Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

T.C. DÖRTLER TEMEL LİSESİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "T.C. DÖRTLER TEMEL LİSESİ"— Sunum transkripti:

1 T.C. DÖRTLER TEMEL LİSESİ
açılış HOŞGELDİNİZ

2 EĞİTİM İLKEMİZ Bireysel farklılıkları dikkate almak,
Sosyal sorumluluk ve sosyal ilgi kavramlarını göz ardı etmemek, Kaliteli eğitim vermek,kaliteyi yükseltmek ve öğrencinin bireysel gelişimine katkıda bulunarak yaratıcılık yeteneklerini sürekli kılmak. Öğrencileri ve velilerini yönlendirmek, Bire bir öğrenci başarı takibini eksiksiz ve sürekli yapmak, Branşlarında uzman akademik öğretmen kadrosu ile çalışmayı ilke edinmek, Formasyonsuz öğretmen çalıştırmamak, Öğrenci başarısını artıracak öğretim teknolojileri, yayınları,öğretmen kadrosu ve programı ile güçlü olmak, Öğrenciyi her an ölçme değerlendirmeye girecekmiş gibi hazır bulundurmak,

3 VİZYONUMUZ Türk Milli Eğitiminin temel amaçları ve hedefleri doğrultusunda, geleceği ellerinde tutan gençlerimize desteği sürdürmek. Hayatlarının en zorlu döneminde aldıkları eğitimi; müfredata uygun planlamak, Konusunda uzman, akademik öğretmen kadrosuyla EĞİTİM VE ÖĞRETİMİ İlkeli uygulamak ve öğrenciye eğitimi sevdirmek, Anne,Baba ve Öğretmen ikazı olmadan ders çalışan öğrenciler yetiştirmek. Bu süreçte eksiği olmayan Öğretmen, program ve yayınla eğitim ve öğretimi kesintisiz uygulamak.

4 MİSYONUMUZ Öğrencilerimizin,
Ortaöğretim sürecinde, başarılarını sürekli kılmak, Okul ve YGS – LYS sınavlarına esas bilgilerini güncelleştirmek, Karşılarına çıkan her tür soruyu birikimindeki bilgi ile bir dakikada doğru çözüp, cevap kağıdına işaretleme yetisini kazandırmak, Öğrencilere okul eğitimi sürecinde, okul ders konularına yönelik önceden konu anlatımlı ve çözümlü eğitim vererek okul başarı puanını üst düzeye çıkartmak, okul eğitiminde derse katılımını sağlamak. Gelecekleri ile ilgili kararlarındaki belirsizlikleri ortadan kaldırmak,önlerinde yeni ufuklar açmak. Tüm sınavlarda tercih yapabilecekleri düzeyde puanlar edinmelerini sağlamak. Sınavlarla örtüşen deneme sınavları yaparak heyecanlarını gidermek.Hazır olduklarını hissettirmek. Öğrencilerimizi edinmek istedikleri mesleğe yönelebilecek donanıma kavuşturmak.

5 ÖĞRETİM KADROMUZ MÜDÜR MÜDÜR YARDIMCISI EĞİTİM DANIŞMANI
REHBERLİK KOORDİNATÖRÜ 4 TÜRKÇE ÖĞRETMENİ 4 MATEMATİK VE GEOMETRİ ÖĞRETMENİ 4 FİZİK-KİMYA - BİYOLOJİ ÖĞRETMENİ 2 TARİH ÖĞRETMENİ 1 COĞRAFYA ÖĞRETMENİ 2 İNGİLİZCE ÖĞRETMENİ 1 FELSEFE GRUBU ÖĞRETMENİ

6 GİRMEK İÇİN, İYİ BİR LİSE...
İYİ BİR ÜNİVERSİTEYE GİRMEK İÇİN, İYİ BİR LİSE...

7 ÖĞRETİM SÜRESİNCE... TÜM DERSLERDE; KONU ANLATILIR DÜZENLİ ARALIKLARLA
ÖRNEK ÇÖZÜLÜR TEST UYGULANIR EV ÖDEVLERİ VERİLİR DÜZENLİ ARALIKLARLA DERS BAŞARI SINAVLARI DENEME SINAVLARI UYGULANIR. ÇALIŞMALARIMIZ SORU ÇÖZÜMLERİ VE DERS DIŞI ÇALIŞMALAR İLE PEKİŞTİRİLİR. DEVAM ZORUNLUDUR.

8 EĞİTİM VE ÖĞRETİMDE DİSİPLİN
Derslere ve özel çalışmalara katılım zorunludur. Devamsız öğrenciler aynı gün içinde aranır. Ders sonunda verilen konu testlerinin evde çözümü ve tekrarı zorunludur.Hafta içi etüt saatlerinde aksatılmadan kontrol edilir. Ödev takip çizelgeleri ile verilen ev ödevleri ile tekrar çalışmaları ile konular pekiştirilir. Bu uygulamanın hedefi bilgiyi sürekli kılmaktır. Ödev takip çizelgelerindeki ödevler bir sonraki hafta içi ders dışı çalışma saatlerinde öğretmenler tarafından kontrol edilir. Çözümü yapılamayan sorular çözümlenir, Ödevini yapmayanlar tekrar ödevlendirilerek rehberlik birimine yönlendirilir.

9 DÖRTLERDE ÖĞRENME SİSTEMİ DERSLER SORU ÇÖZÜMLERİ SINIF ETÜTLERİ ÖLÇME
REHBERLİK VELİ TOPLANTISI

10 REHBERLİK-PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK NEDİR
DÖRTLER TEMEL LİSESİ Rehberlik servisinin amacı; Öğrenciyi tanımak, Öğrenciye , Kendisini tanıtmak, Problemlerini çözmesi, gerçekçi kararları alması yönünde rehberlik yapmak. Öğrencinin çevresine dengeli ve sağlıklı bir biçimde uyum sağlaması ve böylece kendini her süreçte güçlü ve bilgili hissetmesi için sistemli destek sunmak.

11 REHBERLİK-PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK
DERSHANEMİZ Rehberlik hizmeti olarak, Öğrenci-Öğretmen-Veli-Dershane işbirliği iletişimi ile öğrencilerimizi desteklemek için yoğun çalışmaktadır. Rehberlik hizmeti sorun çözüm hizmeti olarak görülmemelidir. Öğrenci ve Veliler rahatlıkla rehberlik merkezimize uğrayarak düşüncelerindeki projelerini aktararak rehber öğretmenin desteğini alabilirler. HER GÜZELLİK PAYLAŞTIKÇA ÇOĞALIR. HER SORUN PAYLAŞTIKÇA AZALIR.

12 GENÇLERLE İLETİŞİM Onların lise dönemi özelliklerini bilmeliyiz.
Sabırlı olmalı, sözlerini kesmeden dinlemeliyiz. Onlarla konuşurken küçümseyen bir tutum ve yargılayıcı bir ses tonu kullanmamalıyız. Duyguları açıkça ifade etmek konusunda onlara model olmalıyız. Onların duygularını asla hafife almamalıyız. Başarılarını önemsemeli ve onlara onaylayıcı, övgü sözcükleri söylemeliyiz. Onların iyi özelliklerini öne çıkarmalı, vurgulamalıyız.

13 Kendi hatalarımızı kabul ederek, onlara bu konuda da model olmalıyız.
Konuşurken verdiğimiz mesajların açık ve net olmasına özen göstermeliyiz. Onların bizi anlamasını beklemek yerine, biz onları anlamaya çalışmalıyız. Onlara nitelikli zaman ayırmalıyız. Sabrımızın taştığını hissettiğimizde çatışmaya meydan vermeden ortamdan bir süreliğine uzaklaşmalıyız.

14 Onların yerine karar vermek yerine, onları kararları konusunda cesaretlendirmeliyiz.
Sakince “hayır” diyebilmeliyiz. Biz onlara işbirliği önerirsek, onlar da bizimle işbirliği yapmak isteyeceklerdir. Onlarla ilgili varsayımlarda bulunmamalı, onlarla ilgili merak ettiklerimizi doğrudan onlara sormalıyız. Onlara olan sevgimizi somut olarak göstermeliyiz.

15 AİLELERE DÜŞEN GÖREVLER

16 Geleceğe hazırlanan bir öğrencinin anne ve babasına önemli görevler düşmektedir. Anne ve babaya düşen önemli görevler,ailenin bütçesinin sınırlarını zorlayarak çocuğuna en iyi eğitim imkanlarını sunmak ve ona uygun çalışma şartlarını hazırlamakla sınırlı değildir. Geleceğe hazırlanan bir öğrencinin yaşadığı kaygının iki sebebi vardır. Birinci sebep tümüyle gerçek ve akılcı bir temele dayanır. Sonuçları hayatın akışını etkileyecek büyük bir yarışta yer alacak olmaktan kaygı duymak,doğal ve yerinde bir durumdur. Ancak ikinci sebep,birinci gibi gerçek ve akılcı bir temele dayanmaz. 'Anneme -babama ne diyeceğim?",”akrabalarımın önüne nasıl çıkacağım?', "Tanıdıklarıma karşı mahcup olacağım...” gibi düşünceler geleceğe hazırlanan öğrencinin kaygısını yükseltir. Her konuda olduğu gibi eğitim ve öğretimde başarı için de belirli bir düzeyde kaygıya gerek vardır. Gelecekte YGS – LYS hazırlanan bir genç çok ender rastlanabilecek çok az sayıda kişi hariç öğrenme ve başarı için gerekli olan düzeyde kaygıya sahiptir. öğrenmeyi,akil yürütmeyi ve sınav başarısını olumsuz yönde etkileyen,temelinde öğrencinin kendine güvensizliği yatan yüksek kaygıdır. Gencin kendisine güvensizliği ise önemli ölçüde anne ve babasının bilerek veya bilmeyerek uyguladığı eğitim ve yaklaşımların sonucudur. Anne-babanın çok küçük yaştan başlayan yüksek başarı beklentisi, çocuğun hatalarını düzeltmek için onu eleştirmek, çocuğun dayak, hırpalama gibi cezalarla eğitilmesi, yargı ifadesi taşıyan olumsuz sıfatlarla nitelenerek (haylaz, tembel, sorumsuz, dağınık, pısırık, yavaş v.b...) çocuğun kendine olan gevenini zayıflatır. Bunun sonucu ortaya çıkan kaygı, başarıya olumlu katkısı olmayan kaygıdır ve bununla başa çıkmak çok zordur.

17 ÖĞRENCİNİN KAYGISINI ARTTIRMAYIN
Öğrencilerin eğitim ve öğretme devamı sürecinde anne-babalara düşen en önemli görev, çocuklarının çalışma isteğini arttırmak ve onu çalışmaya teşvik etmek için kaygı yükseltici yaklaşım ve tutumlardan kaçınmaktır. "Bu kadar çalışmayla başaramazsın. “Bu kafayla gidersen zor başarırsın. .", "Amcanın oğlu falanca yeri kazandı bakalım sen ne yapacaksın...", "Teyzenin kızı tıbbı kazandı çalımından,havasından yanına varılmıyor, aman bizi mahcup etme..." türünden yaklaşımlar genci çalışmaya teşvik etmez tam tersine,yükselen kaygı sebebiyle onu adeta "kıpırdayamaz" duruma getirir.

18 ÖĞRENCİNİN SINIRLARINI ZORLAMAYIN
Kendi özlemlerinizle çocuğunuzun sınırları arasında gerçekçi bir denge kurun. Çocuğunuz girebilse BOĞAZİÇİNDE – ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİNDE okuyabilir veya kazanabilse TIP FAKÜLTESİNİ bitirerek iyi bir doktor olabilir. Ancak çocuğunuzun kapasitesi binlerce kişi arasından sıyrılarak bu yerlere ulaşmaya yeterli olmayabilir. Bu iki durumu birbirinden ayırın ve içinizden veya yüksek sesle çocuğunuzun "beceriksiz" olduğunu düşünmeyin. Çünkü bu düşüncenizi nasıl olsa hisseder veya duyar. Çocuğunuzun sınırlarını anlayabilmek için bir uzmanın görüşüne başvurabileceğiniz gibi, bu konuda kendiniz de gerçeğe çok yakın tahminde bulunabilir­siniz. Bunun için kullanacağınız ölçüt, çocuğunuzun okul hayatında ve okul dışı faaliyetlerinde göstermiş olduğu başarı seviyesidir. Çocuğunuz sınıfında ders başarısı açısından ön sıralarda yer alan, sosyal faaliyetlerinde girişken ve liderlik özelliği olan,belirli bir ders veya alandaki başarısı öğretmenlerinin veya çevresindekilerin takdirini kazanan biriyse ne mutlu size. Bu takdirde çocuğunuzla ilgili beklentilerinizi yüksek tutmakta gerçekçi sebepleriniz var demektir. Eğer çocuğunuz sınıflarını "ancak" geçebildiyse, sınıfını geçerken çeşitli yardımlara ihtiyaç duyduysa, öğretmenleri kendisini, "biliyor ama bildiğini ortaya koyamıyor", veya "Çalışsa yapar,ancak çalışmıyor" diye değerlendirdilerse okul dışı hayatında dikkat çekecek hiçbir özel başarı göstermediyse, çocuğunuzun uyumlu bir insan olması ve meslek hayatında başarı göstermesi yine de mümkündür. Ancak okul veya üniversite seçiminde beklentilerinizi çok yüksek tutmamanızda yarar vardır. Bir cümleyle özetlemek gerekirse, çocuğunuzla ilgili beklentilerinizi kontrol edin ve ideallerinizin onun sınırlarını zorlamasını önleyin.

19 EĞİTİM VE ÖĞRETİMDE BAŞARILI OLAMAZSA YAŞAYACAĞINI BİR CEZA GİBİ GÖSTERMEYİN
Bir düşünür "Hayat büyük olayları beklerken arada geçen zamandır" demiş. Bu sözden bir pişmanlık payı çıkarmak da mümkündür. Hayatı bir süreç gibi değil de , bir durum gibi görürseniz, önünüzdeki olayların önemini abartırsınız. Çocuğunuz istediğiniz veya kendi istediği üniversitenin sınavlarında başarılı olamazsa, gideceği okulu bir ceza gibi göstermeyin. Çünkü gerçekten kazanamadığı takdirde alacağı eğitim, hayatı açısından -yine de- büyük önem taşır. Bu eğitimi alabilmesi ve yararlanması ancak okulunu ve eğitimini sevmesiyle mümkündür. "...eğer kazanamazsan, falan üniversiteye gidersin" veya "...Eğer... fakültesine giremezsen, filan fakülteye girer ancak filan olursun" gibi sözler onun gideceği alanı, yapacağı işi sevmesine imkan bırakmaz. Bu tür yaklaşımlar çocuğun hayatı ve kendisini sevmesini de engeller ve kendisine olan güvenini temelden sarsar.

20 KENDİNİZE "HAYATIN AMACININ NE OLDUĞUNU” SORUN
Hayatin amacı kendine yeten bir insan olarak yaşadığından memnun olmak ve bu memnuniyeti yakın çevredeki insanlarla da paylaşabilmektir. Sınavda başarılı olmak,diploma sahibi olmak bu temel amaca yönelik araçlardır."Okumak","Yüksek öğrenim görmek" hayatın seçeneklerinden biridir. Neyse ki, hayatın seçenekleri bu kadar sınırlı değildir. Eğer amaç para kazanmaksa mutlaka falan okula gitmeden veya filan üniversiteyi bitirmeden de bunu sağlamak mümkündür. Eğer amaç hayattan alınan zevki arttırmaksa, müzik ve sanat bu zevki ve coşkuyu insanlara dolu dolu yaşatabilir. Bütün bu sebeplerden ötürü hayatı bir tek seçeneğe "falan okulun giriş sınavını kazanmaya" indirgemek konuyu bir "ölüm-kalım' olayı durumuna getirir. Bu da hem ailenin, hem de çocuğun kaygısını yükseltir, başarısını tehdit eder. Anne-baba olarak görevinizin çocuğunuza iyi bir eğitim vermek olduğu kadar, ona hayatı sevdirmek ve yaşama sevincini aşılamak olduğunu göz ardı etmeyin.

21 BİRBİRİNİZE BAĞLILIĞIN AMAÇ, SINAVLARIN ARAÇ OLDUĞUNU UNUTMAYIN
Ders çalışmak ve sınav kazanmak uğruna çocuğunuzla olan yakınlığınızı tehlikeye atmayın. Önündeki sınavda başarılı olsa da, olmasa da önemli olan çocuğunuzla aranızdaki sıcaklığın tehdit edilmemesidir. Çocuğun sınavda başarılı olması Uğruna yapılan mücadele bazen aileyle çocuk arasına soğukluk girmesine ve duygusal açıdan uzaklaşmaya sebep olmaktadır. Eğer çocuğunuzla ilişkiniz genel olarak iyi ve yumuşak ise, belirli miktarda "çalış" uyarısı ve çalışma şartlarının hazır edilmesi biraz sıkıcı gelse de, çocuğunuza sorumluluğunu hatırlatacaktır. Kaç yaşında olursa olsun birçok kişinin çalışmaya başlamak için bu tür bir uyarıya ihtiyaç duyduğu bilinir. Ancak çocuğunuzla ilişkiniz iyi gibi gözükse de sık sık sertleşiyorsa o zaman "çalış" uyarıları aranızdaki gerginliğin dozunu arttırmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Böy1ece birbirinize kızmak için özel bir sebebe ihtiyacınız kalmayacak, eğitim ve diplomadan daha önemli bir şey çocuğunuzla aranızdaki sıcaklık bütünüyle kaybolacaktır.

22 SONUÇ OLARAK ÖZETLERSEK
* Eğitim Öğretimde başarılı olmak için belirli düzeyde kaygıya gerek vardır. Gelecekte sınava hazırlanan bir öğrenci gerekli düzeyde bir kaygıya mutlaka sahiptir. Anne-babanın çocuğunu teşvik için kaygısını arttırması, beklenenin tam aksine sonuç verir. * Ailenin küçük yaştan başlayarak çocuktan yüksek başarı beklemesi, eleştirmesi, yargı ifadesi taşıyan sıfatlarla nitelemesi ve cezalandırması çocuğun kendine olan güvenini sarsar ve kaygı düzeyini yükseltir. Kaygı düzeyi yüksek çocukların geçmişinde mutlaka bu özellikler vardır. * Anne-babanın kendi özlemleriyle çocuklarının sınırları arasında gerçekçi bir denge kurmalarında yarar vardır. * Çocuğun geçmiş okul hayatında ve okul dışı faaliyetlerinde göstermiş olduğu başarı onun sınırlarını ve gelecek performansını tahmin etmek için genel bir ölçü olarak kullanılabilir. * Çocuğunuz sınavda başarılı olamazsa, gideceği üniversiteyi ona bir ceza gibi göstermeyin. Çünkü istediğiniz üniversiteyi kazanamazsa, böyle bir durumda gideceği bölümü sevmesine ve başarılı olmasına imkan kalmaz.

23 EMEKLERİNİZ ASLA BOŞA GİTMEYECEK!


"T.C. DÖRTLER TEMEL LİSESİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları