Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MEVSİMSEL GRİP HASTALIĞI BULAŞICI HASTALIKLAR KONTROL VE PROGRAMLAR ŞUBESİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MEVSİMSEL GRİP HASTALIĞI BULAŞICI HASTALIKLAR KONTROL VE PROGRAMLAR ŞUBESİ."— Sunum transkripti:

1 MEVSİMSEL GRİP HASTALIĞI BULAŞICI HASTALIKLAR KONTROL VE PROGRAMLAR ŞUBESİ

2 GRİP HASTALIĞI Soğuk algınlığı ile karıştırılan, influenza adı verilen bir virüsün neden olduğu, mevsimsel, yaygın,bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır.

3 BELİRTİLERİ Ateş ya da ateş/titreme Öksürük Boğaz ağrısı Burun akıntısı/tıkanıklığı Baş ve vücut ağrıları Ciddi halsızlık Bazen kusma ve ishal (çocuklarda yetişkinlerden daha sık olmaktadır) Soğuk algınlığı ve nezle gripten daha hafif seyreder.

4 Grip virüsü, öksürme, hapşırma ve konuşma esnasında etrafa saçılan küçük damlacıklar yoluyla bulaşır. GRİP NASIL BULAŞIR?

5 Daha az sıklıkla üzerinde grip virüsü olan bir yüzeye veya eşyaya dokunup daha sonra kendi ağzına, gözlerine ya da burnuna dokunmakla bulaşabilir.

6 Hastalığın Bulaştırıcılık Süresi Grip hastalığına yakalanıldığında, belirtilerin başlamasından önceki 1 gün ile 5-7 gün sonrası bulaştırıcıdır. Özellikle küçük çocuklar ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler hastalığı daha uzun süre bulaştırabilirler.

7 GRİP TEDAVİSİ Hastalığın tedavisinde doktor kontrolünde antiviral ilaçlar kullanılabilir. Doktor tavsiyesi olmadan antibiyotik kullanılmamalıdır. Ayrıca doktor kontrolünde destekleyici tedavi (ateş düşürücü,vb) de kullanılabilir.

8 GRİP HASTASINA ÖNERİLER İstirahat (hastalığı bulaştırmamak için insanlarla temastan kaçınmalı) Bol sıvı tüketimi Gribin neden olabileceği durumlar için yüksek risk oluşturan hastalıkları olanlar (şeker hastalığı, kalp hastalığı, astım) ve gebeler hekime başvurmalıdır.

9 Basit cerrahi maske kullanmak hem gribe karşı kendinizi korumada hem de siz hastaysanız sağlıklı insanların hastalanmasına neden olmamak için yardımcıdır. Ancak tek başına maskeye güvenmeyin, el yıkamak başta olmak üzere diğer koruyucu önlemlere de uyun. MASKE KULLANMAK GEREKLİ MİDİR? Hastalığınızı sağlıklı insanlara bulaştırmamak için de cerrahi maske kullanın.

10 Grip Aşısı Risk grubunda olan kişiler daha önemli olmak üzere, herkes grip mevsiminde (Eylül-Kasım) grip aşısı olmalıdır.

11 Risk Grubunda Olanlar 65 yaş üzerindekiler Kronik solunum yolu hastalıkları olanlar Kalp hastaları Metabolik baskılanmış kişiler Gebeler Yaşlı bakımevi ve huzurevinde kalan kişiler

12 Grip Aşısı Kimlere Yapılmamalı ? Tavuk yumurtasına karşı ciddi alerjisi olan kişiler Daha önce yapılan grip aşısına karşı ciddi reaksiyon gelişen kişiler 6 aylıktan küçük bebekler Ateşli ve orta-ciddi hastalık geçirmekte olan kişiler (bu kişiler grip aşısı yapılmadan önce iyileşmeyi beklemelidirler)

13 – Ellerinizi yıkamak sizleri hastalıktan koruyacak en önemli uygulamadır. – İnsanlarla tokalaşma sonrasında, ellerinizin bütün yüzeylerini ve parmak aralarını su ve sabun ile iyice köpürterek yıkamalısınız. – Yıkama süresi en az 20 – 30 saniye olmalıdır. – Su ve sabun olmadığı durumlarda el dezenfektanları kullanın GRİP HASTALIĞINDAN NASIL KORUNABİLİRSİNİZ?

14 Koruyucu Önlemler Hasta kişilerle yakın temastan kaçının – Hasta olduğunu bildiğiniz kişilerle aranızda en az 1 metre mesafe bulunmasına dikkat edin.

15 Ellerinizle gözleriniz, burnunuz ve ağzınıza dokunmayın – Mikroplar en çok kirli yüzey ve eşyalara dokunmayla bulaşır Koruyucu Önlemler

16 Öksürdüğünüzde ya da hapşırdığınızda; ağzınızı ve burnunuzu tek kullanımlık kağıt mendil ya da mendil bulamadığınızda giysinizin kolu ile kapatın. Kâğıt mendili bir kez kullanın, kullandıktan sonra çöp kutusuna atın ve ellerinizi yıkayın. HASTAYSANIZ ETRAFINIZDAKİ İNSANLARI GRİPTEN NASIL KORUYABİLİRSİNİZ?

17 – Hastayken, hastalığı bulaştırmamak için mümkün olduğunca diğer insanlarla temas etmekten kaçının HASTAYSANIZ

18 MERS-CoV Orta Doğu Respiratuar Sendromu- Koronavirüs (MERS-CoV) şiddetli solunum yolu hastalığına neden olan ve 2012 yılının Eylül ayında ilk defa Suudi Arabistan’da ortaya çıkan bir virüstür.

19 MERS-CoV İnsandan insana bulaşma Virüsün kaynağı Bulaş Yolu Kuluçka dönemi Bulaştırıcılık süresi

20 DİKKAT Hac ve Umre vazifelerini yerine getirmek üzere Suudi Arabistan’a seyahat eden MERS-CoV hastalığı görülen ülkeye seyahat eden Seyahat eden biri ile temas eden

21 DİKKAT 14 gün içerisinde ateş ile birlikte alt solunum yolu hastalığı belirtileri (öksürük, nefes darlığı) olan vatandaşlarımız bir sağlık kuruluşuna başvurmalı ve başvurduğu hekime seyahatine dair bilgi vermelidir.

22 DİKKAT Bir hekimin muayenesi ve tetikleri sonucunda aniden ortaya çıkan ciddi bir solunum yetmezliği veya akciğer infiltrasyonları denilen MERS-CoV hastalığı açısından şüpheli sayılmaktalar. Şüpheli sayılan bu vatandaşlarımıza laboratuvar testi yapılmaktadır.

23 DİKKAT Bir hekimin muayenesi ve tetikleri sonucunda aniden ortaya çıkan ciddi bir solunum yetmezliği veya akciğer infiltrasyonları denilen MERS-CoV hastalığı açısından şüpheli sayılmaktalar. Şüpheli sayılan bu vatandaşlarımıza laboratuvar testi yapılmaktadır.

24 DİKKAT 14 gün içerisinde ateş ile birlikte alt solunum yolu hastalığı belirtileri (öksürük, nefes darlığı) olan vatandaşlarımız bir sağlık kuruluşuna başvurmalı ve başvurduğu hekime seyahatine dair bilgi vermelidir.

25 Sağlıklı güzel günler diler TEKİRDAĞ HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ


"MEVSİMSEL GRİP HASTALIĞI BULAŞICI HASTALIKLAR KONTROL VE PROGRAMLAR ŞUBESİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları