Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HASAN TÜREK ANADOLU LİSESİ REHBERLİK SERVİSİ 2013.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HASAN TÜREK ANADOLU LİSESİ REHBERLİK SERVİSİ 2013."— Sunum transkripti:

1 HASAN TÜREK ANADOLU LİSESİ REHBERLİK SERVİSİ 2013

2 Hemen! Mobil. Bağımsız. Çabuk ünlü ve güçlü olmak isteyen. Sosyal. Sabırsız. Ailelerinin “koruma”sı altında. Beklentisi yüksek.Güç ve yetki isteyen. Açık.Özel yaşama önem veren. Sıkılan. Tatmini geciktiremeyen. Gerçeklerle ilgilenen.

3 Kuşağı Y Kuşağı Onları tanımak, anlamak ve yönetebilmek...

4 Daha sorumsuz görünüyorlar? Ulaşmak zor? Dikkatlerini toplayamıyorlar? Cep telefonuna yapışıklar? Eskiler daha saygılıydı? Bugünün öğrencileri farklı mı?

5 Örnek bir dialog a- slm b- slm a- nbr b- :) ii u? a- iii nerden? b-..... u? a-...... asl :p? b- 21 m u? a- 22 m bol şanslar b- sanadaasl

6 'Oha olan' Y Kuşağı Zeki Coşkun - Radikal... ':)' ya da J işaretinin gülmek, ':( ' ya da 'L' işaretinin üzülmek olması gibi sembollerle, en yaygını 'Slm'ın selam, 'Tsk' teşekkür olması gibi kodlarla, triplere girmek'ten oha olma'ya, ayar olmak'tan ayar verme'ye, dumur'a dek onlarca, yüzlerce kavramla özel bir dil yaratılıyor ve dolaşıyor. Umberto Eco daha 1990'ların başlarında, 'bir internet-bilgisayar aristokrasisi ve bundan yoksunların oluşturduğu bir televizyon proleteryası ortaya çıkacak' diyordu. Öyle oldu. 'Y Kuşağı' için cep telefonundan bilgisayara, televizyona... ekranlar yoluyla yaşayıp izlediği dünya, 'sanal' değil, gerçek! Sokaktaki, buradaki, şimdiki hayat, yetişkinlerin dünyası ise 'sanal'. Oha olmak durumundayız.

7 Bugün, yaşamımızdaki kuşaklar...

8 2010 yılından sonra liseden mezun olacak çocuklar: Çok kanallı TV ile doğdular

9 kendine fazlasıyla güveniyor Y Kuşağı, çabuk başarmak, ünlü olmak istiyor, ve kendine fazlasıyla güveniyor

10 Teknolojiye bağımlılar, klasik yöntemler, klasik yöntemler, okumak, okumak, hesaplamak hesaplamak zor geliyor...

11 Kişisel zamanlarının %60’ı sosyal ilişki sitelerinde, online sohbet odalarında sosyal ilişki sitelerinde, online sohbet odalarında geçiyor.

12 Y kuşağı? Kim bu Y kuşağı?

13 Y Kuşağı 1980-2000 yılları arasında doğduğu kabul edilen kuşağa verilen isim. Türkiye nüfusunun % 25’i. Dönemin BAZI olayları: –Körfez Savaşı, 11 Eylül, Irak Savaşı, reality showlar, internet, küreselleşen dünya, iPod, cep telefonu, google, msn... –Türkiye’de Deprem... Ekonomik refah, iletişimin artması, Güneydoğu çatışmaları, siyasi kısıtlamaların kalkma çabaları...

14 Bir bakışta... Bu kuşağın en belirleyici özellikleri: Teknoloji ve internet kültürüyle iç içe olması, Yüksek adaptasyon becerisi, Eğlence, esneklik, özgürlük ve bireysel karar alma eğilimleri

15 Çabuk sıkılıyorlar! TV ve Bilgisay ar Dikkat süresini n kısalmas ı Kronik “sıkıntı”

16 Dilin kemiği, hayallerin sınırı yok! “Reality Show”lar ve “Talk Show”lar Her şey mümkün! Herkes ünlü olabilir! “Herkesi n söyleyec eği bir şey vardır!”

17 Kendilerine (ve arkalarına) güveniyorlar! Anneler- babalar (çoğunluğu) ilgili Arkam sağlam sayılır! Atılganlık. “Başaramazsa m, destek çıkarlar!”

18 İşlerine yarayacak şeylerle ilgileniyorlar! Bilgi kaynakları ellerinin altında. + Sabırsızlık Gerçek yaşam becerileriyle ilgileniyorlar. “Bunun bana ne faydası var?”

19 Sürekli iletişim istiyorlar! Sosyal ağlar, internet, cep telefonu vb. Sürekli haberleşiyorlar. “Ne demişler?” “Duydunuz mu?”

20 Benim yaşamım çok önemli! Dünyaya güvenmek zor, yaşamda güzel şeyleri kaçırmamalı... İş, okul ve sorumluluklar yaşamın sadece bir kısmı! “Benim de özel hayatım var!”

21 Neler hoşlarına gider? Yeni şeyler öğrenmekten zevk alırlar. Teknolojiyi kullanmak isterler. Ünlü olmak, bir tür kahraman olmak isterler.

22 Nasıl öğrenmek istiyorlar? Nasıl eğitiliyorlar?

23

24 İşler ve Meslekler Hakkında Gelecek Trendleri

25 Öne Çıkan Meslekler

26 Uzay ve Havacılık

27 AB İle İlişkiler

28 Genetik Mühendisliği

29 Biyomedikal Mühendisliği

30 Gayrimenkul Yönetimi

31 Tekstilde Pazarlama ve Tasarım

32 Satış Uzmanları - Perakende

33 Yazılım Mühendisi

34 Sağlıkta Profesyonel Yönetici

35 Tekniker - Otomotiv

36 Yenilenebilir Enerji Uzmanları

37 Her zaman gözdeler... Hukuk Tıp Sosyoloji Psikoloji İnşaat Mühendisliği

38 Hibrit Kariyerler Karma meslekler- birleşik kariyerler Kalıp mesleklerin sınırlarını genişletme denebilir Multidisipliner çalışabilmeyi, çok yönlü olmayı gerektirir İlgi duyduğunuz alanla mesleğinizi birleştirme imkanı sağlar


"HASAN TÜREK ANADOLU LİSESİ REHBERLİK SERVİSİ 2013." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları