Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

GÖKYÜZÜ Lale Bahçesi Yaz Okulu. Dünyamız ve Güneş Sistemi Kuzey Yarım Küre Güney Yarım Küre Güneş sisteminde Güneş'e en yakın üçüncü gezegendir. Güneş.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "GÖKYÜZÜ Lale Bahçesi Yaz Okulu. Dünyamız ve Güneş Sistemi Kuzey Yarım Küre Güney Yarım Küre Güneş sisteminde Güneş'e en yakın üçüncü gezegendir. Güneş."— Sunum transkripti:

1 GÖKYÜZÜ Lale Bahçesi Yaz Okulu

2 Dünyamız ve Güneş Sistemi Kuzey Yarım Küre Güney Yarım Küre Güneş sisteminde Güneş'e en yakın üçüncü gezegendir. Güneş Sistemi'ndeki en yoğun ve beşinci büyük gezegendir. Yaşamın olduğu bilinen tek gezegendir.

3 Dünyamız ve Güneş Sistemi

4 Ay, Dünya'nın tek doğal uydusudur. Güneş Sistemi içinde beşinci büyük doğal uydudur. Dünya ile Ay arasında ortalama merkezden merkeze uzaklık 384.403 km’dir. Ay'ın hacmi Dünya'nın hacminin %2'sidir. Yüzeyinde kütle çekim etkisi yer çekiminin yaklaşık %17'sidir. (~6 kat daha az) Ay, Dünya'nın etrafında dönmesini 29,5 günde tamamlar.

5 Dünyamız ve Güneş Sistemi Ay dünya etrafında dönerken, bazen ışığı çok yansıtır, bazen daha az yansıtır, bazen hiç yansıtamaz. Biz buna ayın evreleri deriz. Yeni ay Hilal İlk dördün Şişkin ay Dolunay Son dördün

6 Güneş ve onun çekim etkisi altında kalan sekiz gezegen ile onların bilinen 166 uydusu, beş cüce gezegen ile onların bilinen altı uydusu ve milyarlarca küçük gök cisminden oluşur.

7 Dünyamız ve Güneş Sistemi Merkür Güneşe en yakın gezegendir, büyüklük açısından en küçük gezegendir. Yüzeyi kayalarla kaplıdır. Gündüzleri 400 º C iken geceleri -160 º C ‘dir. Gezgende bir miktar su bulunmaktadır.

8 Dünyamız ve Güneş Sistemi Venüs Güneşe uzaklık olarak 2. gezegendir, sıcaklık olarak 1. gezegendir. Büyüklük olarak dünyaya yakındır. Sıcaklık ortalama 425 º C’dir. Zehirli gazlarla kaplıdır. Bu gazlar çok parlak görünmesini sağlar. Gezgende bir miktar su bulunmaktadır.

9 Dünyamız ve Güneş Sistemi Mars (Merih) Güneşe uzaklık olarak 4. gezegendir,. Büyüklük olarak dünyadan küçüktür, 7. büyük gezegendir. Sıcaklık ortalama 20 º C ile -65 º C arasındandır. Atmosferinin büyük bir kısmı Karbondioksittir. Gezgende bir miktar su bulunmaktadır.

10 Dünyamız ve Güneş Sistemi Jüpiter Güneşe uzaklık olarak 5. gezegendir,. Büyüklük olarak en büyük gezegendir. Jüpiter gazlardan Hidrojen ve Helyum gazlarından oluşan bir gezegendir. Jupiterin 63 doğal uydusu bulunmaktadır. En büyük dört uydusu İo, Europa, Ganymede, ve Callisto’dur. Europa tamamen buzla kaplıdır.

11 Dünyamız ve Güneş Sistemi Satürn Güneşe uzaklık olarak 6. gezegendir,. Büyüklük açısından Jüpiter'den sonra ikinci sırada gelir. Büyük ölçüde hidrojen ve helyumdan oluşmakta ve gaz devleri sınıfına girmektedir. Satürnün 62 doğal uydusu bulunmaktadır. Satürnün halkaları kaya parçalarıdır.

12 Dünyamız ve Güneş Sistemi Uranüs Güneşe uzaklık olarak 7. gezegendir,. Büyüklük açısından Jüpiter ve Satürn den sonra 3. sırada gelir. Uranüsün yapısında su, metan gazı, hidrojen, helyum bulunmaktadır. Uranüsün 27 doğal uydusu bulunmaktadır. Güneşe uzaklık: 2.842.400.000 km

13 Dünyamız ve Güneş Sistemi Neptün Güneşe uzaklık olarak 8. gezegendir,. Büyüklük açısından Jüpiter, Satürn ve Uranüs’ten sonra 4. sırada gelir. Neptünün yapısında su, metan gazı, hidrojen, helyum bulunmaktadır. Uranüsün 15 doğal uydusu bulunmaktadır. Güneşe uzaklık: 4,503,443,661 km

14 Dünyamız ve Güneş Sistemi


"GÖKYÜZÜ Lale Bahçesi Yaz Okulu. Dünyamız ve Güneş Sistemi Kuzey Yarım Küre Güney Yarım Küre Güneş sisteminde Güneş'e en yakın üçüncü gezegendir. Güneş." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları