Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Çakırhöyük ilköğretim okulu

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Çakırhöyük ilköğretim okulu"— Sunum transkripti:

1 Çakırhöyük ilköğretim okulu
SİNDİRİM SİSTEMİ Çakırhöyük ilköğretim okulu

2 Canlıların eneri elde etmek , büyümek , ve hayatını devam ettirmek için kullandıkları yiyecek ve içeceklere BESİN adı verilir. Yağ Protein Karbonhidrat BESİN vitamin mineraller su Besinlerden su, mineral ve vitaminler çok küçük yapılı oldukları için sindirim organlarında parçalanmadan kana geçerler

3 Mekanik sindirim (Fiziksel sindirim)
Sindirim Nedir? Büyük moleküllü besinlerin kana geçebilecek kadar küçük moleküllü besinlere dönüştürülmesi olayına SİNDİRİM denir. SİNDİRİM Mekanik sindirim (Fiziksel sindirim) Kimyasal sindirim Vücudumuzda sindirim olayını gerçekleştiren organlar sindirim sistemini oluşturur.

4 Mekanik sindirim Besinlerin ağız ve kas hareketleri yardımı ile küçük parçalara ayrılması olayına MEKANİK SİNDİRİM denir. Mekanik sindirim ağızda dişlerle ve dille , mide ve bağırsakta ise kaslarla yapılır. Unutulmaması gereken bir diğer nokta ise karaciğer tarafından salgılanan safranında fiziksel sindirimi sağladığıdır.Bu salgının kimyasal sindirim yapmadığını bilmek gerekir. Fiziksel sindirim ağızdan bağırsaklara gidildikçe azalır

5 Kimyasal sindirim Besinlerin sindirim sıvılarında enzim adı verilen salgılar yardımı ile küçük parçalara ayrılması işlemine KİMYASAL SİNDİRİM denir. Kimyasal sindirim ağızda başlar, bağırsaklara doğru gidildikçe artar.

6

7 1. Ağız Besinler sindirim sistemine ağız yardımı ile alınır.Burada büyük parçalar halinde alınan yiyecekler dişler tarafından öğütülür ve tükrük bezinin salgıları yardımı ile yumuşatılır. Tükrük içinde bulunan enzim karbonhidratların kimyasal sindirimini başlatır. Yani karbonhidratların kimyasal sindiriminin başladığı yer ağızdır. Dişler ve dil ise ağıza alınan besinlerin mekanik sindiriminden sorumludurlar

8 2. Yutak Ağız ile yemek borusun arasında bulunan yemeği yemek borusuna, havayıda soluk borusuna ileten bir bölümdür Yutakta besinlerin sindirimi olmaz. Ağızda çiğnenen besinler dil ile arka tarafa itilir ve yutma olayı gerçekleşir yutak ise yutulan besini yemek borusuna gönderir.

9 3. Yemek borusu Yutak ile yemek borusu arasında bulunan boru şeklinde bir yapıdır.Besinlerin yutaktan yemek borusuna taşınmasını sağlar. Yemek borusu yemeği peristaltik hareket ile mideye doğru indirir.Bu hareket çok güclüdür ters çevrilmiş bir insan peristaltik hareket sayesinde yemeği yinede mideye gönderebilir. Eğer yemek borusundaki peristaltik hareket ters olup ağza doğru olursa kusma gerçekleşir. ÖNEMLİ:yemek borusunda sindirim olmaz.

10 4. Mide Torba şeklinde olup sindirim sisteminin en geniş bölümüdür.Yapısında düz kaslar ve salgı bezi bulunur.Kaslar mideye gelen besinleri kasılıp gevşeyerek mekanik olarak sindirir. Midede bulunan mide asidi ve mide özsuyu ise mideye gelen besinlerin kimyasal sindirimini sağlar. Midede hem kimyasal hemde mekanik sindirim yapılır. Mide proteinlerin kimyasal sindiriminin başladığı yerdir.

11 4. İnce Bağırsak Mide ile kalınbağırsak arasında bulunan yaklaşık 6m uzunluğunda tüp şeklinde bir yapıdır. İnce bağırsakta protein yağ ve karbonhidratların sindirimi tamamlanır ve burada emilerek kana alınır. Karaciğerden salgılanan safra salgısı ince bağırsakta yağların FİZİKSEL sindirimini sağlar. Pankreas ise pankreas özsuyu ile ince bağırsaktaki protein yağ ve karbonhidratların sindirimini sağlar. İnce bağırsakta parçalanan besinler viluslar yardımı ile kana geçmesi olayına EMİLİM denir VİLUS:ince bağırsaktaki parmak şeklindeki çıkıntılara denir.Vilusların görevi besinlerin emilimini sağlamtır. Viluslar ince bağırsağın yüzey alanını genişletir.

12

13 4. Kalın Bağırsak İnce bağırsaktan sonra gelen yaklaşık 2m uzunluğunda boru şeklindeki bir yapıdır. Kalınbağırsakta besinleri sindirmek için enzim salgılanmaz. Mineral su ve vitaminlerin kana emildiği yer kalınbağırsaktır. Kalın bağırsakta bazı yararlı bakteriler yaşar ve bu bakteriler B ve K vitamini sentezler.

14 4. Anüs Besin maddelerinin sindirilmeyen ve vücudumuz tarafından kullanılmayan kısmı(dışkı) anüs yoluyla vücuttan uzaklaştırılır.

15

16 Karaciğer Karaciğer ince bağırsağa safra salgısı salgılar
Çeşitli maddeler içeren safra yağların mekanik parçalanmasını sağlar. Karaciğerin bilinen 400 görevi vardır. Vücudun sanayisidir.

17 Pankreas İlginç bir bilgi !
Pankreas özsuyu salgılayarak ince bağırsağa verir. Bu sıvıda karbonhidrat, yağ ve proteinlerin sindirilmesini sağlayan enzimler bulunur. İlginç bir bilgi ! Bir insanın su ve yemek olmadan yaşayabildiği bilinen en uzun süre 18 gündür.18 yaşında Avustralyalı bir genç tutuklanıp cezaevine konmuş ve unutulmuş. 18 gün sonra bulunduğunda ölmek üzere olduğu görülmüştür.

18 İnce Ağız İnce Bağırsak İnce
KARBONHİDRAT İnce Bağırsak PROTEİN Mide yAĞ İnce Bağırsak İnce Bağırsak

19

20


"Çakırhöyük ilköğretim okulu" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları