Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Deney No: 9 Asit Baz Titrasyonu DOKUZUNCU HAFTA. Deney No:9 Asit Baz Titrasyonu pH bir çözeltinin asitlik özelliğinin göstergesi olup, hidrojen iyonunun.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Deney No: 9 Asit Baz Titrasyonu DOKUZUNCU HAFTA. Deney No:9 Asit Baz Titrasyonu pH bir çözeltinin asitlik özelliğinin göstergesi olup, hidrojen iyonunun."— Sunum transkripti:

1 Deney No: 9 Asit Baz Titrasyonu DOKUZUNCU HAFTA

2 Deney No:9 Asit Baz Titrasyonu pH bir çözeltinin asitlik özelliğinin göstergesi olup, hidrojen iyonunun aktivitesinin eksi logaritmasına eşittir. pH = – log [H+] pH değeri iki farklı ölçüm prensibi ile hesaplanır. Bunlardan birincisi pH kağıdı kullanılarak uygulanana kolorometrik yöntemdir. Bir diğer yöntem olan elektrometrik metot bir standart hidrojen elektrodu ve bir referans elektrodu kullanan potansiyometrik ölçümle, hidrojen iyonları aktivitesinin belirlenmesidir.

3 Deney No:9 Çeşitli maddelerin pH değerleri: Madde adı....................................................pH Pil asidi....................................................... 1.0 Mide öz suyu.............................................. 1.4 Limon suyu.................................................. 2.1 Portakal suyu.............................................. 2.8 Kola............................................................. 3.0 Domates suyu............................................. 4.1 Express kahve.............................................. 5.0 İdrar............................................................. 6.0 Süt................................................................ 6.8 Distile su....................................................... 7.0 Kan.............................................................. 7.3 Sodyum bikarbonat (NaHCO 3 ).................... 8.5 Amonyak (NH 3 )........................................... 11.9

4 Deney No:9 Bunların dışında turnusol kağıdı gibi indikatör boyar maddeler yardımıyla çözeltilerin pH değerleri dışında asitlik ve bazlıkları saptanabilir.

5 Deney No:9 Deneyin Yapılışı: 0,1M NaOH ve 0,1M Mg(OH) 2 bazları 1 er mL deney tüplerine koyulur. Bu bazların turnusol kağıdına verdikleri renk kaydedilir. Üzerlerine 1 er damla fenolftaleinden damlatılır. 0,1M HCl bazların üzerine damla damla ilave edilir. Her ilaveden sonra renk kayboluncaya kadar tüp çalkalanır. Nötralleşme için gerekli damla sayısı bulunur. Sonra asitleri (0,1M HNO 3, 0,1M H 2 SO 4 ) turnusol kağıdına verdiği renk kaydedilerek deney tüplerine koyulur. 1 er damla fenolftalein damlatılır. 0,1M NaOH damla damla ilave edilerek nötralleşme olduğu anda damla sayısı bulunur. Reaksiyon denklemleri yazılır.

6 Deney No:9 NaOH + HCl........................................................... Mg(OH) 2 + HCl........................................................... HNO 3 + NaOH........................................................... H 2 SO 4 + NaOH...........................................................


"Deney No: 9 Asit Baz Titrasyonu DOKUZUNCU HAFTA. Deney No:9 Asit Baz Titrasyonu pH bir çözeltinin asitlik özelliğinin göstergesi olup, hidrojen iyonunun." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları