:  Kalori alımı kaydedilmelidir.  Egzersiz alışkanlığı kazandırılmalıdır.  Sosyal destek ve ailevi destek verilmelidir.

13 ANOREKSİYA NEVROZA NEDİR? Bireylerin normal asgari kilolarının en az %15 i kadar az ağırlığa sahip olmaları ile ortaya çıkan hastalıktır.

14 NEDENLERİ:  GENETİK FAKTÖRLER (%60 kadardır.)  SOSYAL ÇEVRE

15 HASTALIĞIN PSİKOLOJİK YÖNÜ  Depresyon yüksek orandadır.  Benlik saygıları ileri derecede düşüktür.  Bedenlerini algılamaya yönelik bilişsel bozukluk gösterirler.  Kilo almamak için acımasız diyetler, aşırı egzersizler yaparlar.  Sürekli hastalıklarının ciddiyetini inkar ederler.

16 TEDAVİ YÖNTEMLERİ:  Tedavide ilk amaç aşırı kilo kaybını önlemektir.  Hastalar hastalıklarını kabul etmediklerinden tedaviye aileleri tarafından getirilirler.  Hasta normal ve dengeli bir diyet için cesaretlendirilmelidir.

17 BLUMİYA NEVROZA NEDİR? Bireylerin çok fazla yiyeceği kısa sürede tüketmesi ve daha sonra duydukları suçluluk duygusuyla yediklerini çıkarmasıdır.

18  Blumiya nevroza sosyal çevrenin algılarıyla ortaya çıkmış bir hastalıktır.  1950’li yılların sonunda tanımlanmıştır.  En sık 15-30 yaş arası kadınlarda görülür.

19 HASTALIĞIN PSİKOLOJİK YÖNÜ  Hastalar kimlik olgusundan ve kendine değer verme duygusundan yoksun kişilerdir.  Hastalarda genellikle depresyon gözlemlenir.  Hastalar tarafından sıkça boşluk duygusu ifade edilir.  Kişilik bozuklukları, mükemmeliyetçilik, sosyal olarak güvensizlik vardır.  Blumiklerde obsesif kompülsif kişilik bozukluğunun görülme olasılığı %3 kadardır.

20 TEDAVİ YÖNTEMLERİ:  Bilişsel, davranışsal tedavi ve kişilerarası psikoterapi etkindir.  Hastalardan tedavi döneminde yiyeceklerini ayrıntılı olarak not almaları istenir.  Ayrıca tedavide hastaya gerçekçi bir yeme planı hazırlanır.


"YEME BOZUKLUKLARI OBEZİTE ANOREKSİYA NEVROZA BLUMİYA NEVROZA." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları