Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

2014-2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BAHAR DÖNEMİ AİLE EĞİTİM SEMİNERİ Gezal MALBORA Yunus YEGİN Şubat 2015.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "2014-2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BAHAR DÖNEMİ AİLE EĞİTİM SEMİNERİ Gezal MALBORA Yunus YEGİN Şubat 2015."— Sunum transkripti:

1 2014-2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BAHAR DÖNEMİ AİLE EĞİTİM SEMİNERİ Gezal MALBORA Yunus YEGİN Şubat 2015

2 BAŞARI! Başarılı bireyler…

3 H AYATıN Ü Ç B ASIT K URALı Ödül Bedel Büyük Ödül Büyük Bedel Peşin Ödeme

4 Ç OCUK E ĞITIMI Bilgi ister, Emek ister, Sabır ister, Kararlılık ister, Tutarlılık ister…

5 5 BENİ NİÇİN ANLAMIYORSUNUUUZ!!!

6 EĞİTİM AİLEDE BAŞLAR Siz velilerimiz çocukların başarısında okul kadar hatta daha da önemli bir etkiye sahipsiniz.

7 BAŞARIYI KAZANMADA HER ZAMAN TAKIM RUHU ESASTIR AİLE BİR TAKIMDIR

8 Uzun Süreli Bellek Kısa Süreli Bellek KSB USB

9 KONU Uzun Süreli Bellek KSB USB Kısa Süreli Bellek Panik Stres Kaygı DERS ÇALIŞIRKEN

10 KONU Uzun Süreli Bellek KSB USB Kısa Süreli Bellek

11 SINAVDA Uzun Süreli Bellek KSB USB Kısa Süreli Bellek Panik Stres Kaygı KONU SINAV

12 Uzun Süreli Bellek KSB USB Kısa Süreli Bellek KONU SINAV

13  Hep iyi davran,  Girişimlerini destekle,  Şakacı, esprili ol,  Gerektiğinde koru,  Merhametli, şefkatli ol,  Yeteneklerine inan,  Haksızlıktan uzak dur,  Nazik ol,  Adalet duygularını rencide etmekten kaçın,  Kendi olmasını destekle,  Asla başkalarını kıyaslama,  Sorumluluk kazanmasını sağla. ÇOCUĞUMUZUN OKULDA BAŞARILI OLMASI İÇİN;  Onu olduğu gibi kabul et,  Koşulsuz ve çok sev,  Sarıl,  Kucakla,  Değer ver,  Çabalarını öv,  Dinle,  Anlayışlı ol,  Paylaş,  Yaşamıyla ilgilen,  Yüreklendir,  Her zaman olumlu konuş,

14 B AŞKALARıYLA KıYASLANAN ÇOCUK SEVILMEDIĞINI DÜŞÜNÜR. Oysa çocuklarımız aileleri tarafından koşulsuz sevilmeye ihtiyaç duyarlar.

15 ASIL ÖNEMLİ OLAN ARANIZDAKİ İLETİŞİMDİR. Eğitim ve diplomadan daha önemli bir şey; çocuğunuzla aranızdaki sıcak iletişimin kaybolmamasıdır. Hayat boyu buna ihtiyacınız olacak.

16

17 Sevgileri Yarınlara Bıraktınız Sevgileri yarınlara bıraktınız Çekingen, tutuk, saygılı. Bütün yakınlarınız Sizi yanlış tanıdı. Bitmeyen işler yüzünden (siz böyle olsun istemezdiniz) Bir bakış bile yeterken anlatmaya her şeyi Kalbinizi dolduran duygular Kalbinizde kaldı. Siz geniş zamanlar umuyordunuz Çirkindi dar vakitlerde bir sevgiyi söylemek. Yılların telaşlarda bu kadar çabuk Geçeceği aklımıza gelmezdi. Gizli bahçenizde açan çiçekler vardı; Gecelerde ve yalnız. Vermeye az buldunuz Yahut vakit olmadı. Behçet NECATİGİL

18 Ç OCUKLAR ÖZERK OLMAK ISTERKEN, ANNE BABA OLARAK Çocuğun özerk olma ihtiyacını dikkate almak ve desteklemek, diğer taraftan da yakın bir ilişki kurmak gerekir.

19 D ESTEKLEYICI TUTUMU BENIMSEYEN AILE ÇOCUKLARıNA IYI MODEL OLAN AILEDIR. Unutmayın ki, çocuğunuz birçok davranışınızı örnek alıyor!

20 E RGENLIK S ÜRECINDE Ç OCUKLAR Anne baba ile kavgaya eğilimli olduklarını, Arkadaşlarına daha yakın ve bağımlı olduklarını, Erken sinirlendiklerini, Değişken duygular taşıdıklarını, İç çatışmalar yaşadıklarını, Özgürlüklerine düşkün olduklarını, Çocukluğa göre çok farklı tutum ve davranışlar sergileyebildiklerini, Gözü pek, cesur davranışlara girişebildiklerini, Sınırları tayin etmede zorlandıklarını, Çelişkilere düşebildiklerini, Sorumlulukları hep büyüklere ve başkalarına yükleme eğiliminde oldukları, Kişiliğine ve kararlarına anlayış ve saygı beklediklerini, Heyecanlı, duygusal olduklarını… bilmelidir.

21 Ç OCUKLAR E RGENLIĞE G ELINCE Huylar değişir, Davranışlar değişir, Zevkler değişir, Alışkanlıklar değişir…

22 E RGENLIKTE Ü Ç O LASıLıK Önceki tutum ve davranışlarımızı aynen sürdürürüz ve onlarla yarı yarıya yaşar gideriz. Ortaya çıkan sorunlar karşısında daha sert ve kuralcı davranarak onları bir şekilde kaybederiz. Bu dönemde sürekli olarak yapıcı, şeffkatli, anlayışlı, sevecen ve dengeli yaklaşarak onları kazanırız.

23 G ÜZELLIKLER ZORLUKLARıN ARKASıNDA SAKLıDıR. ‘Hatanın neresinden dönülürse kardır’ diyerek, çocuklarımızı en azından bu en son kritik dönemde, ergenlik döneminde kazanmanın bir yolunu bulmalıyız. Bunu herkes belli ölçüde başarabilir. Güzellikler zorlukların arkasında saklıdır. Çocuklarımızın gelişini biz istedik, mutluluklarını sağlamak görevimizdir. Onların mutluluğu bizim güzelliğimiz olacaktır. Bu yolda zorluklara katlanmaya hazır olmalıyız.

24 TEŞEKKÜRLER...


"2014-2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BAHAR DÖNEMİ AİLE EĞİTİM SEMİNERİ Gezal MALBORA Yunus YEGİN Şubat 2015." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları