Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Ahmet SARI Rehber Öğretmen. Devlet Üniversiteleri: 104 Vakıf Üniversiteleri: 76 (7 KKTC) Yurtdışı Üniversiteleri: 19 Toplam: 199.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Ahmet SARI Rehber Öğretmen. Devlet Üniversiteleri: 104 Vakıf Üniversiteleri: 76 (7 KKTC) Yurtdışı Üniversiteleri: 19 Toplam: 199."— Sunum transkripti:

1 Ahmet SARI Rehber Öğretmen

2 Devlet Üniversiteleri: 104 Vakıf Üniversiteleri: 76 (7 KKTC) Yurtdışı Üniversiteleri: 19 Toplam: 199

3 ŞehirDevletVakıfToplam İstanbul93847 Ankara61117 İzmir459 Kıbrıs-77 Yurtdışı19 *-19 Diğer8515100 Genel Toplam 199 * Azerbaycan (11), Bosna-Hersek (2), Gürcistan (2), Makedonya, Moldova, Kazakistan, Kırgızistan

4 Gaziantep (3) Antalya (2) Mersin (2) Konya (2) Kayseri (2) Trabzon,Bursa,Samsun,Diyarbakır

5 Devlete bağlı olmayan, bir vakıf tarafından işletilen, özerk, yönetmelikleri ve yerleştirmeleri YÖK tarafından yapılan üniversitelerdir. Açılabilmesi için en az iki fakülteden oluşması ve açılırken fen-edebiyat fakültesinin olması zorunludur.

6 1……..Devlet Üniversiteleri 2……..Vakıf Üniversiteleri 3……..Kıbrıs Üniversiteleri 4……..Yurtdışı Yükseköğretim Kurumları

7 1. Hangi Bölüm ? Programdan mezun olan öğrenci hangi unvan ile mezun olmaktadır ?

8 2.a. Burslu mu ? Ücretli mi? Bk. 3. Zorunlu hazırlık sınıfı dahil olmak üzere verilecek olan burslarda, Tam Burslu: öğrenim ücretinin tamamını; %75 Burslu: öğrenim ücretinin dörtte üçünü; %50 Burslu: öğrenim ücretinin yarısını ve %25 Burslu: öğrenim ücretinin dörtte birini kapsamakta olup, öğrenciler öğrenim ücretinin geri kalan bölümünü ödeyecektir (İsteğe bağlı hazırlık sınıfları hariç.)

9 2.a. Burslu mu ? Ücretli mi? Hangi Fakülte ? Ödeme Koşulları ? Fiyat Artış Oranları Nasıl Belirlenir ?

10 2.b. Tam Bursluluk veya Diğer Burslar ( %75,50,25) Neleri Kapsamaktadır ? Eğitim Ücreti ? Barınma ? Ulaşım ? Yemek ? Kitap-Kırtasiye vs…

11 2.c. Başarı Bursu Var mı ? Başarı Bursu, Kapsamlı Burs, Destek Bursu vs.. Barınma, İşe Almada Öncelik…

12 2.d. Hangi Koşullarda Burs Kesilir ? Kayıt Dondurma, Disiplin Cezası alıp almama ve sayısı Genel Not Ortalaması Devamsızlık…

13 3. Öğretim Dili Nedir ? Bk. 28. Öğretim dili İngilizcedir. Bk.15, Bk.21

14 4. Hangi Şehirde ?

15 5. Ulaşım Sorunu Var mı ?

16 6. Akademik Kadrosu Yeterli mi ?

17 7. Yerleşkesi Nasıl ? Yerleşke İçerisinde olanaklar yeterli mi ? Yerleşkedeki Ücretler Nasıl ?

18 8. Çift Anadal, Yan Dal Olanakları Var mı?

19 9. Devletten Vakıf’a, Vakıftan Devlet Üniversitesine Yatay Geçiş var mı ? Yatay geçişlerde herhangi bir engel yoktur Öğrenciler ikinci öğretim ücreti öder

20 10. Staj Olanakları Nasıl?

21 11. Hangi Kaynaklardan Bilgi Alabilirim ? -Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu, -Vakıf Üniversitelerin İnternet Siteleri (Neden Biz, Hakkımızda … modülleri) -YÖK -YÖK Öğrenci Portalı ( 444 8 965 )

22 KKTC Üniversitelerini Tercih Ederken Nelere Dikkat Etmeliyim? Hangi Şehirde ( Girne mi diğer şehir mi ?) Şehir içi ve yerleşkeye ulaşım nasıl ? Barınma imkanları nasıl, KYK Yurdu var mı? Üniversite devlet desteği alıyor mu ? ( Doğu Akdeniz Üniversitesi, Lefke Avrupa Üniversitesi )

23 1. Hangi Üniversite ? - Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi, - Kırgızistan Manas Üniversitesi Diğer Üniversiteler ( Ücretli mi, % 50, % 25 Burslu mu ?)

24 2. Diploma Denkliği Var mı ? - Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi, Kırgızistan Manas Üniversitesi ( denklik sorunu yaşamamakta ) Bk. 181. Kılavuzda yer alan bu üniversiteye ait programlara ÖSYM tarafından yerleştirilen öğrencilerin alacakları diplomalara ilgili mevzuata göre yapılacak inceleme sonucunda diploma denklik belgesi verilecektir…..

25 3. Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi? Kırgızistan Manas Üniversitesi ? Eşdeğer Diploma Ücretsiz Eğitim Hazırlık Eğitimi ( O Ülkenin dili, İngilizce, Rusça) Başarı Bursu ( burs, yol masrafları )

26 3. Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi? Kırgızistan Manas Üniversitesi ? Eşdeğer Diploma Ücretsiz Eğitim Hazırlık Eğitimi ( O Ülkenin dili, İngilizce, Rusça) Başarı Bursu ( burs, yol masrafları )

27 1.UOLP Bk. 251. Çift diplomaya yönelik Uluslararası Ortak Lisans Programı (UOLP), bir Türk üniversitesi ile yurtdışı bir üniversite tarafından ortak olarak yürütülen lisans programıdır. Programı başarıyla tamamlayan bir öğrenci, her üniversiteden bir tane ortak program olduğunu belirten iki ayrı diploma (Bazı üniversitelerde ortak bir lisans diploması verilebilir.) alır.

28 1.UOLP Yabancı Dil Şartı Bk.251. Öğrencilere yabancı dil koşulunu sağlamaları için en fazla iki yıl verilir. Öğrenciler iki yıl içinde üniversitece belirlenen dil koşulunu sağlayamazsa ÖSYS puanına ve tercihine göre ÖSYM tarafından Türkiye’de öğretim dili Türkçe olan ve varsa aynı adı taşıyan, yoksa eşdeğer bir yükseköğretim programına yerleştirilebilirler. (İngilizce Öğretmenliği programları hariç)

29 1.UOLP Diğer Şartlar Bk.251.

30 Teşekkür Ederim.


"Ahmet SARI Rehber Öğretmen. Devlet Üniversiteleri: 104 Vakıf Üniversiteleri: 76 (7 KKTC) Yurtdışı Üniversiteleri: 19 Toplam: 199." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları