Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ETKİLİ DERS ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ Hüsnü DURSUN ETKİLİ DERS ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ Hüsnü DURSUN.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ETKİLİ DERS ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ Hüsnü DURSUN ETKİLİ DERS ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ Hüsnü DURSUN."— Sunum transkripti:

1 ETKİLİ DERS ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ Hüsnü DURSUN ETKİLİ DERS ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ Hüsnü DURSUN

2 Öğrencinin Başarısını Önemli Ölçüde Etkileyen Çalışma Alışkanlıkları Nelerdir? Zamanı iyi planlama Çalışma ortamının düzenlenmesi Çalışma sürelerinin ve aralıklarının planlanması Not tutma Aktif dinleme Hızlı ve etkili okuma Özet çıkarma Hafızayı güçlendirme Motivasyon (İsteklilik)

3 Aktif Dinleme Öğretmenin anlattıkları: Konunun özünü ve en can alıcı noktalarını Konunun özünü ve en can alıcı noktalarını verir. verir. Yazılı sınavlarınız için ip uçlarını verir. Yazılı sınavlarınız için ip uçlarını verir. Öncelikle dinlemeye hazır olacaksınız (bedensel ihtiyaçlarınızı karşılamış olacaksınız, dersi dinlemeye istekli olacaksınız, öğretmenin ne anlatacağını bileceksiniz)

4 Aktif Dinleme Bilgiyi hafızanıza işleme (Düşünceleri yakalama, düşüncenin önemini saptama, diğer (Düşünceleri yakalama, düşüncenin önemini saptama, diğer düşüncelerle ilişkisini saptama.) düşüncelerle ilişkisini saptama.) Ön kestirim ve düşünme (Önceki öğrendiklerinizle bağlantı kurma) (Önceki öğrendiklerinizle bağlantı kurma) Ana ve alt düşünceleri bulama Öğrenmek için: Öğrenmek için: Derse devam Derse devam Etkin dinleme Etkin dinleme Not tutma gereklidir. Not tutma gereklidir.

5 Not Tutma Not Tutmanın Yararları: * Aktif katılım sağlar * Hatırlamayı kolaylaştırır * Tekrar etmeyi kolaylaştırır * Konsantre olmanızı kolaylaştırır

6 Not Tutma Nasıl not alacaksınız? Kısaltma sistemi kullanabilirsiniz Ana noktalar Ana düşünce Yan fikirler Örnekler

7 Not Tutma Öğrenmenin ipuçları 1. Sesin değişmesi 2. Konuşma oranının değişmesi 3. Anahtar Sözcük ve cümlecikler kullanma 4. Tahtaya yazma 5. Göze-kulağa hitap eden araçlar kullanma 6. Doğrudan bildirme 7. Sözel almayan ipuçları

8 Zamanı Planlama Plan Yapma: Hem az enerji harcarsınız hem de amacınıza hızlı ulaşırsınız. Plan Yapma: Hem az enerji harcarsınız hem de amacınıza hızlı ulaşırsınız. Hazırlık: Çalışmaya başlama hazırlığıdır. Hazırlık: Çalışmaya başlama hazırlığıdır. Konsantre olma: Çalışacağınız konuyu düşünme. Konsantre olma: Çalışacağınız konuyu düşünme. Önceliklerinizi saptayın: Hangi dersi çalışacağınızı düşünün. Önceliklerinizi saptayın: Hangi dersi çalışacağınızı düşünün.

9 Zamanı Planlama Etkinlik Yapmak istediklerim Yapmak Zorunda olduklarım

10 Zamanı Planlama Dönemlik Plan (Yıllık Ödev, Proje teslim tarihleri) Haftalık Plan Günlük Plan ***Bunlar için ajanda tutabilirsiniz veya bir kağıda yazabilirsiniz.

11 Çalışma Süre ve Aralıklarının Planlanması Çalışmaya ayrılan süre Çalışmaya ayrılan süre Dinlenme Süresi (Yemekle dinlenme:1 saat) Dinlenme Süresi (Yemekle dinlenme:1 saat) Dinlendirici Etkinlikler (Hafif yürüyüş, hafif fizik aktiviteleri, müzik dinleme vb.) Dinlendirici Etkinlikler (Hafif yürüyüş, hafif fizik aktiviteleri, müzik dinleme vb.)

12 ÇALIŞMA SÜRE VE ARALIKLARI 60 dakika aralıksız çalışmaya 60 dakika aralıksız çalışmaya 20dk. ara verme 20dk. ara verme müzik dinlemek müzik dinlemek egzersiz yapmak egzersiz yapmak meyve yemek meyve yemek kişisel işlerinizi yapmak kişisel işlerinizi yapmak

13 Çalışma Ortamının Düzenlenmesi Hep aynı yerde ders çalışmak önemli Mümkünse çalışma masasında Isı, ışık, O 2 (oksijen) yeterli olacak Sessiz ortam Dikkat çekici uyaranlar (uzak olsun) Çalışacağınız yeri kendiniz düzenleyin * Çalışma masası sadece ‘çalışmak’ içidir. Zaman öldürmeyin

14 Hızlı ve Etkili Okuma İSOAT İSOAT İZLE: 3-4 dakikada göz at İZLE: 3-4 dakikada göz at SOR: Sorular sor SOR: Sorular sor OKU: Şimdi okuma zamanı OKU: Şimdi okuma zamanı ANLAT: Kendi kendine anlat ANLAT: Kendi kendine anlat TEST ET: Acaba ne kadar öğrendin? TEST ET: Acaba ne kadar öğrendin? H ep öğretmen mi sınav yapacak? H ep öğretmen mi sınav yapacak? Kendi sınavını kendin yap, hadi iş başına! Kendi sınavını kendin yap, hadi iş başına!

15 Özet Çıkarma Okuyun Liste halinde verilenler Tekrarlananlar Önemli bilgiler Ana düşünce neler, bakın Bunları sadece kitaba çizebilirsiniz, istiyorsanız deftere de yazabilirsiniz.

16 HAFIZAYI GÜÇLENDİRME ► Yetersiz eksik öğrendiyseniz, ► Tekrar etmiyorsanız, ► Öğrenirken başka şeyler düşünüyorsanız, ► Bilginin yanında hatırlamaktan hoşlanmadığınız anılarınız varsa Demek ki Demek ki ► İyi öğreneceksiniz ► Tekrar edeceksiniz ► Sadece dersi düşünerek öğreneceksiniz ► Kötü anılar unutulmak için değil, ders alıp tekrar yapmamak için

17 Hafızayı Güçlendirme Unutmayı Azaltmak İçin: Unutmayı Azaltmak İçin: ► Etkin öğrenme yöntemlerini kullanın, iyi öğrendiğinizden emin olun ► Göz atma ile de olsa tekrar edin ► Aralıklı tekrarlar yapın Formül: İyi öğrenmek ve tekrar etmek. Formül: İyi öğrenmek ve tekrar etmek.

18 Motivasyon (İsteklilik) Çalışmam gerektiğini biliyorum ama çalışamıyorum Çalışmam gerektiğini biliyorum ama çalışamıyorum Kitabımı açıyorum ama kitaba bakıp öylece oturuyorum. Kitabımı açıyorum ama kitaba bakıp öylece oturuyorum. Bilmiyorum neden bir türlü dersin başına oturamıyorum Bilmiyorum neden bir türlü dersin başına oturamıyorum *Bu nedenler ilgi, istek duymadığınızı ve çaba harcamaya hazır olmadığınızı gösterir. *Bu nedenler ilgi, istek duymadığınızı ve çaba harcamaya hazır olmadığınızı gösterir.

19 Motivasyon (İsteklilik) Çalışmayı sevebilirsiniz. O dersi ya da konuyu sevmiyorsanız sevmek için çaba harcayabilirsiniz. Başka bir şey yapmak istiyorsanız, çok uzun sürdürmeden yapabilirsiniz. Başarısız olmaktan korkmayın, deneyin ve neler yapabileceğinizi görün. Yaşamaya karşı cesaretli olun lütfen!

20 Bütün bunları yapmayı canınız istemeyebilir. ‘Ders çalışma alışkanlığı’ kazanana kadar kendinizi zorlamanız gerekiyor.

21 En İyisi Sen Ol Dağ tepesinde bir çam olamazsan, Vadide bir çalı ol. Vadide bir çalı ol. Fakat oradaki en iyi küçük çalı sen olmalısın. Çalı olamazsan bir ot parçası ol. Bir yola neşe ver. Çalı olamazsan bir ot parçası ol. Bir yola neşe ver. Bir misk çiçeği olamazsan, bir saz ol. Fakat gölün içindeki en canlı saz sen olmalısın. Fakat gölün içindeki en canlı saz sen olmalısın. Cadde olamazsan patika ol. Güneş olamazsan yıldız ol. Güneş olamazsan yıldız ol. Kazanmak ya da kaybetmek ölçü değildir. Sen her neysen, onun en iyisi olmalısın. Sen her neysen, onun en iyisi olmalısın.

22 Hazırlaya n Hüsnü DURSUN Hüsnü DURSUN Hendek Anadolu İHL Rehber Öğretmeni


"ETKİLİ DERS ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ Hüsnü DURSUN ETKİLİ DERS ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ Hüsnü DURSUN." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları