Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Www.hazirslayt.com SINAV KAYGISI. www.hazirslayt.com SINAV KAYGISI NEDİR?  Kaygı, herhangi bir stresli durumda yaşanan doğal bir duygudur ve yaşamın.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Www.hazirslayt.com SINAV KAYGISI. www.hazirslayt.com SINAV KAYGISI NEDİR?  Kaygı, herhangi bir stresli durumda yaşanan doğal bir duygudur ve yaşamın."— Sunum transkripti:

1 www.hazirslayt.com SINAV KAYGISI

2 www.hazirslayt.com SINAV KAYGISI NEDİR?  Kaygı, herhangi bir stresli durumda yaşanan doğal bir duygudur ve yaşamın doğal bir parçasıdır.  Öğrenciler için sınava girmek stres dolu ve kaygı yaratan bir yaşantıdır.  Her öğrenci, sınava bağlı olarak, kaygının etkilerini değişik şekillerde yaşar ve hisseder.

3 www.hazirslayt.com SINAV KAYGISININ NEDENLERİ . Zamanı iyi kullanmama  · Kötü çalışma alışkanlıkları  · Beklenti düzeyi  · Mükemmeliyetçi yaklaşım  · Görev ve sorumlulukları erteleme  · Başarısız olma ve değerlendirilme korkusu vs.

4 www.hazirslayt.com SINAV KAYGISININ ETKİLERİ  Öğrenilen bilgiler transfer edilemez,  Okuduğunu anlama ve düşünceleri organize etmede zorluk yaşanır,  Dikkatte bir daralma ve azalma olur, dikkat sınavın içeriğine değil sınavın kendisine bağlı olarak yaşananlara odaklanır,

5 www.hazirslayt.com SINAV KAYGISININ ETKİLERİ  Zihinsel beceriler zayıflar, bilgilerin hatırlanmasını engeller,  Enerji tükenir ve israf edilmiş olur,  Fiziksel rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olur.

6 www.hazirslayt.com SINAV KAYGISININ BELİRTİLERİ  Kalp atışlarında hızlanma ve artış, çarpıntı  Hızlı nefes alıp-verme  Gerginlik ve / veya sinirlilik hali,  Terleme ve /veya titreme,  Dilin damağın kuruması  Mide şikayetleri

7 www.hazirslayt.com SINAV KAYGISININ BELİRTİLERİ  Bağırsak hareketlerinde değişme,  Telaş, şaşkınlık, organize olamama,  Baş ağrısı, huzursuz uyku, kabus görme,  Konsantrasyon bozuklukları,

8 www.hazirslayt.com SINAV KAYGISININ BELİRTİLERİ  · Kaygı ve korku ifadeleri içeren  düşünceler,  · Ortamdan uzaklaşmak isteme,  · Yorgunluk belirtileri,  · Yeme alışkanlıklarında değişme  vs.

9 www.hazirslayt.com SINAV KAYGISININ SEBEP OLDUĞU DUYGULAR  · Endişe,  · Huzursuzluk,  · Öfke-Kızgınlık,  · Korku,  · Ümitsizlik,  · Mahcubiyet,  · Hayal kırıklığı,  · Mutsuzluk,  · Tedirginlik. 

10 www.hazirslayt.com YARARSIZ DÜŞÜNCELER  · Sınava hazır değilim,  · Bu bilgiler çok gereksiz ve saçma. Nerede ve ne zaman kullanacağım ki?  · Sınavlar niye yapılıyor, ne gerek var?  · Bu bilgiler gelecekte benim işime yaramaz. . Sınava hazırlanmak için gerekli zamanım yok ki.

11 www.hazirslayt.com YARARSIZ DÜŞÜNCELER  · Bu konuları anlayamıyorum, aptal olmalıyım.  · Ben zaten bu konuları anlamıyorum.  · Biliyorum bu sınavda başarılı olamam.  · Sınav kötü geçecek.  · Çok fazla konu var, hangi birine  hazırlanabilirim ki?

12 www.hazirslayt.com YARARLI DÜŞÜNCELER  Yapmam gereken nedir?  Yapabildiğimin en iyisini yapmamın bana ne zararı olabilir?  Ne kaybederim ? Yeterli zamanımın olmadığı doğru, ancak olan zamanımı en etkili şekilde nasıl kullanabilirim?

13 www.hazirslayt.com YARARLI DÜŞÜNCELER  · Tüm materyalleri çalışamasam bile, önemli bölümlere öncelik vererek konu eksiklerimi tamamlayabilirim.

14 www.hazirslayt.com KAYGIYI KONTROL ETMEK Öncelikle sınava konsantre olmanızı ve sorulara odaklanmanızı sağlar. Düşüncelerinizi organize etmede, dikkatinizi toplamada yardımcı olur.

15 www.hazirslayt.com KAYGIYI KONTROL ETMEK  Olumsuz düşünmenizi ve paniğe kapılmanızı engeller.  Kontrol duygusu başarmaya yardım eder, gerçek performansınızı sergilemenizde önemli rol oynar.

16 www.hazirslayt.com SINAV KAYGISINI AZALTAN FAKTÖRLER  Sınavlara en iyi şekilde, bir plan ve program dahilinde hazırlanmak,  Çalışmaları asla ertelememek,  Zamanı akıllı kullanmak,  Beklentiyi gerçekçi tutmak,  Olumsuz duygu, düşüncelerden kurtulmak

17 www.hazirslayt.com SINAVLARDAN ÖNCE;  Çalışma alışkanlıklarınızı ve sınava ilişkin tutumlarınızı gözden geçirerek yeni bir zihinsel yapılanma yaratmaya çalışın.  Zamanı iyi kullanmayı öğrenin.  Kendinizi rahat hissederseniz sınavlarda panik yaşamazsınız.

18 www.hazirslayt.com SINAVLARDAN ÖNCE;  Beslenmenize ve uykunuza dikkat edin.  Sınava hazırlanma çalışmalarınızı son geceye veya sabaha bırakmayın.

19 www.hazirslayt.com SINAVLARDAN ÖNCE;  Sınava elinizden geldiğince hazırlanmış olma duygusu, kendinizi rahat hissetmenize ve kaygınızı azaltmanıza yardımcı olur.  Sınavlardaki tutumunuz ve kendinize ilişkin olumlu bir düşünce yapısı geliştirmeye çalışın.

20 www.hazirslayt.com SINAVLARDAN ÖNCE;  Mükemmeliyetçi olmayın.  Beklentilerinizin gerçekçi ve hedeflerinizin ulaşılabilir olmasına dikkat edin.

21 www.hazirslayt.com SINAV SÜRESİNCE....

22 www.hazirslayt.com Sınav anında;  Hiçbir şey yapamayacağım, sınav kötü geçecek, ya soruları cevaplayamazsam ya da her şeyi unuttum gibi olumsuz düşünceleri aklınızdan çıkarın ve yukarıda sözü edilen “Sınav kaygısıyla başa çıkma teknikleri” nden birini uygulayın. Hazır olduğunuzu düşündüğünüzde sınava başlayın.

23 www.hazirslayt.com  Kontrolün kendinizde olduğunu hissettiğinizde ve soruları dikkatle okumaya başladığınızda kaygınız azalacaktır. Yönergeyi dikkatle okuyun ve sorulara göz gezdirin. Zamanı nasıl kullanacağınıza ve soruları hangi sırayla cevaplayacağınıza karar verin.

24 www.hazirslayt.com  Cevaplayabileceğiniz sorulardan başlamak en iyisidir. Yapabildiğiniz sorulardan başlamak sizi motive eder.

25 www.hazirslayt.com  Bir soruyu cevaplarken aklınıza başka bir soru ile ilgili bir bilgi ya da düşünce gelirse, başka bir kağıda kısaca not edin, o sorunun cevabını düşünerek vakit kaybetmeyin ve dikkatinizi dağıtmayın. Dikkatinizin dağılması ve konsantrasyonunuzun bozulması yeniden kaygılanmanıza neden olur.

26 www.hazirslayt.com  Konsantrasyonunuz bozulur ve kaygı düzeyiniz yükselirse, o ana kadar iyi gittiğinizi göz önüne alarak, uyguladığınız tekniği tekrarlayın ve sınava devam edin. Kaygınıza teslim olmayın ve bu durumla baş edebileceğinizi unutmayın.

27 www.hazirslayt.com SINAVDAN SONRA...

28 www.hazirslayt.com  Sınavınız iyi veya kötü geçsin, sınavdan sonra kendinizi ödüllendirin; kendinize sevdiğiniz bir şeyler alın, hoşlandığınız bir şeyler yapın.

29 www.hazirslayt.com  Sınavda başarısız olduğunuz konuları tespit edip eksikleriniz ve yanlışlarınız üzerinde durun, bir sonraki sınavda başarılı olmak için neler yapmanız gerektiğini planlayın ve bunları uygulamaya çalışın.

30 www.hazirslayt.com

31


"Www.hazirslayt.com SINAV KAYGISI. www.hazirslayt.com SINAV KAYGISI NEDİR?  Kaygı, herhangi bir stresli durumda yaşanan doğal bir duygudur ve yaşamın." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları