Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

PERİYODİK CETVEL ELEMENTLER METALLER YARI METALLER AMETALLER.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "PERİYODİK CETVEL ELEMENTLER METALLER YARI METALLER AMETALLER."— Sunum transkripti:

1

2

3 PERİYODİK CETVEL

4 ELEMENTLER METALLER YARI METALLER AMETALLER

5 PERİYODİK CETVEL ELEMENTLERİ ve ÖZELLİKLERİ METALLER METALLER  KOLAYLIKLA İŞLENEBİLİR,TEL VE LEVHA HALİNE GETİRİLEBİLİRLER.  KENDİLERİNE ÖZGÜ METALİK PARLAKLIKLARI VARDIR.  ISI VE ELEKTRİĞİ İYİ İLETİRLER.  CIVA HARİÇ ODA SICAKLIĞINDA HEPSİ KATIDIDIR.  GENELLİKLE ERİME VE KAYNAMA NOKTALARI YÜKSEKTİR.  KENDİ ARALARINDA BİLEŞİK OLUŞTURAMAZLAR.  CANLILARDA AZ MİKTARDA BULUNUR.

6 PERİYODİK CETVEL ELEMENTLERİ ve ÖZELLİKLERİ AMETALLER AMETALLER  KIRILGAN OLDUKLARI İÇİN İŞLENEMEZ, TEL VE LEVHA HALİNE GETİRİLEMEZLER.  PARLAKLIKLARI YOKTUR DEĞİŞİK RENKLERDE OLABİLİRLER.  ODA SICAKLIĞINDA KATI SIVI VE GAZ OLABİLİRLER.  GENELLİKLE ERİME VE KAYNAMA NOKTALARI DÜŞÜKTÜR.  KENDİ ARALARINDA VE METALLERLE BİLEŞİK YAPARLAR.  CANLILARDA BOL MİKTARDA BULUNUR.

7 PERİYODİK CETVEL ELEMENTLERİ ve ÖZELLİKLERİ SOYGAZLAR SOYGAZLAR SOYGAZ ADI VERİLEN ELEMENTLER AMETALLERİN BİR GRUBUDUR.SOYGAZLAR ODA SICAKLIĞINDA GAZ HALİNDE BULUNUR.BİLEŞİK OLUŞTURMAZLAR,PERİYODİK TABLONUN EN SAĞ SUTUNUNDA YER ALIRLAR. SOYGAZ ADI VERİLEN ELEMENTLER AMETALLERİN BİR GRUBUDUR.SOYGAZLAR ODA SICAKLIĞINDA GAZ HALİNDE BULUNUR.BİLEŞİK OLUŞTURMAZLAR,PERİYODİK TABLONUN EN SAĞ SUTUNUNDA YER ALIRLAR.  Son yörüngelerinde en fazla elektron bulundururlar.  Elektron ilgileri yoktur.  İyonlaşma enerjileri çok fazladır.  Bağ yapmazlar.  Kimya yapıları çok kararlıdır.

8 PERİYODİK CETVEL ELEMENTLERİ ve ÖZELLİKLERİ YARI METALLER  ELEMENTLERDEN BAZILARI, BAZI ÖZELLİKLERİ İLE METALLERE BAZI ÖZELLİKLERİ İLEDE AMETALLERE BENZER. Silisyum hem metal gibi parlak hem de ametal gibi kırılgandır.

9 TÜM ELEMENTLER PERİYODİK ÇİZELGEDE GÖSTERİLİR YÜK ELEKTRON SAYISI ATOM NUMARASI NÖTRON SAYISI KÜTLE NUMARASI

10 ATOM NUMARASI

11 KÜTLE NUMARASI

12 İYONLAŞMA ENERJİSİ

13 ELEKTRON İLGİSİ

14 ATOM ÇAPI

15 DEĞERLİK ELEKTRON SAYISI

16 METALİK ÖZELLİKLER

17 AMETALİK ÖZELLİKLER

18 İNDİRGENLİK

19 YÜKSELTGENLİK


"PERİYODİK CETVEL ELEMENTLER METALLER YARI METALLER AMETALLER." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları