Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MADDELERİN ÖLÇÜLMESİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MADDELERİN ÖLÇÜLMESİ."— Sunum transkripti:

1 MADDELERİN ÖLÇÜLMESİ

2 MADDELERİN ÖLÇÜLMESİ Doğada bulunan tüm maddelerin kütlesi ve hacmi vardır. Bu iki özellik de ölçüle bilir özelliklerdendir. Maddelerin kütlesi yada hacmini görerek yada elimize alarak ölçemeyiz ancak tahmin edebiliriz. Bu da yanıltıcı olabilir. Kütle ve hacim belirlenen ölçü birimleriyle ölçülür.  

3 MADDELERİN ÖLÇÜLMESİ KÜTLE VE KÜTLENİN ÖLÇÜLMESİ
  Bir maddenin değişmeyen madde miktarına kütle denir.Kütle eşit kollu terazi ile ölçülür.Bir cismin kütlesi her yerde aynıdır. Kütle birimi gramdır.Kilogram “kg” sembolü ile gram “g” sembolü ile göster

4 MADDELERİN ÖLÇÜLMESİ   Eşit kollu terazi ile kütle ölçülürken eşit kollardan birine standart kütleler diğer bölümüne ise tartılacak maddeler konur.Günümüzde elektronik terazilerin kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır

5 MADDELERİN ÖLÇÜLMESİ SIVILARIN KÜTLESİNİN ÖLÇÜLMESİ    Sıvı maddelerin büyük bir çoğunluğu litre ile ölçülür.  Fakat tahin, pekmez gibi akışkanlığı az olan sıvı maddeleri litre ile ölçmek zordur. Bu nedenle akışkanlığı az olan maddeler satılırken kütleleri ölçülür.  

6 MADDELERİN ÖLÇÜLMESİ  Boş kabın kütlesi ölçülür.  Kaba sıvı madde konur.  Kap dolu olarak tekrar ölçülür.   Sıvı bir maddenin kütlesini ölçmeden önce içine konulduğu kabın kütlesini bilmek gerekir. Bu nedenle önce kabın kütlesi ölçülür.Boş kabın kütlesine dara denir.

7 MADDELERİN ÖLÇÜLMESİ GAZLARIN KÜTLESİNİN ÖLÇÜLMESİ
Gaz maddelerin kütleleri de sıvı maddelerin kütleleri gibi ölçülür. Sıvıların ölçüsünde olduğu gibi önce gaz maddelerinin konulacağı kabın darası ölçülür. Daha sonra gaz madde doldurularak yeniden ölçüm yapılır. Son ölçüm ile ilk ölçüm arasındaki fark gaz maddenin kütlesini verir.  

8 MADDELERİN ÖLÇÜLMESİ HACİM VE HACMİN ÖLÇÜLMESİ Tüm maddeler bulundukları ortamda bir yer kaplar. Maddelerin kapladıkları yere hacim denir. Katı ve sıvıların hacimleri vardır. Gaz maddeleri ise hacimleri değişkendir. Gaz maddeler bulundukları ortamı tamamen doldurabildikleri gibi basınç uygulandığı zaman da hacimleri küçüle bilir..

9 MADDELERİN ÖLÇÜLMESİ Sıvı maddelerin hacmi dereceli silindir ile ölçülür. Örneğin kolonyacı kolonyayı şişeye doldurmadan önce dereceli silindir ile ölçer. Sıvıların hacim birimi litre ( L) dir. Süt, zeytin yağ, benzin gibi sıvı maddeler litre ile ölçülür

10 MADDELERİN ÖLÇÜLMESİ DÜZGÜN OLMAYAN KATI MADDELERİN HACMİNİN ÖLÇÜLMESİ
Düzgün olmayan bir cismin hacmini ölçmek için sıvılardan yararlanılır.Önce dereceli silindire belli bir miktar su konulur. Daha sonra hacmini ölçeceğimiz cisim dereceli kaptaki suyun içine atılır. Taşan su miktarı cismin hacmini verir.


"MADDELERİN ÖLÇÜLMESİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları