Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Shared Computer Toolkit EROL DOĞAN

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Shared Computer Toolkit EROL DOĞAN"— Sunum transkripti:

1 Shared Computer Toolkit EROL DOĞAN

2 Akademik Bilişim Çok Kullanıcılı Bilgisayarlar Genellikle birbirlerini tanımayan yada güvenmeyen farklı kişiler tarafından kullanılır. Kişisel güvenliğin önemli olduğu halka açık alanlarda kullanılır. Sıklıkla kullanılmaları ve halka açık olmaları nedeniyle yıpranma ve bozulma olasılıkları daha yüksektir.

3 Akademik Bilişim Shared Computer Toolkit Çok kullanıcılı bilgisayarlarda Kullanıcıların sistem kaynaklarına erişimlerini kısıtlamak Zararlı yazılımların etkilerini yok etmek Bakım sürelerini en aza indirmek için, Microsoft, Shared Computer Toolkit ürününü geliştirmiştir.

4 Akademik Bilişim Shared Computer Toolkit İdeal Kullanım Yerleri : Okul bilgisayar laboratuvarları Kütüphaneler İnternet Kafeler

5 Akademik Bilişim Shared Computer Toolkit Genel Özellikleri Windows XP lisanslı kullanıcıları için ücretsizdir. Birden fazla yararlı aracı içinde barındırır. Kullanımı kolay bir arayüze ve yönergelere sahiptir. Paylaşılan bilgisayarların güvenilirliğini artırır. Destek ve bakım çalışmalarını azaltır.

6 Akademik Bilişim Shared Computer Toolkit Desteklenen Ortamlar: Çalışma Grubu Etki alanı

7 Akademik Bilişim Shared Computer Toolkit Kurulum Gereksinimleri: Windows XP Professional, Home veya Tablet PC sürüm işletim sistemi kurulmuş olmalı. User Profile Hive Cleanup Service kurulmalı Lisans kontrolü için internet bağlantısı bulunmalı Windows XP işletim sistemi bir NTFS bölümüne kurulu olmalı.

8 Akademik Bilişim Shared Computer Toolkit Kurulum Önerileri: Kurulumdan önce zararlı yazılımların temizlenmiş olması gerekir En son Windows güncelleştirmelerinin yüklenmiş olması gerekir Güncel virüs tanımlamaları yüklenmiş bir antivirüs programı yüklenmiş olması gerekir

9 Akademik Bilişim Shared Computer Toolkit Temel Araçları: Getting Started Profile Manager User Restrictions Windows Disk Protection Accesibility

10 Akademik Bilişim Shared Computer Toolkit Konfigürasyon İşlemleri:

11 Akademik Bilişim Shared Computer Toolkit Basamak 1: Prepare the Disk for Windows Disk Protection Bu basamakta, bilgisayarın Windows Disk Protection için konfigüre edilip edilmediği kontrol edilir. Ayrıca Windows Disk Protection özelliğinin şu anda kullanılıp kullanılmadığı da belirlenir.

12 Akademik Bilişim Shared Computer Toolkit Basamak 2: Select Computer Security Settings Prevent account names from being saved in the CTRL+ALT+DEL logon dialog. Force Windows to store passwords in a secure format (not using LMHash). Prevent Windows from caching Passport or domain credentials within user profiles. Prevent users from creating files and folders in C:\. Remove cached copies of locked (or roaming) user profiles to improve privacy and save disk space. Remove the Shut Down and Turn Off Computer logon options. Prevent Microsoft Office documents from opening with Internet Explorer.

13 Akademik Bilişim Shared Computer Toolkit Halka açık bilgisayarlarda bütün kullanıcılar için her bilgisayarda sadece bir adet kullanıcı hesabı oluşturulur. Bu oluşturulan kullanıcı hesabının hakları daha sonra başka bir araç kullanılarak kısıtlanır. Basamak 3: Create a Public Account for Shared Access

14 Akademik Bilişim Shared Computer Toolkit Basamak 4: Configure the Public User Profile Ortak kullanılan kullanıcı hesabı ile bilgisayara logon olunur. Masaüstü duvar kağıdı ayarları Yazıcı ayarları Uygulama yazılımı lisans konfigürasyon ayarları yapılır.

15 Akademik Bilişim Shared Computer Toolkit Basamak 5: Restrict and Lock the Public User Profile

16 Akademik Bilişim Shared Computer Toolkit Profilin Kilitlenmesi Seçeneği işaretlenmesi ile; Internet geçmişi Favori Siteler Masa üstünde bulunan dosyalar Masa üstü duvarkağıdı Program ayarları Erişilebilirlik ayarları Başlat menüsü ayarları kilitlenmiş olur.

17 Akademik Bilişim Shared Computer Toolkit Recommended Restrictions Kısmından; Başlat Menüsü kısıtlamaları Genel Windows XP kısıtlamaları İnternet Explorer kısıtlamaları Microsoft Ofis kısıtlamaları Yazılım kısıtlamaları yapılabilir.

18 Akademik Bilişim Shared Computer Toolkit Başlat Menüsü Kısıtlamaları:

19 Akademik Bilişim Shared Computer Toolkit Genel Windows XP kısıtlamaları:

20 Akademik Bilişim Shared Computer Toolkit İnternet Explorer kısıtlamaları :

21 Akademik Bilişim Shared Computer Toolkit Microsoft Ofis Kısıtlamaları :

22 Akademik Bilişim Shared Computer Toolkit Yazılım Kısıtlamaları :

23 Akademik Bilişim Shared Computer Toolkit Opsiyonel Kısıtlamalar

24 Akademik Bilişim Shared Computer Toolkit Basamak 6: Test the Public User Profile Bu basamakta public kullanıcı hesabı ile bilgisayara logon olunur ve istenilen ayarların uygulanıp uygulanmadığı kontrol edilir.

25 Akademik Bilişim Shared Computer Toolkit Basamak 7: Turn on Windows Disk Protection:

26 Akademik Bilişim Shared Computer Toolkit Yararlı Kaynaklar: Shared Computer Toolkit El Kitabı ve Yardım Menüsü Ek bilgi ve download adresi:


"Shared Computer Toolkit EROL DOĞAN" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları