Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 Sorunu küçümsemeyin “Benim sınıfımda böyle şey olmaz”  Ön yargılarınızın farkında olun.  Bilgi sahibi olun.  A ç ık, samimi ve inandırıcı olun. 

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " Sorunu küçümsemeyin “Benim sınıfımda böyle şey olmaz”  Ön yargılarınızın farkında olun.  Bilgi sahibi olun.  A ç ık, samimi ve inandırıcı olun. "— Sunum transkripti:

1  Sorunu küçümsemeyin “Benim sınıfımda böyle şey olmaz”  Ön yargılarınızın farkında olun.  Bilgi sahibi olun.  A ç ık, samimi ve inandırıcı olun.  Konuşması için bir fırsat verin.  Genellemeler yapmaktan kaçının.  Söylediği şeylere ani tepki vermeyin.  Korkularınıza dayanarak konuşmayın.  Özendirmemeye dikkat edin.  Merakı arttırmayın.  Öğüt vermeyin.

2 Onaylamalarınızın büyük ödül değeri taşıdığı ve öğretilerinizin şartsız bir bağlılıkla alındığı dönem;  Model olun.  Zararlı maddeleri tanıtın.  Hem kendi başına hem de bir başkasının vereceği ilaçları almamasını öğretin.  Karar verme alışkanlığını kazandırın.  Zararlı –yararlı yiyecekleri tanıtın.  Kendi sağlığına ilişkin girişimlerini övün.

3 Zihinsel ve sosyal becerilerinin geliştiği bir dönem;  Kuralları öğrenmelerini sağlayın.  Sağlıklı olmanın önemini gündeme getirin.  Sigara ve alkolün zararlarından bahsedin.  Reklamlarda satış için izlenen yolları açıklayın.  “Hayır” demesini öğretin.

4  Asi olma  Çabuk öfkelenme  Endişeli hal  Kendine dönüklük  Çabuk heyecanlanma  Ruh halinde sürekli iniş- çıkışlar yaşama  İlgi alanları ve zevklerin hızla değişmesi  Arayış içinde olma  Dış görünüşün önem kazanması  Özerk olma çabası  Ailenin geri plana düşüp arkadaşların ön plana gelmesi  Bir gruba ait olma gayreti  Cinselliğinin farkına varma

5  Sınıf içindeki gruplaşmalara ve grupların niteliklerine dikkat edin.  Maddeler ve olumsuz etkileri hakkında korkularınıza değil, gerçeklere dayalı bilgilere dayanarak konuşun.  Kendilerini ifade etmeleri için fırsatlar yaratın.  Sorumluluklarını alması için destekleyin, sınıf içinde görevler verin.

6  Maddelerin sağlığı, görünüşü, spor ve diğer aktiviteleri üzerinde nasıl etki yapacağını vurgulayın.  Kurallarınızda tutarlı olun.  “Hayır” demesini öğretmeye devam edin.  Spor ve diğer sosyal faaliyetlere (sinema, tiyatro, resim, müzik vb) yönlendirin.

7  Madde kullanımının bireyin tüm yaşamını (kişilik, sağlık, ekonomik, okul, arkadaş ve aile) etkilediğini,  Bağımlılığın ömür boyu sürdüğünü,  Arkadaş baskısına karşı nasıl tepki verileceğini,  Sağlıklı bir yaşamın nasıl korunacağını,  Sorunları çözmek için başka yollar olduğunu anlatın

8 1. Yalnız iradesiz kişiler mi bağımlı olur? 2. Uyuşturucu bazı ülkelerde neden serbest? 3. Bağımlılar iyileşebilir mi? 4. Uyuşturucu herkesi aynı mı etkiler? 5. Bir kere denemekle ya da ara sıra kullanmakla bağımlı olunur mu? 6. Ottur zararı yok mudur? 7. Maddelerden bahsetmek kullanımı teşvik eder mi? 8. Kimler bağımlı olur? 9. Sadece damar yoluyla alınan maddeler mi uyuşturucudur?

9 1. Bağımlılığın irade ile ilgisi yoktur. Hiç kimse yola “Ben bağımlı olacağım!” diye çıkmaz. 2. Uyuşturucu olarak sadece Esrar Hollanda da, diğer uyuşturuculara geçişi engellemek için serbesttir. 3. Bağımlılık tam olarak iyileşmez ama düzelir. Bağımlılık ömür boyu süren bir hastalıktır. 4. Uyuşturucu herkesi farklı etkiler. Etkilerin ortaya çıkış süresi ve yoğunluğu bireyler arası farklılık gösterir. 5. Bir kere denemekle ya da ara sıra kullanmakla bağımlı olunur. Bağımlılığın ilk adımı bir kere kullanmaktır. 6. Bağımlılık potansiyeli düşük olmakla beraber esrar da bağımlılık yapar. 7. Maddelerden bahsetmek kullanımı teşvik etmez. Hayır, çocukların bakış açınızı öğrenmelerini ve doğru bilgilenmelerini sağlar. 8. Herkes bağımlı olabilir. 9. Her madde bağımlılık yapabilir.

10  Nasihat dilini kullanmadan sigaranın etkileri hakkında konuşun.  Sınıf içindeki konuşmalarınız ona değil, üçüncü şahsa yönelik olsun.  Sınıf içinde sigara ve etkileri başlıklı bir tartışma düzenleyin.

11  Gerilimi azaltın. “Aa, sigara mı içiyorsun?”,  Kuralları hatırlatın. “Biliyorsun okulda içmek yasak, bu yüzden ceza alabilirsin...”  Kararın sorumluluğunu ona verin. “Paketi bana verebilirsin ya da içebilirsin, ama kuralları biliyorsun karar senin.”

12  Onu etiketlemekten kaçının, çünkü “kullanıcı olarak” etiketlenen öğrenciye yaklaşmak çok zordur “Keş bu...”  Önyargılarınızın farkına varın, böylece iletişimi aksatma olasılığını azaltırsınız “Bunlar iflah olmaz”

13  Eğer öğrenci maddenin etkisi altında ise onunla bu durumda konuşmanın yararı olmaz.  Kendinizi hazır hissetmeden onunla konuşmayın.  Öfke duyabilirsiniz, sakinliğinizi korumaya çalışın.  Kendinizi onun yerine koymayı deneyerek onun düşünce, yaşantı ve korkularını anlamaya çalışın.

14  Eğer sadece şüpheleniyorsanız önce kuşkularınızı destekleyecek bilgiler edinin.  Konuşmanın özel olduğunu ve mutlaka gelmeleri gerektiğini dile getirin.  Size güvenmelerini sağlayın. Gencin evdeki davranışları, arkadaşlarıyla ilgili bilgi alın.  Geldiklerinde genel olarak madde bağımlılığından söz ederek konuya girin.  Genç hakkındaki endişelerinizi ve bunları destekleyecek bilgilerinizi aktarın.

15  Soğukkanlılığınızı koruyun.  Sakinleştirmeye ve ona güven vermeye çalışın.  Eğer bilincini kaybetmişse yan yatırın ve soluk aldığından emin olun.  Gerginlik hali ya da tepkisizliği devam ederse acil servisi (112) arayın.  Kullandığı ilaçları, maddeleri ya da tozları toplayın ve doktoruna verin.  Ailesine haber verin.

16 Disiplin Cezaları  İlköğretimde disiplin kuruluna verilmemektedir.  Ortaöğretimde; Sigara içmeye: Uyarma, kınama, mahrumiyet Uyuşturucu ve alkol kullanma: Tasdikname ile uzaklaştırma Uyuşturucu madde ticareti: Sürekli uzaklaştırma cezaları verilir.  Eğer öğrenci iyileşmeyi taahhüt eder ve buna dair kağıt imzalarsa disiplin cezası ertelenir. Bunu reddederse aileye haber verilir ve disiplin cezası uygulamaya konur.  Bağımlı kişi hakkında takibat başlatılmadan tedavi isteğinde bulunursa hakkında kanuni işlem yapılmaz.

17 Öğretmen bir öğrencisinin madde kullandığından şüpheleniyor ya da bundan emin ise;  Çocukla kendisi konuşup onu yönlendirmeye çalışabilir ya da durumu direkt olarak idareye değil rehber öğretmene bildirir. Rehber öğretmen;  görüşmesinde çocuğa okulda karşılaşabileceği problemleri anlatarak yardım alması için ikna etmeye çalışır,  çocuğun izni dahilinde aileye bilgi verir,  eğer konu idareye intikal etmiş ve çocuğun ceza alması gündemdeyse iyileşme taahhüdü imzalaması için onunla görüşür.


" Sorunu küçümsemeyin “Benim sınıfımda böyle şey olmaz”  Ön yargılarınızın farkında olun.  Bilgi sahibi olun.  A ç ık, samimi ve inandırıcı olun. " indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları