Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Zuhal GÜRSOY. Açık Kaynak Yazılım Nedir Kısa Tarihçe Açık Kaynağın Genişlemesi ve Bilgi Toplumuna Etkileri İçindekiler Açık Kaynak Yazılım Örnekleri Açık.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Zuhal GÜRSOY. Açık Kaynak Yazılım Nedir Kısa Tarihçe Açık Kaynağın Genişlemesi ve Bilgi Toplumuna Etkileri İçindekiler Açık Kaynak Yazılım Örnekleri Açık."— Sunum transkripti:

1 Zuhal GÜRSOY

2 Açık Kaynak Yazılım Nedir Kısa Tarihçe Açık Kaynağın Genişlemesi ve Bilgi Toplumuna Etkileri İçindekiler Açık Kaynak Yazılım Örnekleri Açık kaynak Yazılım ile İlgili Kaygılar/Sorunlar

3 Açık Kaynak Yazılım Nedir? Kaynak kodu herkese açık olan yazılıma “açık kaynak kodlu yazılım” denir. Kaynağına erişilebilen her yazılım, “açık kaynaklı yazılım” olmayabilir: – Kaynak kodunun kullanımı ve incelenmesi sınırlanmış olabilir. – Yazılımın kullanım şartları sınırlanmış olabilir. – Yazılımın yeniden dağıtım şartları sınırlanmış olabilir. – Herhangi bir lisansın eksikliği ya da şartların esnekliği, avantajdan çok dezavantaj anlamına gelebilir.

4 Açık Kaynak Yazılım Nedir? “Open Source Initiative” açık kaynak kodlu tanımını daha kapsamlı yapıyor. – Serbest dağıtıma izin veren, – Kaynak koduna erişime izin veren, – Türetilmiş çalışmalara imkan sağlayan, – Yazarın katkısını koruyan, – Kullanacak insan ya da insanlar arasında ayrımcılık yapmayan, – Kullanılacağı iş açısından ayrımcılık yapmayan, – Lisansın yeniden dağıtımına izin veren, – Üründen bağımsız, – Başka bir yazılımı sınırlamayan ve – Kullanıldığı teknolojiyi sınırlamayan lisansa sahip yazılımdır.

5 Açık Kaynak Yazılım Tarihçesi

6

7

8

9

10

11 Developer Trusted Developer Trusted Repository Distributor User Bug Reports Improvements (as source code) and evaluation results: User as Developer Development Community Açık Kaynak Yazılım Geliştirme Modeli

12 En Önemli Açık Kaynak Araçları: LAMP LAMP is an open source Web development platform that uses Linux as the operating system, Apache as the Web server, MySQL as the relational database management system and PHP as the object-oriented scripting language.open sourceLinuxApacheMySQLPHP

13 Açık Kaynaklı Uygulamalar

14 Açık Kaynak Kodlu Yazılımın Web Piyasasındaki Payı

15 Dünyada Ülkelerin Açık Kaynak Kodlu Yazılıma Katkı Oranları

16 En Çok Kullanılan 20 Açık Kaynak Yazılım WordPress Magento Mozilla Firefox Mozilla Thunderbird FileZilla GnuCash Audacity GIMP OpenOffice VLC Handbrake Pidgin Freemind Notepad++ 7-Zip Blender PDFCreator Calibre TrueCrypt Ubuntu Programlarla ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız..tıklayınız..

17 2014 BOSSIE Ödüllü Açık Kaynaklı Yazılımlar The best open source applications (18) The best open source application development tools (44) The best open source data center and cloud software (21) The best open source desktop and mobile software (16) The best open source networking and security software (11) The best open source big data tools (22)

18 Açık kaynak Yazılım ile ilgili Kaygılar/Sorunlar Kalite Telif Hakkı Vergilendirme Güvenlik Destek Türev ürünlerin standardı bozması

19 Açık Kaynak Yazılım Hayatın Her Alanında Yükseliyor

20 Dünyayı düzleştiren on güçten biri olarak; açık kaynak hareketi Thomas L. Friedman’ın Dünya Düzdür isimli kitabında dünyayı düzleştiren on güçten biri olarak «açık kaynak hareketi» ifade edilmiştir. Kendiliğinden örgütlenen işbirliği toplulukları... 1991 yılında helsinki üniversitesinde Linus Torvalds adlı bir öğrenci, microsoft’un windows işletim sistemiyle rekabet etmek amacıyla kendi geliştirdiği Linux işletim sistemini ortama gönderiyor ve herkesi bu sistemi ücretsiz olarak geliştirmeye çağırıyor. Açık kaynak hareketinin entellektüel ortaklar türünün en ilginç tarafı, başka biçimlere çok çabuk dönüşmesi ve içinden kendi alanlarındaki hiyerarşileri kırarak düzleştiren kendiliğinden örgütlenmiş başka katılımcı gruplar çıkarmasıdır. Genellikle ideolejileri temelinde birbiriyle bağlantılar kuran tek tek bireylerden oluşan çevrimiçi yorumcular bir tür açık kaynak haber merkezi oluşturuyorlar. Blogger olarak adlandırılan bu platformlarda çok ciddi paylaşımlar yapılabiliyor. Diğer bir entellektüel ortaklık hareketi olarak «halk ansiklopedisi» olarakda adlandırılan wikipedia yı örnek verebiliriz. Kullanıcılara kendi bilgisayarlarından ve kendi adlarına doğrudan düzeltme yapmalarına olanak veriyor. Hong kong üniversitesi gazetecilik ve medya araştırmaları merkezi profesörlerinden «Andrew lih» yaleglobal sitesinde yazdığı makalede wikipedia üzerine ayrınlı açıklamalarda bulunuyor. Neden bu kadar başarılı oldupuna dair.

21 Açık Kaynak: Yazılımın Ötesi Ansiklopediler Peer-to-peer paylaşım uygulamaları Bilgi kaynakları Sözlükler Forumlar Problem çözme ve deneyim paylaşımı araçları Sosyal Medya uygulamları... Yazılım geliştirme ile başlayan açık kaynak hareketi bugün bilgi toplumunu şekillendiren ve dönüştüren bir kültüre dönüşmüştür. Gönüllülük temelli olarak yürütülen ve ortak akıl ile geliştirilen bir çok «açık kaynak» uygulaması hayatımızı kolaylaştırmaktadır.

22 Kaynakça http://www.tripwiremagazine.com/2010/03/20-most-popular-open-source-software-ever- 2.html http://www.tripwiremagazine.com/2010/03/20-most-popular-open-source-software-ever- 2.html http://opensource.com/law/14/2/top-10-legal-issues-2013 http://www.lambdassociates.org/blog/the_problems_of_open_source.htm http://www.infoworld.com/article/2688104/open-source-software/article.html#googleplus http://news.netcraft.com/archives/2013/04/02/april-2013-web-server-survey.html http://www.slideshare.net/blackducksoftware/2014-future-of-open-source-survey- results?qid=751523a3-addd-47aa-8204-f2762e76301d&v=default&b=&from_search=1 http://www.slideshare.net/blackducksoftware/2014-future-of-open-source-survey- results?qid=751523a3-addd-47aa-8204-f2762e76301d&v=default&b=&from_search=1 T. L. Friedman. «Dünya Düzdür»

23 Teşekkürler !


"Zuhal GÜRSOY. Açık Kaynak Yazılım Nedir Kısa Tarihçe Açık Kaynağın Genişlemesi ve Bilgi Toplumuna Etkileri İçindekiler Açık Kaynak Yazılım Örnekleri Açık." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları