Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SINAV KAYGISI www.hazirslayt.com.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SINAV KAYGISI www.hazirslayt.com."— Sunum transkripti:

1 SINAV KAYGISI

2 SINAV KAYGISI NEDİR? Kaygı, herhangi bir stresli durumda yaşanan doğal bir duygudur ve yaşamın doğal bir parçasıdır. Öğrenciler için sınava girmek stres dolu ve kaygı yaratan bir yaşantıdır. Her öğrenci, sınava bağlı olarak, kaygının etkilerini değişik şekillerde yaşar ve hisseder.

3 SINAV KAYGISININ NEDENLERİ
.   Zamanı iyi kullanmama ·   Kötü çalışma alışkanlıkları ·   Beklenti düzeyi ·   Mükemmeliyetçi yaklaşım ·   Görev ve sorumlulukları erteleme ·   Başarısız olma ve değerlendirilme korkusu vs.

4 SINAV KAYGISININ ETKİLERİ
    Öğrenilen bilgiler transfer edilemez,      Okuduğunu anlama ve düşünceleri organize etmede zorluk yaşanır,      Dikkatte bir daralma ve azalma olur, dikkat sınavın içeriğine değil sınavın kendisine bağlı olarak yaşananlara odaklanır,

5 SINAV KAYGISININ ETKİLERİ
   Zihinsel beceriler zayıflar, bilgilerin hatırlanmasını engeller ,   Enerji tükenir ve israf edilmiş olur,   Fiziksel rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olur.

6 SINAV KAYGISININ BELİRTİLERİ
       Kalp atışlarında hızlanma ve artış, çarpıntı       Hızlı nefes alıp-verme        Gerginlik ve / veya sinirlilik hali,        Terleme ve /veya titreme,        Dilin damağın kuruması Mide şikayetleri

7 SINAV KAYGISININ BELİRTİLERİ
    Bağırsak hareketlerinde değişme,      Telaş, şaşkınlık, organize olamama,        Baş ağrısı, huzursuz uyku, kabus görme,        Konsantrasyon bozuklukları,

8 SINAV KAYGISININ BELİRTİLERİ
·       Kaygı ve korku ifadeleri içeren düşünceler, ·       Ortamdan uzaklaşmak isteme, ·       Yorgunluk belirtileri, ·       Yeme alışkanlıklarında değişme vs.

9 SINAV KAYGISININ SEBEP OLDUĞU DUYGULAR
·        Endişe, ·        Huzursuzluk, ·        Öfke-Kızgınlık, ·        Korku, ·        Ümitsizlik, ·        Mahcubiyet, ·        Hayal kırıklığı, ·        Mutsuzluk, ·        Tedirginlik. ·       ·       

10 YARARSIZ DÜŞÜNCELER · Sınava hazır değilim,
· Bu bilgiler çok gereksiz ve saçma. Nerede ve ne zaman kullanacağım ki? · Sınavlar niye yapılıyor, ne gerek var? · Bu bilgiler gelecekte benim işime yaramaz. . Sınava hazırlanmak için gerekli zamanım yok ki.

11 YARARSIZ DÜŞÜNCELER · Bu konuları anlayamıyorum, aptal olmalıyım.
· Ben zaten bu konuları anlamıyorum. · Biliyorum bu sınavda başarılı olamam. · Sınav kötü geçecek. · Çok fazla konu var, hangi birine hazırlanabilirim ki?

12 YARARLI DÜŞÜNCELER Yapmam gereken nedir?
Yapabildiğimin en iyisini yapmamın bana ne zararı olabilir? Ne kaybederim ? Yeterli zamanımın olmadığı doğru, ancak olan zamanımı en etkili şekilde nasıl kullanabilirim?

13 YARARLI DÜŞÜNCELER ·  Tüm materyalleri çalışamasam bile, önemli bölümlere öncelik vererek konu eksiklerimi tamamlayabilirim.

14 KAYGIYI KONTROL ETMEK Öncelikle sınava konsantre olmanızı ve sorulara odaklanmanızı sağlar. Düşüncelerinizi organize etmede, dikkatinizi toplamada yardımcı olur.

15 KAYGIYI KONTROL ETMEK Olumsuz düşünmenizi ve paniğe kapılmanızı engeller. Kontrol duygusu başarmaya yardım eder, gerçek performansınızı sergilemenizde önemli rol oynar.

16 SINAV KAYGISINI AZALTAN FAKTÖRLER
Sınavlara en iyi şekilde, bir plan ve program dahilinde hazırlanmak, Çalışmaları asla ertelememek, Zamanı akıllı kullanmak, Beklentiyi gerçekçi tutmak, Olumsuz duygu, düşüncelerden kurtulmak

17 SINAVLARDAN ÖNCE; Çalışma alışkanlıklarınızı ve sınava ilişkin tutumlarınızı gözden geçirerek yeni bir zihinsel yapılanma yaratmaya çalışın. Zamanı iyi kullanmayı öğrenin. Kendinizi rahat hissederseniz sınavlarda panik yaşamazsınız.

18 SINAVLARDAN ÖNCE; Beslenmenize ve uykunuza dikkat edin.
Sınava hazırlanma çalışmalarınızı son geceye veya sabaha bırakmayın.

19 SINAVLARDAN ÖNCE; Sınava elinizden geldiğince hazırlanmış olma duygusu, kendinizi rahat hissetmenize ve kaygınızı azaltmanıza yardımcı olur. Sınavlardaki tutumunuz ve kendinize ilişkin olumlu bir düşünce yapısı geliştirmeye çalışın.

20 SINAVLARDAN ÖNCE; Mükemmeliyetçi olmayın.
Beklentilerinizin gerçekçi ve hedeflerinizin ulaşılabilir olmasına dikkat edin.

21 SINAV SÜRESİNCE....

22 Sınav anında; Hiçbir şey yapamayacağım, sınav kötü geçecek, ya soruları cevaplayamazsam ya da her şeyi unuttum gibi olumsuz düşünceleri aklınızdan çıkarın ve yukarıda sözü edilen “Sınav kaygısıyla başa çıkma teknikleri” nden birini uygulayın. Hazır olduğunuzu düşündüğünüzde sınava başlayın.

23 Kontrolün kendinizde olduğunu hissettiğinizde ve soruları dikkatle okumaya başladığınızda kaygınız azalacaktır. Yönergeyi dikkatle okuyun ve sorulara göz gezdirin. Zamanı nasıl kullanacağınıza ve soruları hangi sırayla cevaplayacağınıza karar verin.

24 Cevaplayabileceğiniz sorulardan başlamak en iyisidir
Cevaplayabileceğiniz sorulardan başlamak en iyisidir. Yapabildiğiniz sorulardan başlamak sizi motive eder.

25 Bir soruyu cevaplarken aklınıza başka bir soru ile ilgili bir bilgi ya da düşünce gelirse, başka bir kağıda kısaca not edin, o sorunun cevabını düşünerek vakit kaybetmeyin ve dikkatinizi dağıtmayın. Dikkatinizin dağılması ve konsantrasyonunuzun bozulması yeniden kaygılanmanıza neden olur.

26 Konsantrasyonunuz bozulur ve kaygı düzeyiniz yükselirse, o ana kadar iyi gittiğinizi göz önüne alarak, uyguladığınız tekniği tekrarlayın ve sınava devam edin. Kaygınıza teslim olmayın ve bu durumla baş edebileceğinizi unutmayın.

27 SINAVDAN SONRA...

28 Sınavınız iyi veya kötü geçsin, sınavdan sonra kendinizi ödüllendirin; kendinize sevdiğiniz bir şeyler alın, hoşlandığınız bir şeyler yapın.

29 Sınavda başarısız olduğunuz konuları tespit edip eksikleriniz ve yanlışlarınız üzerinde durun, bir sonraki sınavda başarılı olmak için neler yapmanız gerektiğini planlayın ve bunları uygulamaya çalışın.

30

31


"SINAV KAYGISI www.hazirslayt.com." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları