Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Tek başlarına anlam taşımayan ancak cümle içerisinde birlikte kullanıldığı kelimelerle anlam kazanan kelimelere ‘’edat’’ denir. EN ÇOK KULLANDIĞIMIZ EDATLAR.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Tek başlarına anlam taşımayan ancak cümle içerisinde birlikte kullanıldığı kelimelerle anlam kazanan kelimelere ‘’edat’’ denir. EN ÇOK KULLANDIĞIMIZ EDATLAR."— Sunum transkripti:

1

2 Tek başlarına anlam taşımayan ancak cümle içerisinde birlikte kullanıldığı kelimelerle anlam kazanan kelimelere ‘’edat’’ denir. EN ÇOK KULLANDIĞIMIZ EDATLAR ŞUNLARDIR: EN ÇOK KULLANDIĞIMIZ EDATLAR ŞUNLARDIR:ile,için,gibi,göre,mi,bir,hele,beri,kadar,diye,sanki,üzere, yalnız,nitekim,dolayı,ötürü,-e kadar,-e karşı,-e doğru,-den beri,-den önce,-den sonra,-den başka,-den dolayı, …

3 1. İLE:Oluşturduğu kelime grubuna neden,araç,zaman,birliktelik anlamları katar. Yağmurun yağmasıyla barajlar doldu.(neden) Oraya helikopterle gideceğiz.(araç) Sabah ezanıyla denize açıldık.(zaman) Tiyatroya arkadaşımla gittik.(beraberlik) 1. İLE:Oluşturduğu kelime grubuna neden,araç,zaman,birliktelik anlamları katar. Yağmurun yağmasıyla barajlar doldu.(neden) Oraya helikopterle gideceğiz.(araç) Sabah ezanıyla denize açıldık.(zaman) Tiyatroya arkadaşımla gittik.(beraberlik) 2.GİBİ:Oluşturduğu kelime grubuna benzerlik anlamı katar ayrıca isim sıfat ve zarf görevlerinde de kullanılabilir. Bu topraklar bunun gibisini görmedi.(isim) Boksörde demir gibi yumruklar var.(sıfat) O gün çocuklar gibi sevinmiştik.(zarf) 2.GİBİ:Oluşturduğu kelime grubuna benzerlik anlamı katar ayrıca isim sıfat ve zarf görevlerinde de kullanılabilir. Bu topraklar bunun gibisini görmedi.(isim) Boksörde demir gibi yumruklar var.(sıfat) O gün çocuklar gibi sevinmiştik.(zarf)

4 3.SANKİ:Oluşturduğu kelime grubuna benzerlik,inanmama,yapılan işi onaylamama,kırgınlık,öyle gibi ve var olmayan bir şeyin olduğunu sanma anlamları katar. Sanki bütün kabahat bende.(inanmama) Beni götürmedin de ne oldu sanki!(kırgınlık) Okulu bırakmakla iyi mi ettin sanki! (onaylamama) Bu şiiriniz daha başarılı sanki. (öyle gibi) 3.SANKİ:Oluşturduğu kelime grubuna benzerlik,inanmama,yapılan işi onaylamama,kırgınlık,öyle gibi ve var olmayan bir şeyin olduğunu sanma anlamları katar. Sanki bütün kabahat bende.(inanmama) Beni götürmedin de ne oldu sanki!(kırgınlık) Okulu bırakmakla iyi mi ettin sanki! (onaylamama) Bu şiiriniz daha başarılı sanki. (öyle gibi)

5 4.İÇİN: Oluşturduğu kelime grubuna;amacıyla,hakkında,neden,aitlik,görelik,yüzünden,şartı anlamları katar. Buraya konuşmak için geldim.(amacıyla) Senin için iyi şeyler söylediler. (hakkında) O,dikkatli olduğu için kazandı. (neden) Senin için bir araba tahsis edildi. (ait) Senin için bunlar çocuk oyuncağı. (göre)bu iyiliğin için ne yapsam az kalır. (karşılık) Adam senin için hapse girdi. (yüzünden) 5.KADAR: Oluşturduğu kelime grubuna benzerlik,yaklaşıklık,süre ve sınırlama anlamları katar.İsim,sıfat ve zarf görevlerinde de kullanılabilir. Gözlerin gökteki yıldızlar kadar parlak. (benzerlik) Provalar akşama kadar sürdü. (süre) Salonda beş yüz kadar davetli vardı. (yaklaşık) Elimizdeki para kadar harcama yapalım. (sınırlama) Kitabın bu kadarını okudum.(isim) Okulda bin kadar öğrenci var.(sıfat) Ezgi beş yıl kadar burada kaldı. (zarf) 5.KADAR: Oluşturduğu kelime grubuna benzerlik,yaklaşıklık,süre ve sınırlama anlamları katar.İsim,sıfat ve zarf görevlerinde de kullanılabilir. Gözlerin gökteki yıldızlar kadar parlak. (benzerlik) Provalar akşama kadar sürdü. (süre) Salonda beş yüz kadar davetli vardı. (yaklaşık) Elimizdeki para kadar harcama yapalım. (sınırlama) Kitabın bu kadarını okudum.(isim) Okulda bin kadar öğrenci var.(sıfat) Ezgi beş yıl kadar burada kaldı. (zarf)

6

7

8

9

10 1)VE: Eş görevli kelimeleri,kelime gruplarını ve cümleleri birbirine bağlar. ‘’Ey, mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü’’ 1)VE: Eş görevli kelimeleri,kelime gruplarını ve cümleleri birbirine bağlar. ‘’Ey, mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü’’ 2)İLE: Eş görevli kelimeleri ve kelime gruplarını birbirine bağlar. Onlar kedi ile fare gibiydiler. 2)İLE: Eş görevli kelimeleri ve kelime gruplarını birbirine bağlar. Onlar kedi ile fare gibiydiler. 3) Ya…ya,ya da,yahut,veya:İki seçenek arasından biri tercih edileceği zaman kullanılır. Ya ben ya o. Adam deli yahut rol yapıyor. Çay veya kahve alır mıydınız? 3) Ya…ya,ya da,yahut,veya:İki seçenek arasından biri tercih edileceği zaman kullanılır. Ya ben ya o. Adam deli yahut rol yapıyor. Çay veya kahve alır mıydınız?

11 4) Ne….ne, de….de, ha….ha, olsun….olsun : Eş görevli kelimeleri,kelime gruplarını ve cümleleri birbirine bağlarlar. Ne aradı ne sordu. Ben de sen de suçluyuz. Ezgi olsun Mehmet olsun ikisi de iyi çocuklardı. 5) AMA,FAKAT,LAKİN,YALNIZ,ANCAK: Çelişkili ve tutarsız iki cümleyi birbirine bağlarlar. NOT: Yalnız ve ancak kelimeleri ‘’ama’’ anlamında kullanıldıklarında bağlaç olurlar. Konuşuyoruz, ama anlaşamıyoruz Okumak istiyorum;fakat imkanım yok. Söyledim,lakin dinletemedim. Her şey tamam, yalnız bir sorunumuz var. Bu kitabı sana verirdim ancak şu an ben okuyorum. 5) AMA,FAKAT,LAKİN,YALNIZ,ANCAK: Çelişkili ve tutarsız iki cümleyi birbirine bağlarlar. NOT: Yalnız ve ancak kelimeleri ‘’ama’’ anlamında kullanıldıklarında bağlaç olurlar. Konuşuyoruz, ama anlaşamıyoruz Okumak istiyorum;fakat imkanım yok. Söyledim,lakin dinletemedim. Her şey tamam, yalnız bir sorunumuz var. Bu kitabı sana verirdim ancak şu an ben okuyorum.

12 6) DE (DA) : Eş görevli kelimeleri,kelime gruplarını ve cümleleri ‘’dahi,bile,üstelik,hatta’’ anlamlarıyla birbirine bağlar. Bunun dışında cümleye değişik anlamlar katar. Oku da adam ol. (azarlama) Bu adam olacak da bize bakacak;öyle mi? (küçümseme) Adam olayım da gör… (övünme) Adam,gitmem de gitmem diyor. (direnme) Çamaşır makinesi de mi bozuldu. (şaşkınlık) Projeyi bitir de ondan sonra görüşelim. (şart) Fiyatlar düştü de halk biraz rahatladı. ( neden- sonuç)

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23 AŞAĞIDAKİ CÜMLELERDE ALTI ÇİZİLİ SÖZCÜKLERİN İLGEÇ Mİ YOKSA BAĞLAÇ MI OLDUKLARINI SÖYLEYİNİZ. 1)Benimle eve kadar yürüdü. 2)Bana göre sen daha fazla çalışıyorsun. 3)Ezgi ile Mehmet,sinemaya gittiler. 4)Buraya kadar gelmiş ama beni bulamamış. 5)Ezgi ile çok iyi anlaşıyor. 6)Ödevini yalnız Ezgi yapmış. 7)Çok yürüdüğüm için ayaklarım ağrıyor. 8)Okula gitmemiş çünkü hastaymış. 9)Tilki gibi kurnazdır. 10)Kek yapacaktı fakat un yoktu. 11)Ben bile onu tanımıyorum. 12)Sahile doğru yürüdüler.

24

25


"Tek başlarına anlam taşımayan ancak cümle içerisinde birlikte kullanıldığı kelimelerle anlam kazanan kelimelere ‘’edat’’ denir. EN ÇOK KULLANDIĞIMIZ EDATLAR." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları