Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BARIŞ KALENDERFEN VE TEKNOLOJİ A.KAYNAMA SICAKLIĞI B.ERİME VE DONMA SICAKLIĞI C.YOĞUNLUK.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BARIŞ KALENDERFEN VE TEKNOLOJİ A.KAYNAMA SICAKLIĞI B.ERİME VE DONMA SICAKLIĞI C.YOĞUNLUK."— Sunum transkripti:

1 BARIŞ KALENDERFEN VE TEKNOLOJİ A.KAYNAMA SICAKLIĞI B.ERİME VE DONMA SICAKLIĞI C.YOĞUNLUK

2 Isıtılan saf sıvıların sıcaklıkları kaynama başlayıncaya kadar artar. Kaynama başlayınca sabit kalır ve kaynama süresince değişmez. Kaynama süresince sabit kalan bu sıcaklık değerine kaynama sıcaklığı denir. Her saf madde farklı sıcaklıkta kaynadığı için kaynama sıcaklığı ayırt edici bir özelliktir.

3 BARIŞ KALENDERFEN VE TEKNOLOJİ Sıvılarda olduğu gibi saf maddelerde de bu ısı artışı belli bir noktadan sonra durur. Bu noktadan sonra madde ısı almasına rağmen sıcaklık sabit kalır. Saf maddelerin erimeye başladığı bu sıcaklığa erime sıcaklığı denir.

4 BARIŞ KALENDERFEN VE TEKNOLOJİ Saf sıvı bir madde belli bir sıcaklığa kadar soğutulunca donar. Donma olayı belirli bir sıcaklıkta başlar ve donma süresince sabit kalır. Saf sıvı maddelerin katı hale geçtiği sıcaklığa donma sıcaklığı denir. Saf maddelerin erimeye başladığı sıcaklıkla donmaya başladığı sıcaklık birbirine eşittir.

5 BARIŞ KALENDERFEN VE TEKNOLOJİ Yoğunluk birim hacmi dolduran madde miktarıdır.farklı maddelerin eşit hacimlerini dolduran kütleleri birbirinden farklı ise kütlesi büyük olan maddenin de yoğunluğu büyük olur. Yoğunluk = eşitliği ile de yoğunluk ifade edilir.


"BARIŞ KALENDERFEN VE TEKNOLOJİ A.KAYNAMA SICAKLIĞI B.ERİME VE DONMA SICAKLIĞI C.YOĞUNLUK." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları