Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Atatürk 1881 yılında Selanik'te do ğ du babası Ali Rıza Efendi annesi Zübeyde Hanımdır.Annesinin istedi ğ i ile ilk mahalle okuluna gitti. Sonra babasının.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Atatürk 1881 yılında Selanik'te do ğ du babası Ali Rıza Efendi annesi Zübeyde Hanımdır.Annesinin istedi ğ i ile ilk mahalle okuluna gitti. Sonra babasının."— Sunum transkripti:

1

2 Atatürk 1881 yılında Selanik'te do ğ du babası Ali Rıza Efendi annesi Zübeyde Hanımdır.Annesinin istedi ğ i ile ilk mahalle okuluna gitti. Sonra babasının gönderdi ğ i Şemsi Efendi okuluna devam etti. Bu okulda okurken babası vefat etti. Yetim kalan Mustafa annesi ile köye dayısının yanına gittiler. Annesi Mustafa'nın okula devam etmesini istiyordu bu yüzden Selani ğ e döndüler. Selanik Mülkiye Rüştiyesine (orta okula) yazdırıldı. Askerlik mesle ğ ine ilgi duyuyordu. Askeri okul sınavına girdi ve kazandı.

3 Selanik Askeri Rüştiyesini bitiren Mustafa Kemal kaydını Manastır Askeri idadisine (lise) yaptırdı. Bu okuluda bitiren Mustafa Kemal Harp okuluna girdi. Sonra Harp Akademisine devam etti.Harp Akademisini bitirdi. Kurmay yüzbaşı olarak göreve başladı. İ lk askerlik başarısını orda gösterdi Trablus'ta İ talyanlara karşı kazandı.Binbaşılı ğ a yükseldi. Balkan savaşlarının başlaması üzerine İ stanbul'a döndü sonra

4 Sofya Askeri Ataşeli ğ ine atandı. Yarbay oldu. Birinci dünya savaşı başlaması üzerine Çanakkale cephesinde görev aldı. Grup komutanlı ğ ında başarılar kazandı. Milli Mücadele bizzat komuta etti ğ i ve kazandı sizinde gördü ğ ü gibi Atatürk savaşları kazanarak Türk milletinin ba ğ ımsızlı ğ a kavuşmasında büyük rol oynadı 1938 yılında Atatürk vefat etti.

5 Selanik

6 Ali Rıza Efendi

7 Zübeyde Hanım

8 Makbule Hanım

9 Atatürk

10 Latife Hanım

11 Anıtkabir

12


"Atatürk 1881 yılında Selanik'te do ğ du babası Ali Rıza Efendi annesi Zübeyde Hanımdır.Annesinin istedi ğ i ile ilk mahalle okuluna gitti. Sonra babasının." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları