Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Öğrt.İHSAN DURAK HAZIRLAYAN İHSAN DURAK. Öğrt.İHSAN DURAK GÜNEŞ SİSTEMİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Öğrt.İHSAN DURAK HAZIRLAYAN İHSAN DURAK. Öğrt.İHSAN DURAK GÜNEŞ SİSTEMİ."— Sunum transkripti:

1 Öğrt.İHSAN DURAK HAZIRLAYAN İHSAN DURAK

2 Öğrt.İHSAN DURAK GÜNEŞ SİSTEMİ

3 Öğrt.İHSAN DURAK ► Gezegenler ve uyduları ile Güneş’in oluşturduğu sisteme güneş sistemi adı verilir. ► Gezegenlerin tümü Güneş’in çevresinde, saat ibresine ters yönde dönerler. ► Pluton dışındaki tüm gezegenler aynı düzlem üzerinde yer alır. ► Gezegenler ışık kaynağı değildir. Yıldızlardan aldıkları ışığı yansıtırlar.

4 Öğrt.İHSAN DURAK Gezegenleri ve Uyduları ► Merkür ► Venüs ► Dünya ► Mars ► Jüpiter ► Satürn ► Uranüs ► Neptun ► Plüton

5 Öğrt.İHSAN DURAK Güneş Sistemi

6 Öğrt.İHSAN DURAK Merkür ► En küçük ve Güneş’e en yakın gezegendir. ► Bir yüzü her zaman Güneş’e dönüktür. ► Atmosferi yoktur. ► Sıcaklığı 350-400 0 C arasındadır. ► Karanlık yüzde sıcaklık -270 0 C’tur.

7 Öğrt.İHSAN DURAK Venüs ► En parlak ve Dünya’ya en yakın gezegendir. ► Toz ve karbon dioksitten oluşan bir atmosferi vardır. ► Uydusu yoktur.

8 Öğrt.İHSAN DURAK Dünya ► Venüs ve Mars arasındadır. ► Güneş çevresinde saniyede 30 km hızla döner. ► Ay adı verilen bir uydusu vardır.

9 Öğrt.İHSAN DURAK Mars ► Kırmızı gezegen adını alır. ► Gündüz sıcaklık 22 0 C, gece -143 0 C’tur. ► İnce atmosferinde çok az oksijen bulunur. ► İki uydusu vardır.

10 Öğrt.İHSAN DURAK Jüpiter ► En büyük gezegendir. ► Bulutsu Atmosferinde zehirli amonyak gazı bulunur. ► Sıcaklığı -130 C. ► 39 uydusu vardır.

11 Öğrt.İHSAN DURAK Satürn ► İkinci büyük gezegendir. ► Zehirli gazlardan oluşan kalın bir atmosferi vardır. ► Çevresindeki halkalar kaya, gaz ve buzdan oluşmuştur. ► 18 uydusu vardır.

12 Öğrt.İHSAN DURAK Uranüs ► 1781’de keşfedildi. ► Sıcaklığı -180 C’tan düşük olan ve zehirli amonyak gazından oluşan kalın bir atmosferi vardır. ► 15 uydusu bulunur.

13 Öğrt.İHSAN DURAK Neptün ► 1846’da keşfedildi. ► Sıcaklığı -130’dan çok düşüktür. ► Zehirli amonyak gazından oluşan kalın bir atmosferi vardır. ► 8 uydusu vardır.

14 Öğrt.İHSAN DURAK Plüton ► Güneş’e en uzak gezegendir. ► 1930’da keşfedildi. ► Atmosferi olmadığı düşünülüyor. ► Yüzey sıcaklığı -210 C’tan düşüktür. ► Bir tane uydusu vardır.


"Öğrt.İHSAN DURAK HAZIRLAYAN İHSAN DURAK. Öğrt.İHSAN DURAK GÜNEŞ SİSTEMİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları