Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Ali DAĞDEVİREN www.fendosyasi.com Sindirim sistemi Hadi birlikte bir keşfe çıkalım…

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Ali DAĞDEVİREN www.fendosyasi.com Sindirim sistemi Hadi birlikte bir keşfe çıkalım…"— Sunum transkripti:

1 Ali DAĞDEVİREN www.fendosyasi.com Sindirim sistemi Hadi birlikte bir keşfe çıkalım…

2 Ali DAĞDEVİREN www.fendosyasi.com

3 Mekanik Sindirim Ağızda, dişler yardımı ile başlar. Dil de yardımcı rol oynar.

4 Ali DAĞDEVİREN www.fendosyasi.com Kimyasal sindirim  Enzimler yardımı ile gerçekleşir.  Ağızda başlar, ince bağırsakta son bulur.  Kimyasal sindirime pankreas ve karaciğer yardım eder.

5 Ali DAĞDEVİREN www.fendosyasi.com AĞIZ  Dişler ve dil yardımı ile mekanik sindirim gerçekleşir.  Pişmiş nişastanın kimyasal sindirime başladığı yerdir.

6 Ali DAĞDEVİREN www.fendosyasi.com YEMEK BORUSU  Peristaltik hareketle, besinleri mideye iletir.  Halkalardan oluşmuş bir boru gibidir.

7 Ali DAĞDEVİREN www.fendosyasi.com MİDE  Protein sindiriminin büyük oranda yapıldığı organdır.  Mide asidik bir ortamdır.  Midedeki mukoza tabakası midenin delinmesini önler

8 Ali DAĞDEVİREN www.fendosyasi.com İNCE BAĞIRSAK  Pankreas ve karaciğerden sindirime yardımcı enzimler ince bağırsağa dökülür.  Emilimin en fazla olduğu organdır.  Yağların sindirimi sadece ince bağırsakta olur.

9 Ali DAĞDEVİREN www.fendosyasi.com KALIN BAĞIRSAK  Sindirilemeyen ve fazla besinlerin depo edildiği organdır.  Suyun büyük bir bölümü burada emilir.

10 Ali DAĞDEVİREN www.fendosyasi.com SİNDİRİME YARDIMCI ORGANLAR  KARACİĞER  PANKREAS

11 Ali DAĞDEVİREN www.fendosyasi.com SİNDİRİME YARDIMCI ORGANLAR  KARACİĞER  PANKREAS

12 Ali DAĞDEVİREN www.fendosyasi.com TEŞEKKÜRLER


"Ali DAĞDEVİREN www.fendosyasi.com Sindirim sistemi Hadi birlikte bir keşfe çıkalım…" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları