Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÇİN İlk yaşam İÖ 3000 yıllarında başlamıştır.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÇİN İlk yaşam İÖ 3000 yıllarında başlamıştır."— Sunum transkripti:

1 ÇİN İlk yaşam İÖ 3000 yıllarında başlamıştır.
Çin uygarlığı İÖ 1400 dolaylarında ortaya çıkmıştır. Yönetim Şekilleri: Neolitik dönem uygarlıkları Hanedan: Tanrı krallardan insan yöneticilere geçilmesini simgeler. Ama hala tanrılar vardır (gök tanrısı gibi) Son olarak imparatorluk kurulmuştur.

2 İnsan ile doğa ilişki içindedir. Evrensel bir düzen vardır
İnsan ile doğa ilişki içindedir. Evrensel bir düzen vardır. İnsan ve doğa bu düzeni oluşturur. Evrenin dengesini oluşturan şey, hükümdarın erdemi ve toplumun uyumudur. Evrenin düzeni uygarlığın düzenine bağlıdır.

3 Doğal kaynakları tunçtur. Bu nedenle tunç dökümcülüğü gelişmiştir.
Çoğunlukla sığır çok az da olsa savaş tutsakları tanrılara kurban ediliyordu. Yazı kullanıyorlardı.

4 İNANIŞLAR Kahinlik (bilicilik) Konfüçyüscülük Taoculuk Budizm
Bu dünyayı ruhlar değil, insanlar insanların aklı düzeltecektir. Dünya sorunları yöneticilerce ve akla dayanarak çözülebilir. Taoculuk Sağlık ve uzun yaşam umudu yaratan törenler ve muskalar önemlidir. Bu inançlarla insanların olağanüstü özellikler kazanacağına inanılır. Budizm İS200 yıllarında Hindistandan gelmiştir. İslamiyet

5 ÇİN MİMARLIĞI Binaların gruplandırılma şemalarında ve düzenlenmelerinde 5 ana prensip vardır. Bunlar: Strüktür ile mimari sanatın birliği Sismik kuvvetlere dayanıklı binalar 3.Yüksek oranda standardizasyonun sağlanması 4. Canlı renklerin binalarda kullanılması 5. Binaların sistematik olarak gruplandırılması.(alan organizasyonu)

6 Alan Organizasyonu Jian
Aksiyal planlama (planın boyuna uzanan aks ana aks, enine uzanan aks ise ikincil akstır. Odalar planın ortasında oluşturulan avluya açılır. Her odanın işlevi farklıdır. Avlular daima içe dönüktür ‘dünyaya kapalı olma fikri’ İnsan dünyaya kapalı olduğunda, sağlığın hüküm süreceğine inanılır.

7 Yapım Yöntemleri Dougong (Bezemeli kiriş)

8 Klasik Çin yapıları önemli 3 bölümden oluşmaktadır. Bunlar
Yapının altındaki podyum Duvar ve kolonlar ÇATI!!!

9 Yapı Çeşitleri Shrine Anıtmezar Budist Tapınaklar Grotto Konut
Saraylar

10 Shrine Eski Çin’de shrineler tanrılara, atalarına yada tarihte ünlü kişiler için kurban verilmesinde kullanılmıştır.

11 Tiantan Shrine, Pekin

12 Tiantan Shrine, Pekin

13 Anıtmezarlar Shisanling Anıtmezarı Ming İmparatorluk ailesinin 13 üyesinin gömüldüğü bu anıt mezara, taş pailou ile girilmektedir. Arkasındaki yolda da devlet görevlilerinin, savaşçıların,develerin ve atların dev boyutlu heykelleri vardır. Mezarların şeması ve tasarımları çok az değişiklik göstermiştir. Pailou:taş yada ahşap strüktürden oluşan bu anıtsal giriş kapısı, genelde 1,3 yada 5 açıklıktan oluşur. Hinidistandaki toranaslarla aynı işlevi görmektedirler.

14 Shisanling Anıtmezarı

15 Budist Tapınaklar İki çeşit tapınak bulunmaktadır.
Dikey,uzun strüktürlü, sembolik anlamı bulunan stupa ve pagodalardır. Pagoda: Kare veya sekizgen şekilde inşa edilen ve her katında bir çatı koruması bulunan dini bir anıttır.6 yya kadar ahşap olan pagodalar daha sonra tuğla ve taştan yapılmışlardır. 2. Evlerin tapınak haline getirilmesi

16 GROTTOES (Mağaralar) grotto’lar (mağaralar) shrine’lerin kaya içine oyulmuş halleridir. (Louyang Grottoes)

17 Yasak Şehir, Pekin

18 Yasak Şehir

19 Yasak Şehir

20 Yasak Şehir

21 Çin’de İslamın Etkisi 14 yydan sonra İslam etkisinde binalar inşa edilmeye başlanmıştır. İslami mimarlık iki şekilde gelişmiştir. Birincisi orta Asya’dan gelen cami, dua alanı ve imam için anıt mezardır. Bu binalar İslam kültürü ile Çin mimarlığının birleşiminden ortaya çıkmıştır.

22 Huajuexiang Cami, Xi’an, 1392
Caminin strüktürü tamamen Çin geleneklerine göredir, bunun yanında süslemeler İslami kökenlidir. Sivri kemer, sarmaşık figürleri ve Arap harfleri süslemelerde kullanılan öğelerdir

23 Konut Çin konutlarının avlularının dört tarafı duvar yada bina ile örtülüdür. Buradaki ana fikir aksiyal, simetrik plan tipine uyma ve mekanı kapalı hale getirmektir. Evin içinde oluşturulan avlu sistemi ile aile içindeki düzen belirgin hale gelmektedir. Yaşlıların yaşama mekanı olan son hol, en yüksek ve en güzel döşenmiş yerdir. Çocukların yaşadıkları yan holler ise son hole göre daha alçak ve sadedir. İlk hol ise giriş holüdür ve tören yeri olarak kullanılmaktadır Konut içindeki alan organizasyonları için ‘’Jian’’kullanılmaktadır. Bir odaya yada bir binaya şekil vermek amacıyla boyuna ya da enine uzatılabilir. ‘’jian’’ın boyutları, 3x6 m’dir.


"ÇİN İlk yaşam İÖ 3000 yıllarında başlamıştır." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları