Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Meslek,bir kimsenin hayatını kazanmak için yaptığı,kuralları toplum tarafından belirlenmiş ve belli bir eğitimle kazanılan bilgi ve becerilere dayalı.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Meslek,bir kimsenin hayatını kazanmak için yaptığı,kuralları toplum tarafından belirlenmiş ve belli bir eğitimle kazanılan bilgi ve becerilere dayalı."— Sunum transkripti:

1

2 Meslek,bir kimsenin hayatını kazanmak için yaptığı,kuralları toplum tarafından belirlenmiş ve belli bir eğitimle kazanılan bilgi ve becerilere dayalı faaliyetler bütünüdür.

3 MESLEK SEÇMEK HAYAT BİÇİMİNİ SEÇMEK DEMEKTİR ! ÖYLEYSE ; GERÇEKCİ VE DOĞRU SEÇİM YAPMAK ZORUNDASINIZ BİR MESLEK DIŞARIDAN ÇEKİCİ GÖRÜNSE BİLE YETENEK VE BECERİLERİNİZE UYGUN DEĞİLSE SİZİN İÇİN İYİ BİR MESLEK DEĞİLDİR. MELSEK SEÇİMLERİNİZİ TESADÜFLERE BIRAKMAYINIZ ! ÖNCELİKLE BENİM NE GİBİ ÖZELLİKLERİM VAR ? BEN NE YAPABİLİRİM ? HAYATTAN NE BEKLİYORUM ? SORULARINI SAĞLIKLI BİR ŞEKİLDE CEVAPLAMALISINIZ !

4 NELERE DİKKAT ETMELİYİZ ? MESLEK MESLEK SEÇİMİ KONUSUNDA GERÇEKÇİ VE DOĞRU KARARA NASIL ULAŞABİLİRİZ ? ÖNCELİKLE ; * KENDİNİZİ TANIMALISINIZ TANIMALISINIZ, * MESLEKLERİ, * MESLEKİ EĞİTİM YERLERİ HAKKINDA BİLGİ EDİNMELİSİNİZ EDİNMELİSİNİZ. DAHA SONRA ; * KENDİNİZ VE MESLEKLER HAKKINDA EDİNDİĞİNİZ BİLGİLRİ DEGERLENDİRMELİ, * SEÇTİĞİNİZ MESLEĞİ KAZANABİLECEĞİNİZ UYGUN EĞİTİM YERİNE YÖNELMELİSİNİZ YÖNELMELİSİNİZ.

5 KENDİNİZİ DEĞERLERİNİZİ BEKLENTİLERİNİZİ SOSYO- EKONOMİK DURUMUNUZU İGİLERİNİZİ TANIMALISINIZ ! KİŞİLİK ÖZELLİKLERİNİZİ YETENEKLERİNİZİ FİZİKSEL ÖZELLİKLERİNİZİ

6 MESLEKLERİ TANIMALISINIZ ! MESLEK NEDİR ? ÇALIŞANLAR NE TÜR GÖREVLER YAPAR ? MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ FİZİKSEL ÖZELLİKLER, YETENEKLER, İLGİLER, KİŞİLİK ÖZELLİKLERİ NELERDİR ? MESLEĞE YÖNELİK EĞİTİM NERELERDE VE NASIL VERİLİR ? EĞİTİM SÜRESİ NE KADARDIR VE KİMLER NE ŞEKİLDE FAYDALANABİLİR ? MESLEKİ EĞİTİMDE HANGİ DERSLER OKUTULUR ? MESLEKTE İLERLEME OLANAKLARI VAR MIDIR ? ÇALIŞMA ORTAMI NASILDIR ?

7 MESLEKİ EĞİTİM SONRASI İLK İŞE GİRİŞTE NE KADAR KAZANÇ ELDE EDİLEBİLİR ? MESLEKTE İŞ BULMA OLANAKLARI NASILDIR, NEREDE VE NASIL İŞ BULUNABİLİR ?

8 MESLEKİ EĞİTİM YERLERİNİ TANIMALISINIZ ! HANGİ EĞİTİM KURUMLARINDA HANGİ MESLEK EĞİTİMİ SUNULMAKTADIR ? SEÇMEYİ DÜŞÜNDÜĞÜNÜZ MESLEKLE İLGİLİ EĞİTİM KURUMLARI HANGİLERİDİR ? BU EĞİTİM KURUMLARINDAN NASIL VE NE ŞEKİLDE YARARLANILABİLİR ? EĞİTİM OLANAKLARI NELERDİR VE BÖLGELERE GÖRE DAĞILIMLARI NASILDIR ? MESLEKİ EĞİTİM KURUMLARINA BAŞVURU ŞARTLARI NEDİR ? MEZUNİYET SONRASI ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ PİYASASI DURUMU NEDİR ? EĞİTİM SÜRESİ NE KADARDIR ?

9 EDİNDİĞİNİZ BİLGİLERİ DEĞERLENDİRMELİSİNİZ ! Sizde var olan yetenekler, ilgiler,fiziksel özellikler,kişilik özellikleri, seçmeyi düşündüğünüz mesleğin gerektirdiği nitelik ve şartlara uygun mu ? Meslekle ilgili çalışma koşulları sizin sağlık durumunuza uygun mu ? Seçmeyi düşündüğünüz meslek sizin beklentilerinize cevap verebilecek mi ? Şartlarınız, seçtiğiniz ya da seçmeyi düşündüğünüz mesleği size kazandıracak olan mesleki eğitimden yararlanabilmenize olanak tanıyor mu ? Ailenizin ekonomik gücü, sizin eğitiminiz sırasındaki harcamalarınızı karşılayabilecek düzeyde mi, ailenizden uzakta, bir başka kentte, eğitiminizi sürdürebilecek misiniz ?

10 İLKÖĞRETİM OKULU / ORTAOKUL SONRASI EĞİTİM SEÇENEKLERİ İŞ HAYATI ÜNİVERSİTE Meslek Kursları ÇIRAKLIK EĞİTİMİ GENEL KÜLTÜR EĞİTİMİ VEREN LİSELER İLKÖĞRETİM OKULU MESLEK LİSELERİ


"Meslek,bir kimsenin hayatını kazanmak için yaptığı,kuralları toplum tarafından belirlenmiş ve belli bir eğitimle kazanılan bilgi ve becerilere dayalı." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları