Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

4.MADDENİN AYIRT EDİCİ ÖZELLİKLERİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "4.MADDENİN AYIRT EDİCİ ÖZELLİKLERİ"— Sunum transkripti:

1 4.MADDENİN AYIRT EDİCİ ÖZELLİKLERİ
A.KAYNAMA SICAKLIĞI B.ERİME VE DONMA SICAKLIĞI C.YOĞUNLUK

2 KAYNAMA SICAKLIĞI Isıtılan saf sıvıların sıcaklıkları kaynama başlayıncaya kadar artar. Kaynama başlayınca sabit kalır ve kaynama süresince değişmez. Kaynama süresince sabit kalan bu sıcaklık değerine kaynama sıcaklığı denir. Her saf madde farklı sıcaklıkta kaynadığı için kaynama sıcaklığı ayırt edici bir özelliktir.

3 ERİME VE DONMA SICAKLIĞI
Sıvılarda olduğu gibi saf maddelerde de bu ısı artışı belli bir noktadan sonra durur. Bu noktadan sonra madde ısı almasına rağmen sıcaklık sabit kalır. Saf maddelerin erimeye başladığı bu sıcaklığa erime sıcaklığı denir.

4 Saf sıvı bir madde belli bir sıcaklığa kadar soğutulunca donar
Saf sıvı bir madde belli bir sıcaklığa kadar soğutulunca donar. Donma olayı belirli bir sıcaklıkta başlar ve donma süresince sabit kalır. Saf sıvı maddelerin katı hale geçtiği sıcaklığa donma sıcaklığı denir. Saf maddelerin erimeye başladığı sıcaklıkla donmaya başladığı sıcaklık birbirine eşittir.

5 YOĞUNLUK Yoğunluk birim hacmi dolduran madde miktarıdır.farklı maddelerin eşit hacimlerini dolduran kütleleri birbirinden farklı ise kütlesi büyük olan maddenin de yoğunluğu büyük olur. Yoğunluk = eşitliği ile de yoğunluk ifade edilir.


"4.MADDENİN AYIRT EDİCİ ÖZELLİKLERİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları