Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Proje Tabanlı Çalışmaların Değerlendirilmesi. Proje tabanlı öğrenci ürünlerine dayanarak öğrenci kazanımlarını değerlendirmek zordur. Sizce de öyle değil.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Proje Tabanlı Çalışmaların Değerlendirilmesi. Proje tabanlı öğrenci ürünlerine dayanarak öğrenci kazanımlarını değerlendirmek zordur. Sizce de öyle değil."— Sunum transkripti:

1 Proje Tabanlı Çalışmaların Değerlendirilmesi

2 Proje tabanlı öğrenci ürünlerine dayanarak öğrenci kazanımlarını değerlendirmek zordur. Sizce de öyle değil mi? Örneğin: Lise yıllarında tamamladığınız bir dönem ödevinden kaç almıştınız? Peki bu puanı hak etmiş miydiniz? Yoksa hakkınız mı yenmişti?

3 Bu tür bir çalışmayı iyi, orta, kötü vs. şeklinde değerlendirmek mi doğru olurdu, yoksa 85, 97 gibi rakamlarla değerlendirmek mi? Böyle bir çalışmada 87 ile 88 arasındaki ayırımı yapmak ne kadar mümkündür?

4 Proje tabanlı çalışmaları değerlendirmenin etkili yöntemlerinden biri İngilizce “rubric” olarak adlandırılan “puanlama yönergesi” dir. Rubric sözcüğü latince kırmızıdan türemiş bir sözcüktür ve eskiden Hıristiyanlar’ın dini törenlerde ve ayinlerde nasıl davranılacağına dair direktiflerin bulunduğu kitapta bu direktifler kırmızı renkte italik yazıldığından rubric olarak adlandırılır.

5 Puanlama yönergesi kullanmadan yapılan bir değerlendirmede öğretmenin öznel (kişiye özel) davranma olasılığı vardır. Genellikle, öğrencileri tanıdığından kimin nasıl bir iş çıkaracağını tahmin ederek ona göre davranır.

6 Rubric kullanmanın faydaları: 1. Zamandan tassarruf edersiniz. 2. Değerlendirmlerinizde objektif olursunuz. 3. Rubric’inizi öğrenci çalışmasından önce hazırlayıp öğrencilerinizi bundan haberdar ederseniz öğrenci performansını artırabilirsiniz.

7 Rubric Oluşturma Basamakları Verdiğiniz görev ile öğrencilerin neleri başarmış olacaklarının bir listesini yapın. Listenizdekileri en önemliden daha az önemliye doğru sıralayın. Görevin toplam puan değerine karar verin. Listenizdeki her bir maddenin toplam puana katkısını yüzde olarak belirleyin. Her bir maddenin yüzdelik katkı oranı ile toplam puanı çarparak o maddenin puan değerini bulun.

8 Boş bir tablo oluşturarak yukarıda sıraladığınız maddelerini isimlerini en önemliden en az önemliye doğru sıralayın. Her bir kategori arasında boşluk bırakmayı unutmayın. Her bir ana kategoriye özel yeni bir puanlama kriteri belirleyin. Not: –Görev belirlemeden önce değerlendirme kategorilerinin ne olacağına önceden karar verin. –Rubric oluşturmada harcanan zaman görevleri değerlendirmede fazlasıyla geri kazanılacaktır. Rubric Oluşturma Basamakları (devam)

9 Kaynaklar: 1. http://mciu.org/~spjvweb/rubrics.html http://mciu.org/~spjvweb/rubrics.html 2. http://rubistar.4teachers.org/index.php http://rubistar.4teachers.org/index.php 3. http://intranet.cps.k12.il.us/Assessments/ Ideas_and_Rubrics/Rubric_Bank/rubric_ bank.html http://intranet.cps.k12.il.us/Assessments/ Ideas_and_Rubrics/Rubric_Bank/rubric_ bank.html http://intranet.cps.k12.il.us/Assessments/ Ideas_and_Rubrics/Rubric_Bank/rubric_ bank.html


"Proje Tabanlı Çalışmaların Değerlendirilmesi. Proje tabanlı öğrenci ürünlerine dayanarak öğrenci kazanımlarını değerlendirmek zordur. Sizce de öyle değil." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları