Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Yrd. Doç. Dr. Musa ATAŞ Ref: Uğur HALICI METU EEE.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Yrd. Doç. Dr. Musa ATAŞ Ref: Uğur HALICI METU EEE."— Sunum transkripti:

1 Yrd. Doç. Dr. Musa ATAŞ Ref: Uğur HALICI METU EEE

2

3 Kilitlenme (Deadlock) A set of two or more processes are deadlocked if they are blocked (i.e., in the waiting state) each holding a resource and waiting to acquire a resource held by another process in the set. İki veya daha fazla işlem bloklanmışlarsa yani, her işlem bir kaynağı kullanıyor (allocate) iken diğerinin kullandığı kaynağı istiyor (request) olursa ölümcül kilitlenme meydana gelir.

4 Kilitlenme (Deadlock) Örneğin bir işlem bir kaynağı (örneğin A dosyasını) kullanırken diğer bir kaynağı (örneğin B dosyasını) kullanmak istemektedir. Ancak aynı zamanda başka bir işlem B dosyasını kullanırken A dosyasını kullanmak istemektedir. Bu durumda her iki işlem de istedikleri dosyaları alamayacakları için bu işlemler bloklanacaklardır.

5 Kilitlenme örneği : Resource-Allocation Graph P1 P2 R1 R2 request allocate P1 işlemi R1 kaynağını kullanıyor (allocate etmiş) iken R2 kaynağını istiyor. P2 işlemi R2 kaynağını kullanıyor iken R1 kaynağını istiyor.

6 Kilitlenme algılama Eğer graph ta dairesel bir ilişki yoksa deadlock da yoktur. Eğer graphta döngü varsa: Eğer her kaynağın (resource) bir örneği (instance) varsa deadlock. Birden fazla örneği varsa deadlocak olma ihtimali vardır.

7

8 Kilitlenme algılama algoritması

9 Available= [0 0 0] Allocation= Request= Finish=

10 Başlarken Work= Available = [0 0 0] Hangi Request elemanı work ten yani [0 0 0] den küçük eşittir? 4.Eleman i=4 o zaman work=work+allocation(4) = [0 1 0] ve finish(4)=True; Geriye kalan hangi request elemanı [0 1 0] dan küçük eşittir? 2.Elaman i=2 o zaman work+=allocation(2) = [0 1 0]+[0 0 1]=[0 1 1] ; finish(2)=true; Geriye kalan hangi request elemanı [0 1 1] dan küçük eşittir? 1.Eleman i=1 o zaman work+=allocation(1) =[0 1 1]+[1 0 0]=[1 1 1]; finish(1)=True; Geriye kalan hangi request elemanı [1 1 1] dan küçük eşittir? 3.Eleman i=3 o zaman work+=allocation(3) =[1 1 1]+[0 1 0]=[1 2 1]; finish(3)=True; Finish in tüm elemanları true olduğundan sistemde deadlock yoktur. Request= Allocation=

11

12

13

14


"Yrd. Doç. Dr. Musa ATAŞ Ref: Uğur HALICI METU EEE." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları