Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Pazırık Kurganı, Hun keçe yaygısı, detay Pazırık Kurganı'nda bulunan bir at arabası Uygurlara ait bir fresk Türk sanatının hangi alanlarda geliştiğini.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Pazırık Kurganı, Hun keçe yaygısı, detay Pazırık Kurganı'nda bulunan bir at arabası Uygurlara ait bir fresk Türk sanatının hangi alanlarda geliştiğini."— Sunum transkripti:

1

2 Pazırık Kurganı, Hun keçe yaygısı, detay Pazırık Kurganı'nda bulunan bir at arabası Uygurlara ait bir fresk Türk sanatının hangi alanlarda geliştiğini ve bunların nedenlerini söyleyiniz. Bozkırlının nazarında sabit olan şeyin faydası yoktur. O, her an harekete hazır olmalı, kolayca yer değiştirebilmelidir. Şahsi ziynet eşyasının da yükte hafif, pahada ağır olmasına özen gösterir.

3 Kurganların yapılış nedenleri nedir

4 Köktürkler Döneminde anıt mezar geleneği hangi değişikliklerle devam etmiştir.

5 Uygurlarda sanattaki bu değişikliğin nedeni nedir Uygurlardan kalan Kızıl şehrindeki Budist tapınakları Uygur evi

6 Köktürklerden kalan bir balbal Köktürklerden kalan Kültigin heykelinin başı Uygurlardan kalan "Diz Çökmüş Adam" heykeli Uygurlar dan kalan Atbaşı heykeli Yukarıdaki görsellere göre, Köktürkler ve Uy gurlara ait heykel sanatında ne gibi farklılıklar görülmektedir?

7 Türk resim sanatının temeli kimler tarafından atılmıştır Fresko nedir Uygur resim ve minyatür sanatı Kimler aracılığıyla Iran ve Anadolu'ya taşınarak Anadolu Türk sanatını etkilemiştir. Dini amaçlı yapılan resimler Moğollar

8 Avrupa Hunlarına ait altın kolyeden detay Hunlara ait keçeden detay Büyük Selçuklulardan kalan Diyarbakır Ulu Camii'ndeki hayvan kabartmaları Kurt başlı at koşum süsü Türkiye Selçukluları tarafından yapılan Kubadabad Sarayı'ndan çini örneği (Beyşehir) Türk sanatında hangi motif yaygın olarak kullanılmıştır? Bu motiflerin kullanılmasının nedenleri neler olabilir?. Bu üsluba ne isim verilir Zaman içerisinde kullanılan motiflerde hayvan üslubunun yerine farklı motifler kullanılmasının nedenleri neler olabilir?

9 PAZIRIK HALISI 1,9 m eninde 2 m boyunda olan halı, ince yün iplik kullanılarak Türk düğümüyle dokunmuştur. Desimetre kareye 3600 düğüm atılmıştır. Halı üçü dar, ikisi geniş beş bordürle çevrilidir. Halı dört sıra hâlinde altışardan yirmi dört kareye ayrılmış her bölüm bitkisel motiflerle dokunmuştur. Bunların içi dört yapraklı bitkisel motiflerle doldurulmuştur. Halının en iç ve en dıştaki dar bordürlerinde aslan ve grifon, daha dıştaki geniş bordürde ise süvari figürleri yer alır. Kök boyayla renklendirilmiş halıda kırmızı, sarı ve mavi renkli iplikler kullanılmıştır. Pazırık halısını renk, motif ve dokuma tekniği açısından günümüzdeki el dokuması halılar ile karşılaştırınız. Benzer ve farklı yönlerini tespit ediniz.

10 SANAT ADIHUNGÖKTÜRKUYGUR MİMARİ HEYKEL ANIT MEZARKurgan EL SANATLARIHalı SÜSLEME SANATLARI Fresk Yukarıdaki tabloda ilk Türk devletlerinde görülen sanat dallarıyla ilgili bazı kavramlar verilmiştir. Tabloda verilmeyen kavramları araştırarak siz tamamlayınız Balbal Çadırçadır Ev,Tapınak, Surlar KitabelerHeykeller Anıt Mezar


"Pazırık Kurganı, Hun keçe yaygısı, detay Pazırık Kurganı'nda bulunan bir at arabası Uygurlara ait bir fresk Türk sanatının hangi alanlarda geliştiğini." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları