Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Güvenli İnternet Kullanımı

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Güvenli İnternet Kullanımı"— Sunum transkripti:

1 Güvenli İnternet Kullanımı
BELEN ZİYA GÖKALP İLKOKULU REHBERLİK SERVİSİ

2

3

4

5 Merhaba Sevgili Arkadaşlar

6 Sevgili Genç Arkadaşlar,
İnternetten yararlanmak sizin temel hakkınızdır. İnternet sizi istediğiniz yere götüren uçan halı gibidir. İnternet dünyamıza açılan büyük bir özgürlük penceresidir.

7 O halde arkadaşlar, Bilinmeyen yerlere açılan ve sizi davet eden her kapıdan içeri girecek misiniz? Her pencereden başınızı çıkarıp bakacak mısınız?

8 Siz karar vereceksiniz!
Tabii ki hayır! Çünkü sizin seçme özgürlüğünüz vardır. Hangi kapının ardında yolculuk yapacağınıza, Hangi pencereden yıldızları seyredeceğinize, Engin ufuklara doğru hangi halı üzerinde uçacağınıza, Siz karar vereceksiniz!

9 Evet arkadaşlar, Güvenli bir İnternet yolculuğu için dikkat etmemiz gereken konuları birlikte hatırlayalım.

10 Arkadaşlar, İnternetin zamanınızı çalmasına izin vermeyin.
Zaman sizin en değerli varlığınızdır. Dışarıda oyun oynamak, sevdiğiniz sporları yapmak, ailenizle beraber vakit geçirmek, derslerinizi yapmak ve kitap okumak için kendinize zaman ayırın.

11 Sevgili Genç İnternet Kullanıcıları,
Bilgisayar karşısında dik oturun; sırtınızı destekleyecek bir sandalye veya oturma alanı seçin. Bilgisayarınızı aydınlık ortamlarda kullanın. Bilgisayarın önünde uzun süreli hareketsiz kalmayın.

12 Sevgili Çocuklar, Anne ve babanıza karşı açık, şeffaf ve dürüst olun. İnternetten yaptığınız maceralı yolculuklarınızda onları da yanınıza almaktan çekinmeyin. İnternette gezinmek için eviniz ve ailenizle birlikte oturduğunuz odayı tercih edin. İnterneti başka bir yerde kullanıyorsanız bu yerin neresi olduğu hakkında ailenizi bilgilendirin.

13 Sevgili Çocuklar, Sigara içilmeyen ve havadar yerleri tercih edin.
Evinizde internet yoksa okulda, kütüphanede ya da ailenize bilgi vererek arkadaşınızın bilgisayarında internete girebilirsiniz. 16 yaşından küçükseniz velinizi yanınıza almadan İnternet kafelere gitmeyin.

14 Arkadaşlar, Ziyaret edeceğiniz internet sitelerini aileniz ya da öğretmenlerinizle birlikte siz belirleyin. Size teklif edilen internet sitelerini ailenize ya da öğretmenlerinize sormadan ziyaret etmeyin. Size teklif edilenlere değil, ailenizin ve öğretmenlerinizin tavsiyelerine önem verin.

15 Sevgili Arkadaşlar, İnternet ortamında sadece tanıdığınız kişilerle sohbet edin ve iletişim kurun. Tanımadığınız kişilerin internetten yaptığı arkadaşlık tekliflerini reddedin.

16 Arkadaşlar, İnternet sitelerinde yer alan oyunlara, aktivitelere yarışmalara katılmadan önce mutlaka ailenize ve öğretmenlerinize danışın. İnternette tanıştığınız yabancılarla ailenizin bilgisi olmadan yüz yüze görüşmeyin, buluşmayın.

17 Sevgili Genç İnternet Kullanıcıları,
T.C. kimlik numaranız, adresiniz, telefon numaranız, okulunuzun adı, anne ve babanızın iş adresleri ve iş yeri telefon numaralarını yabancılarla paylaşmayın. İnternet üzerinden kendi resimlerinizi, ailenizin resimlerini, video görüntülerinizi yabancılara göndermeyin.

18 Sevgili Genç İnternet Kullanıcıları,
Yabancılarla web kamera kullanarak konuşmayın. Evinizi ve odanızı yabancılarla paylaşmayın

19 “HAYIR!” Deme Hakkınızı ve Özgürlüğünüzü Kullanın!

20 Arkadaşlar, İnternette iken sizi rahatsız eden, görüntü, ses ve yazılara rastladığınızda hemen internet kullanımını bırakın. Rahatsız edildiğinizde karşılık vermeyin. Hemen ve hiç çekinmeden ailenize haber verin.

21 Arkadaşlar, İnternetteyken sizi rahatsız eden, Zararlı ve rahatsız edici internet sitelerini adresine ya da numaralı telefona hemen şikayet edin. Sizleri rahatsız eden kişilere cevap vermeyin ya da onları yetkililere şikayet ederek cezalandırın. HAYIR

22 Arkadaşlar, Şaka yapmak amacıyla dahi tehdit edici, kötü ve kaba sözler kullanmayın. İnternet özgürlüğünüzü kullanırken başkalarını rahatsız etmeyin. Size yapılmasını istemediğinizi sizde başkasına yapmayın! Hatalı iseniz özür dilemekten çekinmeyin.

23 Sevgili Genç Arkadaşlar,
Güvenli şifreler oluşturun. Güvenmediğiniz sitelere kayıt olmayın. Özel ve kişisel bilgilerinizi internet üzerinden göndermeyin. Çünkü bu bilgiler başkaları tarafından ele geçirilebilir.

24 Ne yapmalıyız Arkadaşlar,
İstenmeyen e-postaları kabul etmeyin ve hiç okumadan silin. İstemediğiniz halde size ulaşan e-postaları asla arkadaşlarınıza iletmeyin. İnternette gezinirken başkalarının amaçlarını ve e-postalarını merak etmeyin.

25 O Halde Arkadaşlar, Güvenli olmayan ve bilmediğiniz internet sitelerine girmeyin. Bu internet sitelerinden dosya indirmeyin. Haftalık virüs taramanızı ihmal etmeyin.

26 Arkadaşlar, Kötü niyetli kişiler şifrenizi, ve kişisel bilgilerinizi adeta olta atarak çalabilirler. Bu hırsız ve yankesiciler şöyle çalışır: Dolandırıcılar bir internet sitesinin her şeyini tamamen taklit ederek size bir e-posta gönderirler. Sizden adınız soyadınız adresiniz ve şifreniz gibi kişisel bilgilerinizi isterler.

27 Ne yapmalıyız Sevgili Arkadaşlar?
Kişisel bilgilerinizi isteyen bir e-posta alırsanız bunu kesinlikle cevaplamayın!

28 DİKKAT!

29 2 yıldan 5 yıla kadar hapis
Tehdit Yüzyüze, mektup ya da telefonla yapılan tehditler günümüzde yakalanması ya da ispatlanması daha zor olur düşüncesiyle messenger ya da elektronik posta ile yapılmaktadır. Cezası ; 6 aydan 2 yıla kadar hapis yada 2 yıldan 5 yıla kadar hapis TCK Madde 106

30 Şantaj Cep telefonu, video kamera ve ses kayıt cihazı ile elde edilen uygunsuz görüntüleri ve sesi internet ortamında yayınlayacağını söylerek fayda elde etmeye çalışmak suçtur, Cezası ; 1 yıldan 5 yıla kadar hapis TCK Madde 107

31 Hakaret İnternet ortamında yapılan her türlü kötü söz ve davranış hakarettir. Cezası ; 3 aydan 5 yıla kadar hapis TCK Madde 125/2

32 Özel hayatın gizliliğini ihlal
Teknolojik imkanları kullanarak kişilerin özel hayatlarını görüntülü veya sesli olarak kaydederek internet ortamında yayınlamak suçtur. Cezası ; 1 yıldan 3 yıla kadar hapis TCK Madde 134

33 Kişisel verilerin kaydedilmesi
İnternet ortamında bir başkasına ait kişisel verileri, hukuka aykırı olarak ele geçirmek ve kaydetmek suçtur. Cezası ; 6 aydan 3 yıla kadar hapis TCK Madde 135

34 Verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme
Günümüzde özellikle internet sayesinde kişisel verileri, hukuka aykırı olarak bir başkasına vermek, yaymak veya ele geçirmek çok kolaylaştı ve suç olduğu unutuldu, ama cezası değişmedi; Cezası ; 1 yıldan 4 yıla kadar hapis TCK Madde 136

35 Ortam sanal olsa da işlenen suç gerçektir!
Sevgili Arkadaşlar, Ortam sanal olsa da işlenen suç gerçektir! ve Cezası vardır!

36 AŞIRI İNTERNET KULLANIMININ ZARARLARI

37 İnternet düşkünlüğünün sonuçları arasında;
Güvenlik sorunu. Bir çalışmada çocukların internette tanıştıkları çeşitli gruplardan daha kolay etkilendikleri görüldü. Hazırcılığa, hatta düşünce hırsızlığına alışmak, istediğini elde etmek için ne gerekiyorsa yapma güdüsü, şiddet duygusu, ilgi alanlarının azalması, Bilgisayar bağımlılığı bazı çocuklar için hastalık düzeyine varmışsa tedavi gerekiyor.

38 İnternet düşkünlüğünün sonuçları arasında;
Yalnızlığa iter; İnsanların yüz yüze , söyleyemediği duygu ve düşüncelerini bir süre sonra farkında olmadan internet aracılığı ile söylerler

39 İnternet düşkünlüğünün sonuçları arasında;
Japon araştırmacılar, bilgisayar kullanma süresi ile zihinsel yorgunluk ve uyku bozukluğu arasında bağlantı bulunduğunu bildirdi. Chiba Üniversitesi’nde, bilgisayar kullanım süresi ile hastalıklar arasında bağlantı olup olmadığını belirlemek için, arasında 25 binden fazla büro çalışanıyla araştırma yapıldı.Araştırmanın sonuçları, “günlük bilgisayar kullanım süresinin, fiziksel, zihinsel ve uykuya bağlı hastalıkların başlamasında etkili olduğunu” gösterdi. Araştırma sonuçlarında, zihinsel rahatsızlıkların ve uyku bozukluğunun önlenmesi için bilgisayar kullanma süresinin SÜREKLİ BİLGİSAYAR KULLANMAK ZORUNDA OLAN YETİŞKİNLER İÇİN BİLE günde 5 saatten aza indirilmesi gerektiği belirtildi.

40 OLUMSUZ YÖNLERİ İSE; “kahvehane kültürünün devamı olarak algılanma”, ”öğrencilerde aşırı para harcama davranışı geliştirme”, ”çocuklarda zararlı madde alışkanlığına neden olma”, ”chat yaparken yalan söyleme davranışını kolayca kazanabilme” Argo ve küfürlü konuşma, Sigara, alkol ve diğer bağımlılık yapıcı maddelere alışma, Yaşına uygun olmayan cinsel bilgi edinme, Oynanan oyunlarla şiddete karşı duyarsız olma aileleriyle birlikte olma, televizyon izleme, gazete dergi, kitap okuma, ders çalışma, arkadaşları ile buluşup sohbet etme gibi faydalı alışkanlıklarından süratle uzaklaşmakta, çocukta hem okul hem de sosyal hayatında başarısızlıklara neden olabilmektedir. içine kapanıklık, kendini ifade edememe, diğer insanlarla ilişki kuramama gibi anti sosyal durumlara neden olmaktadır. İnternet kafeler; öğrencilere ödev hazırlama, bir konuda araştırma yapma, çıktı alma gibi, olumlu katkılar sunmaktadır.

41 Sanal Sohbet… ABD `de yapılan bir araştırma, chat yapmanın geçici bir mutluluk meydana getirdiğini, fakat uzun vadede yalnızlık hissini ve depresyonu artırdığını göstermiştir. Sanal sohbeti alışkanlık haline getirenlerin özgüven problemi olduğu ve içe dönük kişiliğe sahip, konuşkan olmayan kişilerden oluştuğu gözlenmiştir. Sanal sohbette, çok sosyal olmayan kişiler daha çok vakit harcıyorlar.

42 Bir psikolog internet bağımlısı bir genç ve annesiyle yaptığı görüşmeyi şöyle anlatmaktadır.
Bir anne ders çalışmayı sevmeyen, Bilgisayar başından kalkamayan oğluyla ilgili yardım istiyordu. Annesiyle konuşurken oğlu da yanımızdaydı. Oğlunun da bu sanal bağımlılıktan şikayetçi olduğunu ve kurtulmak istediğini söyledi. Sekizinci sınıfta okuyan öğrenciyle görüşmeye başladım. Gerçekten bilgisayar bağımlılığından kurtulmak istediğini söyledi. Ancak dersin başına oturunca bir tuhaf olduğunu söyledi. Çalışma masasına oturunca neler hissettiğini anlatmasını isteyince, gözleri boşluğa baktı önce. Sonra başladı anlatmaya… “Hocam ben gerçekten ders çalışıp zayıflarımı kurtarmak istiyorum. Ancak ne zaman dersin başına otursam bir tuhaf oluyorum. Kitap veya defteri açınca, kitap sayfaları arasında bilgisayar da oynadığım oyunu görüyorum. Kendimi hayali oyuna kaptırıyorum. Elimde kitap, çalışma masam da olduğum halde, kendimi oyun içinde hissediyorum. Oyundan çıkıp derse dönmek için kendimi zorluyorum. Hayali oyundan çıkıp saate bakınca, yarım saatten fazla zamanın geçmiş olduğunu görüyorum. Ben bu hastalıktan nasıl kurtulacağım?

43


"Güvenli İnternet Kullanımı" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları