Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Alerji – İmmünoloji Bilim Dalı ve Deri Hastalıkları Anabilim Dalı Olgu Sunumu.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Alerji – İmmünoloji Bilim Dalı ve Deri Hastalıkları Anabilim Dalı Olgu Sunumu."— Sunum transkripti:

1 Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Alerji – İmmünoloji Bilim Dalı ve Deri Hastalıkları Anabilim Dalı Olgu Sunumu 28 Nisan 2015 Salı Doç. Dr. Evren Demirsoy

2

3 * 3 yaş 7 ay * Kız hasta * Şikayet: Tüm vücutta kaşıntı ve döküntü * Hikaye: Yaklaşık 2 aydır kaşıntı şikayeti mevcut. * Tüm vücutta, gece ve gündüz şiddetli kaşıntısı var olan hastanın 13 yaşındaki kız kardeşinde de kısa süreli kaşıntı şikayeti olmuş, verilen losyon tedavisi ile şikayeti gerilemiş. * İlaç kullanımı ya da belirlenebilen bir gıda ile ilişkisi yok.

4 * Özgeçmiş: Özellik yok * Soygeçmiş: Özellik yok. * Ailede alerji, atopi öyküsü yok.

5 * Fizik muayene: * Gövdede, kol ve uyluk ekstansör yüzlerinde, dirseklerde, el bileğinde kaşıntılı, eritematöz papüller, yer yer krutlu lezyonlar. * Diğer sistem muayeneleri doğal.

6

7

8 * Şiddetli kaşıntı * Ciltte eritematöz döküntü * Aile öyküsü

9

10 * Uyuz bir ektoparazitoz olup, etkeni Sarcoptes scabiei’dir. * Etkenin bulunmasındaki güçlükler ve atipik klinik şekillerden kaynaklanan tanı güçlükleri olabilmektedir. * Gecikmiş tanı, huzurevleri, yetimhaneler ve kışlalar gibi toplu yaşanan yerlerde salgınlara neden olabilmektedir.

11 * Dünya çapında yaklaşık 300 milyon kişinin uyuza yakalandığı bilinmektedir. * Kalabalık yerlerde yaygınlığı artmaktadır ve salgınlar yapabilir. * Kışın daha yaygın olarak görülmektedir, bunun nedeni kışın kalabalık ortamlarda daha uzun süre bulunma ve soğuk ortamda akarın daha uzun yaşayabilmesidir.

12 * İnsandan insana uzamış direkt temas yolu ile bulaşır. * Kişisel eşyalar (yatak, havlu) yoluyla da bulaş olmaktadır. * Aile bireylerinde bulaş çok daha kolaydır. * El sıkışma gibi kısa süreli cilt temasının olduğu durumlarda bulaş nadirdir. * Uyuz; zıplayamaz, uçamaz ve çok yavaş bir sürünme hareketi ile yer değiştirir. * Konakta 24-36 saat kadar yaşayabilir, soğuk havada ve nemli ortamda daha da uzun yaşayabilir.

13 * Kedi ve köpekler de uyuza yakalanır. * Fakat bu hayvanlardaki uyuz etkenlerinin türleri insanlardakinden farklıdır, ve insanda çoğalamazlar. * Bu nedenle insanlara bulaştığında ciddi semptomlara yol açmadan ölürler.

14 * Başlıca belirtisi kaşınmadır. * Kaşıntı şiddetlidir ve genellikle geceleri kaşıntı şiddeti daha da artar. * Kaşıntı; akarın kendisine, dışkısına ya da yumurtalarına karşı gelişen tip 4 aşırı duyarlılık reaksiyonu sonucu oluşur. * Belirtiler bulaştan 3-6 hafta sonra ortaya çıkar. * Daha önce uyuz ile karşılaşmış kişilerde belirtilerin ortaya çıkması, önceki duyarlanmaya bağlı olarak genellikle 1-3 gün içerisinde olur. * Bazı hastalar yaygın ürtiker ile de gelebilir.

15 * Temel lezyon küçük, eritematöz, spesifik olmayan, sivilceye benzer papüldür. * Patognomik lezyon olan sillion, deriden biraz kabarık, kahverengimsi, pembe beyaz renkli, 2-15 mm boyundaki tünel lezyondur. * Tünelin ucunda inci tanesine benzeyen, içinde dişi Sarcoptes’lerin bulunduğu veziküller bulunmaktadır.

16

17 * Sillion; * El bileklerinde * Parmak aralarında * Aksilla * Gluteal bölge * Peniste sık görülmektedir. * Bel çevresi ve göbek etrafında da tutulumu sıktır.

18 * Bebeklerde avuç içi ve ayak tabanında sık görülmektedir. * Küçük çocuklarda kafa tutulumu sıktır. * Erişkin insanlarda sillion gövdede nadir bulunurken yaşlılarda ve infantlarda sıklıkla görülebilmektedir. * Çocuklardaki lezyonların erişkinlere göre inflamasyonu daha ağırdır ve sıklıkla veziküler ve büllöz lezyonlarla seyreder.

19 * Klasik uyuzun özel bir formu, aşırı hiperkeratoz ile seyreder. * Klasik uyuza nazaran kaşıntı yoktur ya da çok hafiftir. * İmmün sistem bozukluğu olan kişilerde, yaşlılarda ve nörolojik bozukluğu olan kişilerde sıktır. * Baş ve ense dahil tüm vücudu saran kabuklar içinde çok miktarda akar bulunduğu için çok bulaşıcıdır ve epidemiler yapar. * Hastanelerde önemli bir nasokomial sorun oluşturabilir.

20 * Yaygın egzema * İkincil bakteri enfeksiyonları * İmpetigo * Ektima * Paronişi * Fronkül

21 * Çoğunlukla hikaye ve lezyon dağılımının tanınması ile konur. * Geceleri şiddetlenen kaşıntı * Kaşıntılı erüpsiyonlar ve karakteristik lezyon dağılımı * Diğer aile bireylerinde de benzer bulgular olan kişilerde klinisyen uyuzdan şüphelenmelidir.

22 * Deri kazıntısı * Dermoskopi * Adheziv bant testi * Şüphelendiğimiz hastalarda bu testlerin pozitif olması tanımızı kesinleştirir fakat negatif olması tanımızı dışlamaz.

23 * Atopik dermatit * Papüler ürtiker * Seboroik dermatit * Egzema * Tinea * Langerhans hücreli histiyositozis * Sistemik lupus eritematozus * Büllöz pemfigoid

24 * Atopik Dermatit * Kaşıntı * Kişisel veya ailesel allerjik hastalık eşlik etmesi * Kronik ve tekrarlayan dermatit

25 * İmmun Yetmezliğe Eşlik Eden Atopik Dermatit * Wiskott-Aldrich sendromu * Hiper Ig E sendromu

26 * Papüler Ürtiker

27 * Seboroik Dermatit * Saçlı deri * Aksilla * Bez bölgesi tutulumu ön planda

28 * Langerhans Hücreli Histiyositoz

29 * Topikal permetrin * Oral ivermectin * Oral antihistaminik * Topikal permetrin boyundan aşağı tüm vücuda sürülür, 8-14 saat bekletilip yıkanır. * Tüm aileye (belirti olmasa da) tedavi verilir.

30 * Uyuz; bulaş olan yüzeylerde, kıyafetlerde, havlularda ve yataklarda 2-3 gün süre ile canlı kalır. * Enfekte kişilerin 3 gün içinde kullanmış olduğu tüm eşyalar sıcak suda yıkanmalı ve kurutulmalı. * Eşyalar yıkanamıyorsa plastik bir poşete hava almayacak bir şekilde konulup bir hafta bu şekilde bekletilmelidir.


"Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Alerji – İmmünoloji Bilim Dalı ve Deri Hastalıkları Anabilim Dalı Olgu Sunumu." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları