Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

UNIT- 3 OUR NATURAL HERITAGE.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "UNIT- 3 OUR NATURAL HERITAGE."— Sunum transkripti:

1 UNIT- 3 OUR NATURAL HERITAGE

2 LET’S PRESERVE THE ENVIRONMENT.

3 Should Shouldn”t öğüt ya da tavsiye bildirir
Should Shouldn”t  öğüt ya da tavsiye bildirir. Bir kişiye öğütte bulunurken yapmalısın derken should kullanmalıyız. Yapılmasının iyi olmayacağını söyleyebilmek için ise olumsuz hali shouldn’t kullanmalıyız.

4 What do you advice the man to do?
Picture 1 You should turn off the lights when you go out . You shouldn’t waste the electiricity.

5 Ought to - Ought not Ought to" da "should" ile aynı manada kullanılır
Ought to - Ought not Ought to" da "should" ile aynı manada kullanılır. Günlük hayatta genellikle should tercih edildiğinden, çok fazla rastlamayız. *Amerikalılar genelde daha az formal olan “should not ” ve “had better not ” kullanırlar.Olumsuz yapıda ”Ought not to “değil “Ought not” doğrusudur

6 She should save money to buy a car
She should save money to buy a car. She ought to save money to buy a car.   She shouldn’t waste her money to buy a car. She ought not (to) waste her money to buy a car . 

7 Had better Had better not “Had better” yapısı, karşı tarafa bir konuda tavsiye verirken ve öneride bulunurken kullanılır. Anlam yönüyle "should" yapısına çok benzer ve aynı manayı verir. “Had better”in olumsuz şekli “had better not” şeklinde kullanılır. Had better =Should=ought to Had better not = Shouldn’t=ought not Bir işin yapılmasının iyi olacağını kuvvetli bir uyarı ya da öneri olarak belirtmek için kullanılır.

8 You had better work harder, or you will fail
You had better work harder, or you will fail.  (Daha çok çalışsan iyi olur, yoksa sınıfta kalırsın.)   Olumsuz şeklinde, better kelimesinden sonra olumsuzluk eki “not” getirilir. You had better not go now.  (Şimdi gitmesen iyi olur.)  

9 MUST “Must” bir şeyin yada bir durumun “çok gerekli yada zorunlu” olması anlamındadır Must not (mustn’t) olumsuzluk bildirir. *You must pay the bill before you leave the restaurant. (Restarondan ayrılmadan önce hesabı ödemelisin.) *You must do your homework. (Ev ödevini yapmalısın.)  *You are ill,you must see the doctor. (Hastasın,doktora görünmelisin.) *Children must keep their rooms tidy. (Çocuklar odalarını toplu tutmalıdır.) *You mustn’t tell lies. (Yalan söylememelisin.) *You mustn’t be late for school. (Okula geç kalmamalısın.) *You mustn’t eat food in class. (Sınıfta yiyecek yememelisin)

10 Fill in the blanks with must or mustn't We run in the hospital.
Children play football in the street. mustn’t You brush your teeth every day. must A student do homework. must A baby drink milk every night must

11 He’s wasting the water.In that case, what do you say to him ?
You shouldn’t =ought not =had better not waste water

12 He should walk or use the public transportation
John drives to the work everyday. What do you suggest him to do to save the environment? He should walk or use the public transportation He ought to ride a bike

13 He should=ought to use economic bulbs
Mr.Brown doesn’t use fluorescent lamp.What should he do to save the energy ? He should=ought to use economic bulbs

14 I think he is doing something wrong. What do you suggest him to do ?
He shouldn’t=ought not=had better not throw the rubbish out

15 Trees are very important for our life.
If so,what should we do ? We should=had better=ought to plant trees and we shouldn’t=ought not =had better not cut down them

16 PROTECT THE ENVIRONMENT?
HOW CAN WE PROTECT THE ENVIRONMENT? You group glass, paper and plastics. should You use frozen food. ought not mustn’t You use chemicals. ought to You plant a lot of trees. You use electricity carefully. had better You ride a bycycle or walk. must should You recycle the rubbish. ought to You turn off the electricity.

17 hcd68


"UNIT- 3 OUR NATURAL HERITAGE." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları